"Proč promíjet trest těm, kteří vás napadnou s úmyslem vám ublížit?" ptá se Anna Kuřátková.

"Proč promíjet trest těm, kteří vás napadnou s úmyslem vám ublížit?" ptá se Anna Kuřátková. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jeden zbil místostarostku, druhý málem zabil nožem. Teď je amnestovali

  • 48
Amnestie zrušila i tresty útočníkům, kteří v minulosti někoho napadli nebo zranili. Frustrovaná je z toho i místostarostka Albrechtic v Jizerských horách Anna Kuřátková, kterou zmlátili. Nebo bývalý hasič Jiří Tomeš z Velkých Hamrů na Jablonecku. Toho píchl nožem v místní restauraci opilý muž.

Za to, že v listopadu 2011 Milan Kotlár místostarostce nafackoval a hrubě napadl i jejího manžela, si měl odpracovat 250 obecně prospěšných hodin. Neodpracuje, což Anna Kuřátková považuje za skandální.

"Pravděpodobně stejně jako ostatní podobně poškození si myslím, že by si tito lidé měli odpykat celý trest. Žádná amnestie by se na ně vztahovat neměla," říká.

Proč Kotlár místostarostku a jejího manžela napadl? Spor vznikl v roce 2010, kdy rodina nesvéprávné Marcely Demeterové přišla na radnici, že se o dceru nemohou starat, protože trpí schizofrenií. Soud svěřil opatrovnictví obci a čtyřicetiletou ženu dostala na starost místostarostka Kuřátková.

Té se pro ni podařilo vymoci zpětně důchod a na účtu Marcely se objevilo šedesát tisíc. Když se to její rodina dozvěděla, chtěli dceru i peníze zpět. Nečekali na rozhodnutí opatrovnického soudu a v polovině listopadu 2010 si pro peníze přišli ke Kuřátkovým sami.

Později odsouzený Kotlár vykopl vstupní branku u jejich rodinného domu a se skupinou dalších lidí se nahrnuli ke vstupním dveřím. Nejdřív se ženy s představitelkou obce dohadovaly. Když neuspěly, přivolaly Kotlára, který dal místostarostce dvě facky a jejího muže srazil k zemi.

"Chtěl do něj kopnout, ale trefil se jen do přepravek se dřevem. Ty pak vzal a hodil je po něm. Manžel je taktak stihl odrazit," popsala tehdy útok Kuřátková.

"Jestli se mi bude smát, bodnu ho taky a požádám o milost"

Trest dvě stě padesát hodin obecně prospěšných prací se jí zdál hodně nízký. "S jeho výškou nesouhlasím, ale každý trest je lepší než žádný," uvedla dříve.

Dnes se na to dívá jinak. "Nemám nic proti amnestii pro někoho, kdo způsobil neúmyslný nebo nedbalostní trestní čin. Tomu bych rozuměla. Ale proč promíjet trest těm, kteří vás napadnou s úmyslem vám ublížit?" ptá se Anna Kuřátková. Takové činy by se odpouštět neměly nikdy.

Ještě kritičtěji hodnotí amnestii bývalý profesionální hasič Jiří Tomeš z Velkých Hamrů na Jablonecku. Toho v květnu v roce 2012 píchl nožem v místní restauraci Hanoi opilý muž a způsobil mu bodnou ránu hlubokou pět centimetrů. Útočník za to dostal jen roční podmínku.

"Tohle prezidentovi nemůžu prominout. To je strašné, co udělal. Podle mě se tím pasoval na krále všech zlodějů. Vždyť to byl na mě pokus o vraždu! Nebýt známého, který útočníkovi srazil ruku, už bych tady asi nebyl. Nejde mi do hlavy, že je ten člověk najednou úplně nevinný. Chodí po vesnici jako frajer a je vysmátý. Ale jestli se mi bude smát do obličeje, tak ho píchnu taky, nůž už jsem si koupil, a pak napíšu panu prezidentovi o milost!" vysvětluje Jiří Tomeš


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video