Romové v ČR jsou obětí diskriminace nejen ze strany jednotlivců, ale také úřadů, tvrdí AI. Ilustrační foto.

Romové v ČR jsou obětí diskriminace nejen ze strany jednotlivců, ale také úřadů, tvrdí AI. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Amnesty pokárala Česko za diskriminaci Romů

  • 677
Amnesty International vydala každoroční zprávu o dodržování lidských práv ve světě. I letos se do ní dostalo Česko za údajnou diskriminaci Romů, za používání síťových lůžek a za zneužívání moci policie, mimo jiné proti cizincům. Podobně jako loni AI zmínila případy nucených sterilizací.

Podle AI jsou Romové v Česku obětí diskriminace nejen ze strany jednotlivců, ale také úřadů.

"K diskriminaci dochází často na základě požadavků, které zdánlivě nejsou významné, jako třeba nutnost určité úrovně vzdělání pro získání bydlení. A navíc to odkazuje k druhé oblasti – diskriminace v přístupu ke vzdělání," sdělil iDNES ředitel české pobočky AI Zdeněk Rudolský.

"Charakteristický je případ jednání úřadu v Bohumíně, který vydal příkaz k vystěhování ekonomicky slabých romských rodin z hotelového domu, aniž by pro ně zajistil náhradní ubytování," dodal Rudolský. Město tehdy chtělo oddělit muže od žen a ubytovat je v azylových domech. Případem se zabývá soud. - více zde

Za poměr k Romům AI kritizuje také Slovensko, Bulharsko, Chorvatsko, Řecko, Maďarsko, Makedonii, Moldavsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko či Slovinsko.

Policie "šikanuje" i cizince
Romů se částečně týká i další část zprávy - kritika policie. Právě muži zákona podle organizace nesou zodpovědnost za některé případy násilí vůči menšině. Další ukázkou špatného zacházení jsou prý i jiné "zranitelné skupiny", například lidé bez domova, drogově závislí či cizinci.

Amnesty International zmiňuje i loňský policejní zásah na technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku. - vše o CzechTeku zde

"Bohužel nedošlo ke skutečně nezávislému vyšetřování, které by vyvrátilo obavy z možného porušování lidských práv účastníků akce," vysvětlil šéf české pobočky AI. "V ČR neexistuje mechanismus pro šetření stížností na postup policistů, který by byl zcela nezávislý na ministerstvu vnitra."

Organizace podle něj písemně požádala politické špičky o nezávislé vyšetření zákroku. Premiér Jiří Paroubek i ministr vnitra František Bublan odpověděli, že zkušenosti z tohoto zásahu využijí při výcviku a práci policistů. První cvičení už proběhlo. - více zde

AI žádá zlepšení péče o duševně nemocné
Amnesty se i tentokrát zabývala spornými klecovými a síťovými lůžky. Kritizuje loňskou novelu zákona, která podle ní tato lůžka nezakazuje, ale naopak legalizuje.

"V roce 2005 byla užívána klecová lůžka k držení dospělých i dětských pacientů v ústavech sociální péče. Mnozí z pacientů v ústavech zůstávají dlouhodobě, téměř bez kontaktu s okolním světem a jsou tak vystaveni riziku zneužití restriktivních opatření," píší ochránci lidských práv.

"Toto opatření musíme označit za ponižující a nehumánní a podporujeme systémové reformy v oblasti péče o duševně nemocné. Reformy by měly zahrnovat rozšíření stávajícího systému ústavní péče pro psychiatrické pacienty o alternativu komunitních zařízení," dodal Rudolský.

Ve zprávě, která byla vydána v Londýně, není doplněk, který rozeslala novinářům česká kancelář AI. Připomíná v něm letošní přijetí další novely zákona o sociálních službách, která zpřísňuje používání omezujících opatření a vyžaduje pro jejich použití souhlas lékaře.

Navzdory kritice ale Amnesty International neopomněla i chválit. "Velmi vítáme, že rok 2005 přinesl rozšíření pravomocí ombudsmana, který může od tohoto roku provádět inspekce míst, kde žijí lidé omezení na svobodě," stojí ve zprávě.

Amnesty kritizovala Západ i OSN

Políček od Amnesty International dostala i Organizace spojených národů. "OSN a Africká Unie projevily lhostejnost a neschopnost jednat, když nedokázaly účinně zakročit v súdánském Dárfúru," zdůvodnila kritiku generální tajemnice Irene Khanová. Etnický konflikt si na "černém kontinentu" vyžádal už tisíce životů a miliony lidí připravil o domov.

AI upozorňuje, že mimo zájem mezinárodního společenství se dostal Izrael a okupovaná území. To podle organizace "prohloubilo strádání a zoufalou situaci Palestinců a nejistotu Izraelců".

Zpráva dále tvrdí, že západní demokracie zneužívají boje proti terorismu k omezování či přímo porušování lidských práv. "Vlády hrají s lidskými právy nebezpečnou hru. V důsledku toho všichni můžeme vidět dlouhou řadu nekončících konfliktů a sílící porušování lidských práv," upozorňuje organizace. Navzdory tomu prý ale i v této oblasti dochází k postupným změnám k lepšímu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video