Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Analýza: Kdo by mohl být novým senátorem

  8:50aktualizováno  8:50
- Druhé kolo voleb do třetiny Senátu tento týden nic nezmění na velké převaze pravice v horní komoře parlamentu. Nejvíce křesel s největší pravděpodobností získají Občanská demokratická strana a pravicová čtyřkoalice, až za nimi skončí kandidáti sociální demokracie, která po vítězných volbách do sněmovny čekala daleko lepší výsledek. Vyplývá to z analýzy možných výsledků ve všech 27 volebních obvodech, založené například na výsledcích prvního kola, odhadu chování typických voličů, porovnání osobností kandidátů a charakteru jednotlivých regionů.

Analýza se opírá o informace Střediska empirických výzkumů. Podle ní by měla ODS získat aspoň devět senátorských křesel, čtyřkoalice také devět, sociální demokracie alespoň pět a komunisté jeden mandát. K tomu zbývá přičíst ještě výsledek ze tří volebních obvodů (Plzeň-jih, Ústí nad Labem a Kroměříž), kde je rozložení voličské přízně zvlášť komplikované a pravděpodobného vítěze nelze určit. Pokud by výsledky analýzu potvrdily, sociální demokracie by nestáhla náskok pravicových stran v horní komoře - v doplňovacích volbách však obhajuje jen pět senátních křesel z 27, o něž se hraje, a proto čekala, že si polepší.

Čtyřkoalice má slušné vyhlídky
Analýza naznačuje vysoký zisk čtyřkoalice. "Potvrdilo by to předpoklad, že kandidáti čtyřkoalice budou mít, jakmile se dostanou do druhého kola, většinou dobré vyhlídky na úspěch," uvedl ředitel Střediska empirických výzkumů Jan Hartl. "V druhém kole nepůjde o to, kdo má nejvíce stoupenců, ale o to, kdo má nejméně nepřátel, a kdo je tedy relativně nejpřijatelnější. A to je šance pro malé strany," řekl ČTK politolog Miroslav Novák z Vysoké školy ekonomické. Analýza druhého kola předpovídá mimo jiné vítězství Jana Rumla (US), Zuzany Roithové (KDU-ČSL), Jiřího Rückla (ODA), Jana Fencla (ČSSD) či Stanislava Bělehrádka (KDU-ČSL). O tom, jestli po vítězství v doplňovacích volbách do Senátu sáhne ODS, nebo pravicová čtyřkoalice, rozhodne nejspíš volební účast. Čím bude vyšší, tím mají kandidáti čtyřkoalice větší naději, soudí Jan Hartl ze Střediska empirických výzkumů. Zatímco kandidáti ODS, ale i KSČM mohou počítat s takzvaným pevným jádrem svých voličů, které se asi k volbám dostaví, výsledek reprezentantů čtyřkoalice záleží na hlasech méně zapálených, "příchozích" voličů. Středisko empirických výzkumů i agentura Sofres-Factum se domnívají, že průměrná účast v druhém kole spadne pod 30 procent. STEM nepočítá s tím, že by i letos, tak jako předloni, lidé v hojném počtu hlasovali "proti ODS". "Tehdy to po prvním kole vypadalo, že Senát bude téměř jednobarevný, složený ze senátorů ODS. Tentokrát nic takového nehrozí, proto se takzvaná taktická volba tolik neuplatní," soudí Jan Hartl. S tím souvisí další důležitá teze podepřená údaji z průzkumů: voliči stran, jejichž kandidáti neprojdou do druhého kola, budou - bez ohledu na opoziční smlouvu ODS a ČSSD - v druhém kole hlasovat pro kandidáta politicky blízkého svému předchozímu favoritovi. Původní voliči ODS dají hlas spíš jinému kandidátovi pravice než sociálnímu demokratovi, původní voliči ČSSD podpoří v druhém kole spíš komunistu nebo lidovce než kandidáta ODS nebo Unie svobody. Od původních voličů Unie svobody se může nadít podpory kandidát ODS, nikoli sociální demokrat. Komunisté v několika obvodech už vyzvali své voliče, aby v druhém kole hlasovali pro ČSSD. Pravicoví soupeři sociálních demokratů však měli v mnoha obvodech v prvním kole slušný náskok a mohou počítat s částí hlasů od voličů jiného neúspěšného pravicového kandidáta. Jan Hartl se domnívá, že mezi prvním a druhým kolem voleb se stěží může objevit nějaká zcela nová informace, reklamní tahák, ale i aféra, které by výrazně zvedly volební účast nebo obrátily přízeň voličů. "Nějaký skandál by mohl nejvýš volební účast ještě snížit," řekl.

