Amnesty International ve výroční zprávě o stavu lidských práv vytýká Česku segregacu romských školáků (ilustrační snímek).

Amnesty International ve výroční zprávě o stavu lidských práv vytýká Česku segregacu romských školáků (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Česko stále diskriminuje romské školáky, vytýká Amnesty International

  • 437
Česká vláda opět čelí kritice kvůli vzdělávání romských žáků. Výroční zpráva Amnesty International o stavu lidských práv ve světě za rok 2012 Česku vytýká, že nedokáže zabránit jejich segregaci. Mezinárodní organizace také upozorňuje, že zdejší Romové jsou nadále vystaveni útokům a nucenému vystěhování.

Na segregaci Romů v Česku nezisková organizace upozorňuje opakovaně. Vláda podle ní není schopna přijmout dostatečná opatření, která by zamezila segregaci romských dětí ve školách. Amnesty International připomněla odchod ministra školství Josefa Dobeše a závazek jeho nástupce Petra Fialy, který přislíbil odstranit překážky v rovném přístupu romských žáků ke vzdělání.

Česko čelí dlouhodobě kritice, že do praktických (bývalých zvláštních) škol určených pro žáky s lehkým mozkovým postižením umisťuje i žáky, kteří tam nepatří, zejména právě Romy. Ti podle loňského zjištění České školní inspekce tvoří v těchto školách čtvrtinu, podle ombudsmana dokonce třetinu žáků.

Stát se přitom v roce 2007 zavázal, že neoprávněnému zařazování žáků do bývalých zvláštních škol zamezí. Evropský soud pro lidská práva totiž tehdy uznal žalobu několika romských rodin, které si stěžovaly na nerovný přístup ke vzdělání.

Loni v listopadu ministerstvo školství představilo seznam protisegregačních kroků, které mají situaci zlepšit. Například chce zjistit, kolik žáků se učí podle vzdělávacího programu pro děti s lehkým mozkovým postižením (o změně vyhlášky čtěte více zde). Resort se také hodlá zaměřit na poradny, kde se postižení dětí zjišťuje, i na samotnou diagnostiku. Zlepšit se má i informovanost rodičů při rozhodování, zda svého potomka na praktickou školu umístit.

Česká vláda sice předloni schválila Strategii boje proti sociálnímu vyloučení počítající se zrušením praktických škol, ministerstvo školství však jejich konec zatím odmítá (více čtěte zde).

Na diskriminaci romských žáků a pomalé řešení tohoto problému Česko upozorňuje řada mezinárodních institucí, v poslední době například Výbor ministrů Rady Evropy či Rada OSN pro lidská práva.

Amnesty International upozorňuje i na Přednádraží

Amnesty International vytýká Česku i podmínky, v jakých Romové žijí. Zaměřuje se zejména na ostravské Přednádraží, kde několik set rodin čelilo hrozbě nuceného vystěhování. Podle Amnesty Intenrational však nabídnuté dočasné ubytování v ubytovnách bylo nevyhovující, předražené a přeplněné.

"Zastrašování a násilné útoky proti Romům pokračovaly. Evropské centrum pro práva Romů zaznamenalo žhářské útoky na romské domácnosti, protiromská shromáždění a další útoky," uvádí část zprávy věnovaná Česku.

Amnesty zmiňuje i verdikt Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku z loňského října, podle kterého Česko neprávem zadržovalo na ruzyňském letišti gruzínského žadatele o azyl Artura Buišviliho.

Zpráva také připomíná, že se protahuje vyšetřování kauzy takzvaných stromkařů týkající se možného obchodu se zahraničními dělníky (více o případu čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue