Abú Jusúf, jeden z bojovníků an-Nusry.

Abú Jusúf, jeden z bojovníků an-Nusry. | foto: Profimedia.cz

An-Nusrá je větší hrozbou než Islámský stát, tvrdí bezpečnostní experti

  • 278
Fronta an-Nusrá je pro Spojené státy z dlouhodobého hlediska nebezpečnější než Islámský stát. Vyplývá to ze studie dvojice významných zámořských institutů, podle níž bojovníci fronty an-Nusrá představují pro USA existenciální hrozbu.

Experti z institutů Study of War a American Enterprise tvrdí, že současná strategie Spojených států cílí výhradně na boj s Islámským státem a v budoucnu se může vymstít. Největší hrozbou je totiž fronta an-Nusrá, která je napojena na al-Káidu.

„An-Nusrá je pro Spojené státy z dlouhodobého hlediska nebezpečnější než model, který se snaží protlačit Islámský stát,“ stojí ve studii. „Jakákoli strategie, která nechává stranou an-Nusru, může narušit bezpečnost Ameriky,“ uvádí dále autoři studie.

Asad postupuje na jih

Syrská armáda dobyla strategické město Šajch Maskín

Hrozby ze strany an-Nusry a Islámského státu mohou narušit globální ekonomiku a donutit Západ k „zavedení větší regulace občanských práv a svobod“. Tím teroristé ohrožují „americké hodnoty a způsob života“ (kompletní studii v angličtině najdete zde).

Náčelník štábu americké armády Mark Milley však za vůbec největší hrozbu pro Spojené státy při svém vystoupení před novináři minulý týden označil Rusko. To podle něj disponuje jaderným arzenálem, který je schopen zasáhnout cíle na americkém území.

Jedním z autorů studie je Fred Kagan, který byl v roce 2007 architektem druhé fáze postupu amerických vojsk v Iráku. Jeho strategie tehdy cílila na větší zapojení místních kmenů a stabilizaci země. Do obsáhlého materiálu přispěla také jeho manželka Kim, která byla v minulosti poradkyní generála David Petraeuse při operacích v Afghánistánu.

Podle ní an-Nusrá sice nepáchá útoky v cizině jako Islámský stát, nevylučuje však, že k nim nemůže přistoupit v budoucnu. „Islámský stát jedná bleskově, obě organizace ale představují existenciální hrozbu. Obě útočí ve svých domovinách a snaží se mobilizovat muslimy proti Západu,“ vysvětlila Kaganová pro server CNN.

Přehlížená hrozba

I podle ní je z dlouhodobého hlediska větší hrozbou an-Nusrá. Do karet syrské „pobočce“ al-Káidy hraje fakt, že se mnohem lépe integruje mezi obyčejné Syřany i stoupence umírněnější opozice. „Čekají na svou šanci a na globální džihád. Vyhlíží pád Islámského státu,“ varuje Kaganová.

Podle amerického ministerstva vnitra už do Sýrie odcestovalo asi 35 tisíc bojovníků z více než sta zemí. Fronta an-Nusrá je pro cizince druhá nejoblíbenější hned za Islámským státem, uvádí Nicholas Heras z Center for a New American Security. Také Heras uvádí, že an-Nusrá má kapacity na to, aby v budoucnu prováděla útoky v zahraničí. Už v lednu 2014 s touto teorií přišel nynější šéf CIA James R. Clapper.

Zprávy amerických bezpečnostních složek a tajných služeb an-Nusru opakovaně zařazují na seznam teroristických organizací, které nejsou bezprostřední hrozbou pro bezpečnost Spojených států. Ve zprávě ministerstva vnitra z roku 2014 se například uvádí, že an-Nusrá je hrozbou pro „syrskou opozici, syrské civilní obyvatelstvo a ostatní státy v regionu“.

Tichý nástupce Islámského státu

Podle Kaganové je zdrženlivý postup americké vlády dán tím, že bojovníci an-Nusry volí opatrnou taktiku a nepouští se do útoků proti Západu. „Prioritou velení al-Káidy je úspěch v Sýrii. Chtějí se také vyhnout leteckým útokům ze strany Spojených států,“ vysvětluje Kaganová. Podcenění sil bojovníků an-Nusry však může vést k tomu, že tato radikální sunnitská organizace časem zaujme místo Islámského státu.

Ozbrojenci v Sýrii zastřelili místního vůdce fronty an-Nusrá

Fronta an-Nusrá (volně přeloženo jako Fronta podpory lidu Levanty) v současnosti působí zejména na bojištích severní Sýrie. Aktuálním vůdcem je Muhammad Džulání. Od prosince 2012 ji Spojené státy vedou jako teroristickou organizaci, o rok později ji na tento seznam zařadila také OSN.

Hlavními nepřáteli an-Nusry je vláda Bašára Asada a Islámský stát. Její bojovníci jsou obviňování z masakrů menšin a civilního obyvatelstva. V zahraničí an-Nusra neútočí, z napojení na tuto teroristickou organizaci však je podezříván strůjce útoků kalifornského San Bernardina (více o útoku zde).

Chronologie konfliktu v Sýrii:

6. listopadu 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video