Poslanec Tomio Okamura mluvil podle Demagog.cz pravdu v polovině svých výroků.

Poslanec Tomio Okamura mluvil podle Demagog.cz pravdu v polovině svých výroků. | foto: Dan Materna, MAFRA

Demagog.cz: Fakta o imigrantech pletl Okamura pětkrát, Bublan jednou

  • 399
Server Demagog.cz analyzoval vystoupení Františka Bublana a Tomia Okamury v pořadu Události, komentáře ze středy 5. srpna. Došel k závěru, že poslanec Okamura nemluvil pravdu v pěti z deseti přezkoumatelných výroků. Bublan dopadl lépe, ze čtyř výroků byly tři pravdivé a jeden nepravdivý.

Okamura se podle Demagog.cz dopustil nepravd dvakrát, když hovořil o údajném počtu znásilnění páchaných imigranty ve Skandinávii. Eritrejce rovnou zařadil na „první dvě místa“ ve znásilňování ve Švédsku, Demagog.cz ale poukázal na to, že podle švédských zákonů neexistují oficiální statistiky sledující etnicitu pachatelů.

Celá analýza Demagog.cz

Podívejte se, jak portál argumentoval ohledně výroků politiků. Text doprovázejí odkazy, z nichž autoři analýzy čerpali.

„Není tak jasné, z jakého zdroje poslanec Okamura čerpal, oficiální statistiky využít nemohl,“ uvedl portál. Za nepravdivý rovněž označil výrok, že v norské metropoli Oslu byla „za posledních deset let de facto všechna znásilnění způsobena muži neevropského původu“.

Norská policie za dekádu 2001 až 2010 podává jiný obrázek: nejvíce pachatelů bylo norského původu (35 %), spolu s lidmi evropského či amerického původu přes 50 %. Na pachatele znásilnění afrického, blízkovýchodního či asijského původu připadala druhá polovina.

„Jakkoli je podíl neevropských pachatelů vysoký, není ani zdaleka pravdou, že by způsobili všechna znásilnění v Oslu,“ uvedl portál.

Podobné statistiky vždy zachycují jen ohlášená znásilnění. Znalci například švédského prostředí ovšem upozorňují, že v zemi dochází k řadě zneužití (nehledě na extrémně širokou definici znásilnění v zemi, může tak být vyhodnoceno i obtěžující dotýkání), jejichž původci jsou etničtí Švédové, ale ženy je neohlásí.

Okamurovi portál nepřiznal pravdu ani v tvrzení, že v Česku je 25 neziskových organizací, které za rok inkasovaly tři čtvrtě miliardy korun, z čehož osmdesát procent šlo na jejich platy. Poslanec vycházel z nevyzdrojovaného článku na Parlamentních listech.

Například Člověk v tísni, největší organizace svého druhu, má ale roční náklady přes miliardu (od státu dostává 170 milionů), přičemž osobní náklady činí 236 milionů korun, tedy necelou čtvrtinu, uvádí Demagog.cz. I u ostatních organizací bývají mzdové náklady znatelně pod hranicí 80 % nákladů celkových.

Ne všude máme ambasády. Tady se Okamura trefil

Za pravdivé označil server například Okamurovy výroky, že v Japonsku nejsou žádné vlny imigrantů (země je výrazně izolovaná vůči všem cizincům) nebo že v zemích, odkud imigranti přicházejí, nemá vždy Česká republika ambasády.

Demagog.cz poukázal na jeden kuriózní bod Okamurova návrhu o referendu. Poslanec v Událostech, komentářích zmínil, že navrhoval referendum, aby lidé sami závazně mohli rozhodnout o imigrantech. Jenže v jeho návrhu zákona byla pasáž, vylučující otázky vedoucí k rozhodnutí v rozporu s mezinárodními závazky České republiky. Jedním z takových závazků je i úmluva o právním postavení uprchlíků. „Zcela zamezit přijímání uprchlíků by na základě tohoto zákona nešlo,“ soudí Demagog.cz.

U senátora Františka Bublana, bývalého ministra vnitra, našel portál Demagog.cz čtyři přezkoumatelné výroky. Za nepravdivý označili analytici tvrzení, že azylové řízení trvá nejdéle 90 dnů.

„Ministerstvo vnitra může rozhodnout o povinnosti žadatele setrvat v přijímacím středisku až po dobu 120 dní, což se děje, pokud ministerstvo vyžaduje od žadatele další dokumenty. Naopak ve zrychleném řízení je rozhodnuto do 30 dní. Jako základní doba pro vydání rozhodnutí Odboru pro azylovou a migrační politiku ohledně žádosti žadatele je určeno období 90 dnů, které však může být dále prodlužováno,“ uvedl Demagog.cz.

Tři zbylé Bublanovy výroky ohodnotil portál jako pravdivé. Patřila mezi ně teze, že sociální systém si každý stát řídí sám, bez centrálních pravidel EU, že v ostatních zemích jsou uprchlíků statisíce či miliony (to se týká zejména Blízkého východu, pozn. red.) nebo že uprchlík před „Islámským státem“ nemá jinou možnost, než přejít hranice Schengenu ilegálně, pokud v jeho státě není ambasáda, která by mu je vydala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue