Islamisté z fronty an-Nusra si v syrském guvernorátu Idlíb prohlížejí bombu.

Islamisté z fronty an-Nusra si v syrském guvernorátu Idlíb prohlížejí bombu. | foto: Reuters

Fronta an-Nusrá nečekaně narazila, rozzuření Syřané ji vyhnali z města

  • 701
Islamisté napojení na teroristickou síť al-Káida se museli nečekaně stáhnout z města nedaleko Idlíbu. Povstali proti nim občané, kterým fronta an-Nusrá vládla po vytlačení armády věrné Bašáru Asadovi. Obyvatele rozzlobilo, že islamisté zaútočili na rebely podporované Západem a přitvrdili ve výkladu práva šaría.

Stotisícové město Ma’arat an-Numán na severu Sýrie se proti islámským fundamentalistům vzbouřilo zhruba půl roku poté, co bojovníci fronty an-Nusrá z celého guvernorátu Idlíb vyhnali vládní vojska. Občanům došla trpělivost po krvavé razii proti rebelům z třinácté divize Svobodné syrské armády.

Spojenci, nebo rivalové?

Fronta an-Nusrá je z pohledu západní koalice i Ruska teroristickou organizací. Sama se koneckonců hlásí k síti al-Káida zodpovědné za řadu útoků včetně toho, který 11. září 2001 otřásl Spojenými státy.

Islamisté v minulosti zajali povstalecké milice, které vycvičily a vyzbrojily Spojené státy. Část bojovníků se k frontě dobrovolně přidala (více se dočtete zde).

Přímo na bitevních polích ovšem situace vypadá jinak. An-Nusru a Západem podporované rebely spojují společní nepřátelé: Na jedné straně Asadova syrská armáda, na druhé hnutí Islámský stát.

An-Nusrá proto své akce často koordinuje přímo s milicemi sdruženými pod vlajku Svobodné syrské armády. Stejné organizace, jejíž členy v jiných oblastech střílí a vězní (více o chaosu v Sýrii zde).

Západem podporované bojovníky islamisté v polovině března z části povraždili, některé uvěznili a zbytku zabavili zbraně.

Poražená divize byla však ve městě populární a frontě an-Nusrá záhy došlo, jakého přešlapu se dopustila.

Do ulic vyrazily stovky lidí včetně dětí, rozzuření obyvatelé strhávali vlajky a vyhnali frontu z bašt, které podle magazínu Foreign Policy vypálili.

„Fronta an-Nusrá předstírá, že není Islámský stát, jenže je. Dělá to z nich pokrytce,“ řekl deníku Washington Post pod podmínkou anonymity právník, který v Ma’arat an-Numánu žije. „Když už nic jiného, Islámský stát aspoň upřímně říká, co dělá,“ vysvětlil Syřan averzi místních vůči islamistům.

Fronta začala popravovat nevěrníky a vyhánět ženy z ulic

Masakr třinácté divize byl pro občany Ma’arat an-Numánu poslední kapkou. Islamisté ve městě citelně přitvrdili ve vynucování práva šaría. Začali omezovat pohyb žen po městě, zavedli trest smrti za nemanželský sex a rozhodli se zabavit majetek bezvěrců.

Válka v Sýrii

Po vyhlášení příměří navíc začali lidé vycházet do ulic a pořádat demonstrace s vlajky a slogany, kterými v Sýrii roku 2011 začínalo Arabské jaro.

Fronta an-Nusrá neměla pro demonstranty pochopení, ačkoli vlastně protestovali hlavně proti Asadovi, jehož vojska z města islamisté sami vyhnali. Protesty v Ma’arat an-Numánu fronta rozehnala, čímž lidi obrátila proti sobě.

Fronta an-Nusrá nezřídka bojuje po boku rebelských hnutí, ať už proti teroristům z Islámského státu nebo Ruskem podporovaným vládním silám. Když v září 2015 dobyla provincii Idlíb, někteří obyvatelé dokonce slavili konec Asadovy diktatury.

Obyvatele tehdy fronta nijak netrýznila. Důvod byl prostý: Islamisté napojení na síť al-Káida chtějí Asadovu vládu vystřídat. Plánují nastolit islámské právo šaría a snaží se pro tuto myšlenku nadchnout jak civilní obyvatelstvo, tak i povstalecké milice.

Protesty proti Bašáru Asadovi v syrské provincii Idlíb (4. března 2016)
Protesty proti Bašáru Asadovi v syrské provincii Idlíb (4. března 2016)

Protiasadovská demonstrace v Ma’arat an-Numánu (4. března 2016)

Ma’arat an-Numán si hlasitě řekl o svobodu

Vojensky má nad špatně organizovanými rebely navrch a oba tábory to dobře vědí, takže není důvod se pouštět do zbytečných bojů. Sympatie civilistů se pak vedení an-Nusry snažilo získat mírumilovnou cestou, ne šířením strachu a vražděním jako teroristé z Islámského státu.

Teď však lidé v okolí Idlíbu vycítili, že smyčka tvrdých náboženských pravidel se kolem nich stahuje i bez jeho přičinění.

An-Nusrá se proti jejich hněvu silou bránit nemohla - v očích obyvatel by tak potvrdila, že představuje stejné zlo jako Islámský stát.

Odvážný krok rozzlobených obyvatel Ma’arat an-Numánu ukazuje, že ačkoli se Arabské jaro zvrhlo v krvavou občanskou válku s nejméně 300 tisíci mrtvých a miliony uprchlíků, naděje na klidný a svobodný život z myslí mnoha Syřanů nezmizela ani po pěti letech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video