Syrští povstalci pálí na helikoptéru, která podle nich patří režimu Asada (12....

Syrští povstalci pálí na helikoptéru, která podle nich patří režimu Asada (12. listopadu 2014). | foto: Reuters

Islamisté připravili Asada o klíčovou základnu, postoupil ovšem u Aleppa

  • 104
Tři a tři čtvrtě roku - přesně tak dlouho již trvá občanská válka v Sýrii. Její konec je přitom v nedohlednu. Povstalecké skupiny navzdory bojům mezi sebou navzájem slaví dílčí úspěchy v tažení proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Naposledy se islamisté z fronty an-Nusra zmocnili důležité základny.

Ozbrojenci z an-Nusry, radikální islámské povstalecké skupiny, jež se hlásí k al-Káidě, společně s další vzbouřeneckou skupinou Džund al-Aksá v neděli dobyli klíčovou vojenskou základnu na severu Sýrie v provincii Idlíb. Informovala o tom s odkazem na místní pozorovatele stanice BBC.

Povstalci podle nepotvrzených zpráv k dobytí základny Vádí al-Dejf nasadili také tanky a další těžké zbraně, které měli údajně ukořistit od západními mocnostmi podporované, konkurenční Syrské revoluční fronty. Ta sice rovněž usiluje o svržení prezidenta Bašára Asada, je však značně umírněnější. O nasazení tanků a těžkých zbraní k dobytí základny informovala s odkazem na své zdroje Syrská observatoř pro lidská práva, která sídlí v Británii. Nezávisle ovšem tuto informaci ověřit nelze.

Fronta an-Nusra posléze v pondělí na jednom ze svých účtů na Twitteru prohlásila, že základna „byla kompletně osvobozena“. Nyní podle skupiny její lidé na místě likvidují nastražené miny.

Při bojích o základnu podle BBC zahynulo nejméně 31 syrských vojáků a 12 islamistů. Syrská státní tisková agentura informovala pouze o blíže neupřesněném počtu zabitých teroristů. Základna Vádí al-Dejf se nachází jen kousek od hlavní dopravní tepny spojující sever s jihem země a v obležení byla prakticky již od roku 2012. Až dosud se ale vládním silám dařilo četné útoky radikálů odvrátit.

V uplynulých dnech se ovšem povstalcům podařilo dobýt sedm kontrolních stanovišť v blízkosti základny a další nedalekou základnu Hamidíja. Má se za to, že islamisté ze vzbouřeneckých skupin nyní kontrolují velkou část venkovských oblastí v provincii Idlíb, zatímco provinční metropoli stále drží pod kontrolou Asadovo vojsko.

Asad se chystá přetnout zásobovací tepnu islamistů

Dílčí úspěch si nicméně vojska Bašára Asada mohla v neděli připsat u severosyrského Aleppa. Na sever od města se vládní síly přiblížily strategickému pahorku Handárat, shlížejícímu na zásobovací tepnu povstalců, spojující druhé největší syrské město s tureckou hranicí.

Syrská armáda podle opozičních monitorovacích skupin zabila v neděli u Aleppa 21 islamistů. Přišla přitom ale podle Syrské observatoře pro lidská práva o devět mužů.

Vládní síly o Aleppo svádějí se vzbouřeneckými skupinami líté boje už přes dva roky a řadu budov ve městě konflikt prakticky srovnal se zemí. Velká část obyvatel raději uprchla ze svých domovů.

Mezinárodní společenství se opakovaně pokoušelo vyjednat příměří, aby mohla být zajištěna pomoc těm, kteří ve městě zůstali. Nynější vývoj spíše než klid zbraní ale naznačuje další boje.

Organizace spojených národů varuje, že pokud by město definitivně padlo, přibylo by k stávajícím 3,2 milionům syrských uprchlíků nejméně 400 tisíc dalších běženců. Velká část z uprchlíků přitom putuje do sousedního Turecka, Jordánska nebo Libanonu. Západní evropské země se zavázaly do roku 2016 přijmout pouze 100 tisíc syrských běženců (podrobnosti čtěte zde). Podle humanitárních organizací to ani zdaleka nestačí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video