Izrael vyklízí nelegální židovskou osadu, její obyvatelé pálí pneumatiky

  • 33
Izraelská policie zahájila evakuaci židovské osady Amona na Západním břehu Jordánu. Odpůrci evakuace se snažili osadu, v níž žilo asi 300 lidí, bránit a při střetech bylo lehce zraněno šestnáct policistů. Policie zatkla sedm lidí.

Vyklizení nařídil v roce 2014 nejvyšší soud, protože osada byla postavena nelegálně na soukromých palestinských pozemcích. Akce se účastní 3 000 vojáků a policistů. Armáda dala obyvatelům Amony v úterý ráno 48 hodin na evakuaci.

Osadníci a jejich příznivci se snaží policii bránit ve vstupu, zapálili pneumatiky a naházeli na cesty kameny. Pod kopcem, na němž Amona stojí, čekají na osadníky přistavené autobusy. Protestující házeli kamení na policisty, kteří podle izraelských sdělovacích prostředků nejsou ozbrojeni. Odpůrci evakuace už dříve oznámili, že hodlají protestovat, ale že nepoužijí násilí.

Někteří z obyvatel se uzamkli v domech, jiní se připoutali k těžkým předmětům, další nalili olej na silnici, po které postupuje policie. Několik rodin s malými dětmi odešlo dobrovolně ještě před zahájením evakuace.

Ostatní ale tvrdí, že zůstanou a budou se bránit pasivními prostředky. „Neodejdeme ze svých domovů dobrovolně. Dostaňte nás ven, pak půjdeme. Toto je pro sionismus černý den,“ sdělil jeden z osadníků Avichaj Bavaron přítomným novinářům.

Amona patří k největším z asi sta osad, které jsou zatím nelegální i z pohledu izraelského práva. Podle mezinárodních zákonů jsou nelegální všechny, protože jsou vybudované na okupovaném území.

Ministr: Připojíme Západní břeh k Izraeli

Ministr školství Naftali Bennett pohrozil za vyklizení Amony připojením Západního břehu k Izraeli, který židovský stát okupuje od roku 1967 a kde chtějí mít Palestinci svůj stát.

Bennett, který stojí v čele sionistické strany Židovský domov, obyvatele Amony označil za hrdiny a slíbil, že parlament brzy schválí zákon, který povolí zábor palestinské půdy a ukončí toto „právní vykořenění“ osad. Západní břeh Jordánu je místo historických židovských území Samaří a Judea. Osadníci i většina členů současné vlády jsou přesvědčeni, že Židé na ně mají historické právo.

Izraelský vrchní rabín David Lau vyzval občany Amony, aby se vyvarovali násilí.

„Evakuace těch rodin vyvolává žal a velkou bolest. Právo je ale třeba respektovat a proti nikomu nelze použít násilí, a už vůbec ne proti bezpečnostním složkám, které pro blaho Izraele pracují ve dne v noci,“ řekl Lau.

Amona vznikla v 90. letech na kopci, pod nímž jsou palestinské vesnice. Armáda se připravovala na problémy a jednotka poslaná do Amony dostala speciální výcvik. Kontakt s osadníky budou mít ale hlavně policisté, armáda akci zajišťuje z odstupu.

Vláda se snažila evakuaci Amony odvrátit. V prosinci se s osadníky dohodla na alternativním plánu, podle nějž může část rodin zůstat poblíž v mobilních domech, které budou umístěny na pozemcích, o něž se zatím nikdo nehlásí. V osadě žilo asi 50 rodin a zhruba polovina bude přesunuta do těsné blízkosti.

Toto řešení ale napadli u soudu obyvatelé sousedních palestinských vesnic. Poukázali na to, že vláda rozdělila zabrané parcely na malé celky. Některé patří majitelům, kteří na Západním břehu stále žijí, ale ostatní lidem, kteří odešli po vzniku Izraele do diaspory. Stát tyto pozemky označuje za opuštěný majetek a hodlá jej dát k dispozici osadníkům. Soud se k petici má teprve vyjádřit, ale armáda evakuaci přesto nařídila už nyní.

V současné izraelské koaliční vládě je mnoho příznivců osad. Navrhli zákon, o němž mluvil Bennett a jenž má umožnit nepovolené osady zlegalizovat. Bude-li schválen, nebude použitelný retroaktivně, takže na Amonu se už vztahovat nemůže. Zákon počítá s tím, že osadníci budou moci využívat palestinské pozemky, i když je nebudou moci vlastnit. Palestincům, kteří prokážou vlastnictví, bude nabídnuta kompenzace. Poslední slovo k zákonu bude mít nejvyšší soud.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video