Lídr ODS Petr Nečas (uprostřed), předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (vlevo) a předseda Věcí veřejných Radek John na tiskové konferenci po společném jednání v Praze. (17. června 2010)

Lídr ODS Petr Nečas (uprostřed), předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (vlevo) a předseda Věcí veřejných Radek John na tiskové konferenci po společném jednání v Praze. (17. června 2010) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

ANALÝZA: Menší strany získaly ve vládě vše, o co si řekly

  • 834
Za to, jak dopadl boj o rozdělení křesel ve vládě, premiéra a předsedu ODS Petra Nečase v jeho straně jen stěží pochválí. Klíčová křesla - finance (Kalousek), zahraničí (Schwarzenberg) i vnitro (John) - mají skončit v rukou TOP 09 a Věcí veřejných. Vyjednávání o rozdělení křesel skončilo úspěchem menších stran.

Největší spor se čekal o finance a vnitro, což se také potvrdilo. Méně se už čekalo, že TOP 09 a Věci veřejné dostanou vše, o co si řeknou.

"Víme ale, že pokud se chceme na vládě dohodnout, jinak, než že Kalousek bude nakonec v čele financí, to skončit nemůže," řekl ještě před jednáním jeden z nejbližších spolupracovníků Petra Nečase v nejužším vedení ODS. Kalousek je spolu se Schwarzenbergem klíčovou osobností TOP 09 a to mu k financím pomohlo.

Nová vláda

MINISTŘI ODS

Premiér
Petr Nečas

Obrana
Alexandr Vondra

Spravedlnost
Jiří Pospíšil

Životní prostředí
Pavel Drobil

Průmysl a obchod
Martin Kocourek

Zemědělství
Ivan Fuksa

MINISTŘI TOP 09

Finance
Miroslav Kalousek

Zdravotnictví
Leoš Heger

Práce a sociální věci
Jaromír Drábek

Zahraničí
Karel Schwarzenberg

Kultura
Jiří Besser

MINISTŘI VV

Vnitro
Radek John

Doprava
Vít Bárta

Školství
Josef Dobeš

Místní rozvoj
Kamil Jankovský

Kandidátem občanských demokratů na finance byl jejich stranický expert Martin Kocourek, ten ale nemá v ODS podobně silnou pozici jako Kalousek v topce, i proto má nakonec řídit "jen" průmysl.

Nečas nabízel Věcem veřejným obranu, John si dupnul

Podle informací iDNES.cz a MF DNES Nečas nabízel véčkám ještě v úterý, ať si vezmou obranu, když prosadily armádní škrty - s tím, že by ODS zůstalo vnitro - ale o takovou nabídku Věci veřejné nestály. John si "dupnul" a prosadil si svou.

Předseda ODS tak v praxi poznal, jaké to je, když volební výsledek není takový, aby si jeho strana mohla moc diktovat.

Vítězstvím véček skončila i slovní přestřelka mezi VV a ODS, když nejprve vyjednavačka véček Kristýna Kočí řekla, že bez vnitra pro Johna její strana do koalice nepůjde. Nečas na to sice reagoval slovy, že "úzká vazba mezi firmou ABL a Věcmi veřejnými je pro obsazení ministerstva vnitra problematická", ale ve sporu o toto křeslo tahal za kratší konec provazu.

"Nejsem nijak propojen s agenturou ABL. Protože nám záleží na prosazení protikorupčních opatření, chceme také nést zodpovědnost," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz John.

Věci veřejné získaly také ministerstvo školství a Johnovi se splnilo, že by rád ve vládě viděl také spolumajitele bezpečnostní agentury ABL Víta Bártu - má řídit dopravu. (John: Chci ve vládě Bártu, byl by velmi schopným terminátorem)

Přes zemědělství chce ODS získat voliče na venkově

Za určitý mírný úspěch při jednání může snad ODS považovat to, že nepustila zemědělství TOP 09. Místopředseda občanských demokratů Alexandr Vondra, který po zemědělství pošilhával, ale nakonec skončil na obraně a zemědělství bude řídit bývalý náměstek na ministerstvu financí, občanský demokrat Ivan Fuksa.

ODS považuje zemědělství za zajímavé především proto, že po propadu lidovců ve volbách do Sněmovny se jí otevřela šance získat další voliče na venkově. A domnívá se, že ministerstvo zemědělství rozdělující dotace jí k tomu může pomoci.

Občanští demokraté také prosadili, aby si topka k financím musela přibrat také sociální věci a byla to ona, kdo bude muset v první řadě obhajovat nepopulární úsporná opatření, se kterými vláda přijde.

Podle očekávání ODS do vlády prosadila i další dva nově zvolené místopředsedy strany - Pavla Drobila, který iDNES.cz říkal, že je připraven "dýchat" pro český průmysl, ale nakonec bude spravovat resort životního prostředí, a také Jiřího Pospíšila, jemuž by se sice líbila pozice v čele školství, ale vrátí se na spravedlnost.

S výjimkou toho, že nemá zemědělství, o které stála, může být s výsledkem jednání plně spokojena TOP 09. Prosadila na vyhlídnuté pozice Kalouska i Schwarzenberga. Jako bonus navíc může TOP 09 brát to, že získala také zdravotnictví pro bývalého ředitele královéhradecké nemocnice Leoše Hegera z TOP 09. Na zdravotnictví se přitom tlačilo hned několik občanských demokratů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video