O nadějích stran může rozhodnout i účast voličů
O tom, jestli po vítězství v doplňovacích volbách do Senátu sáhne ODS, nebo pravicová čtyřkoalice, rozhodne nejspíš volební účast. Čím bude vyšší, tím mají kandidáti čtyřkoalice větší naději, soudí Jan Hartl ze Střediska empirických výzkumů.Zatímco kandidáti ODS, ale i KSČM mohou počítat s takzvaným pevným jádrem svých voličů, které se asi k volbám dostaví, výsledek reprezentantů čtyřkoalice záleží na hlasech méně zapálených, "příchozích" voličů.
Středisko empirických výzkumů i agentura Sofres-Factum se domnívají, že průměrná účast v druhém kole spadne pod 30 procent.
STEM nepočítá s tím, že by i letos, tak jako předloni, lidé v hojném počtu hlasovali "proti ODS". "Tehdy to po prvním kole vypadalo, že Senát bude téměř jednobarevný, složený ze senátorů ODS. Tentokrát nic takového nehrozí, proto se takzvaná taktická volba tolik neuplatní," soudí Jan Hartl.
S tím souvisí další důležitá teze podepřená údaji z průzkumů: voliči stran, jejichž kandidáti neprojdou do druhého kola, budou - bez ohledu na opoziční smlouvu ODS a ČSSD - v druhém kole hlasovat pro kandidáta politicky blízkého svému předchozímu favoritovi.
Původní voliči ODS dají hlas spíš jinému kandidátovi pravice než sociálnímu demokratovi, původní voliči ČSSD podpoří v druhém kole spíš komunistu nebo lidovce než kandidáta ODS nebo Unie svobody. Od původních voličů Unie svobody se může nadít podpory kandidát ODS, nikoli sociální demokrat.
Komunisté v několika obvodech už vyzvali své voliče, aby v druhém kole hlasovali pro ČSSD. Pravicoví soupeři sociálních demokratů však měli v mnoha obvodech v prvním kole slušný náskok a mohou počítat s částí hlasů od voličů jiného neúspěšného pravicového kandidáta.
Jan Hartl se domnívá, že mezi prvním a druhým kolem voleb se stěží může objevit nějaká zcela nová informace, reklamní tahák, ale i aféra, které by výrazně zvedly volební účast nebo obrátily přízeň voličů. "Nějaký skandál by mohl nejvýš volební účast ještě snížit," řekl.

 

Jak by mohlo dopadnout druhé kolo senátních voleb - odhad
volební obvod kandidáti (tučně odhadovaný vítěz) strana
1- Karlovy Vary Vladimír Kulhánek ODS
Edmund Janisch ČSSD
4 - Most Richard Falbr ČSSD
Pavel Weiss čtyřkoalice/nezávislý
7 - Plzeň -jih Jaroslav Jurečka ODS
Jiří Skalický čtyřkoalice
10 - Český Krumlov Karel Vachta ČSSD
Martin Dvořák ODS
13 - Tábor Pavel Eybert ODS
Jaroslav Kopecký ČSSD
16 - Beroun Jiří Rückl čtyřkoalice/ODA
Milan Knížák ODS
19 - Praha 11 Václav Mencl ODS
Daniel Kroupa čtyřkoalice/ODA
22 - Praha 10 Zuzana Roithová čtyřkoalice/KDU-ČSL
Milan Kondr ODS
25 - Praha 6 Jan Ruml čtyřkoalice/US
Jan Koukal ODS
28 - Mělník Jaroslav Horák ODS
Oldřich Pácha ČSSD
31 - Ústí nad Labem Zdeněk Kavina ODS
Jaroslav Doubrava KSČM
34 - Liberec Přemysl Sobotka ODS
Václav Pecina ČSSD
37 - Jičín Jiří Liška ODS
František Ringo Čech ČSSD
40 - Kutná Hora Jan Fencl ČSSD
Miloslav Palán ODS
43 - Pardubice Jaroslava Moserová

čtyřkoalice/ODA

Václav Stříteský ODS
46 - Ústí nad Labem Bohumil Čada čtyřkoalice/KDU-ČSL
Lubomír Hýbl ODS
49 - Blansko Stanislav Bělehrádek čtyřkoalice/KDU-ČSL
Jiří Drápela ČSSD
52 - Jihlava Václav Jehlička čtyřkoalice/ODA
Ivan Činčera ODS
55 - Brno - venkov Tomáš Julínek ODS
Pavel Pavlík KSČM
58 - Brno - město Dagmar Lastovecká ODS
Václav Božek ČSSD
61 - Olomouc František Mezihorálek ČSSD
Jan Hálek ODS
64 - Bruntál Rostislav Harazin KSČM
Jana Škrlová ODS
67 - Nový Jičín Jaroslav Šula čtyřkoalice/KDU-ČSL
Milan Šturm ODS
70 - Ostrava - město Mirek Topolánek ODS
Jiří Grossmann ČSSD
73 - Frýdek Místek Miroslav Doseděl ČSSD
Emil Škrabiš čtyřkoalice/KDU-ČSL
76 -  Kroměříž František Kroupa čtyřkoalice/KDU-ČSL
Jan Slanina ČSSD
79 - Hodonín Josef Kaňa čtyřkoalice/KDU-ČSL
Zdeněk Lukeš ČSSD

Předseda ODS Václav Klaus přichází k pohyblivému schodišti pražského metra, kterým ezdil na mítinky za občany.

Starší žena překvapila Miloe Zemana, který včera přijel podpořit do Tábora tamního sociálnědemokratického kandidáta do Senátu, když mu přinesla vlastnoručně upečenou bábovku.

Reklamní výzvy kandidáta na senátora Jana Koukala "Opřete se o mne" využil i hlavní Koukalův rival Jan Ruml.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

O poslanecký mandát se v letošních volbách uchází 7 524 kandidátů. (19. října...
Volebních kandidátů je nejvíce v historii, do Sněmovny chce 7 524 lidí

O místo v Poslanecké sněmovně v letošních volbách usiluje 7 524 kandidátů, což je nejvyšší počet v historii. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek poskytl Český...  celý článek

Reklamní leták na podporu Miloše Zemana v prezidentských volbách v lednu 2018
Zeman sliboval nedělat kampaň, přesto jsou ve schránkách jeho letáky

Schránky v celé republice zaplavily letáky za znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana, který ale jak sám uvedl, žádnou kampaň nepovede. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.