Jaroslav Vítek (vlevo) a Jaroslav Eliáš odcházejí z jednací síně. Soud je chce

Jaroslav Vítek (vlevo) a Jaroslav Eliáš odcházejí z jednací síně. Soud je chce poslat do vězení na 9 let za roli v kauze H-Systems. | foto: ČTK

Je to výsměch, říkají o amnestii poškození z kauzy H-System

  • 36
Amnestie, kterou na Nový rok oznámil prezident Václav Klaus, se možná bude vztahovat i na trojici manažerů vytunelované společnosti H-System. Poškození by tak přišli o část peněz, které firmě zaplatili. Ve hře je však i to, že soud sice tři muže osvobodí, povinnost uhradit vzniklou škodu jim však ponechá.

O tom, že se díky amnestii dostanou Jaroslav Eliáš, Ladislav Tůma a Jaroslav Vítek na svobodu, informoval ve středu deník Lidovky.cz. Podle něj by poškození, kterých bylo téměř 1 095, přišli o šanci na odškodnění.

Právnička Hana Marvanová, která okradené lidi zastupuje, však tvrdí, že rozhodování o osvobození trojice bývalých manažerů bude poměrně komplikované. "Bylo totiž vydáno pravomocné rozhodnutí o odsouzení na podmínku, čili to bylo skončeno. Státní zástupce se následně odvolal proti výši trestu, nikoliv proti náhradě škody," vysvětluje Marvanová.

Tři varianty

Kauza H-System

Firma na začátku 90. let slibovala levné bydlení. S téměř 1 100 klienty uzavřela smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domů v okolí Prahy. Lidé společnosti zaplatili v průměru téměř milion korun, bydlení se ovšem nedočkali.

H-System totiž v roce 1997 zkrachoval, dokončit stihl jen 34 domů. Podle soudů architekt podvodu Petr Smetka vyváděl peníze klientů do společností, které v devadesátých letech založil.

Proces s manažery vytunelované firmy začal v roce 2002, první tresty padly o dva roky později. Smetku soud poslal za mříže v roce 2006. Definitivní tresty pro zbylé tři aktéry pak vrchní soud vynesl loni v létě (více čtěte zde).

Proti rozsudku však podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nezdála se mu totiž výše trestů. Nejvyšší soud mu nakonec vyhověl, když rozhodl, že podmíněné tresty pro Jaroslava Eliáše, Ladislava Tůmu a Jaroslava Vítka byly nepřiměřeně nízké (více čtěte zde).

V úvahu tak přicházejí tři varianty. První, pokud soud uzná, že se amnestie vztahuje na všechny tři manažery, bude původní rozsudek včetně ustanovení o náhradě škody zrušen. Pak by zbyla povinnost platit jen Petru Smetkovi, který podvod vymyslel.

"Může se však stát i to, že soud řekne, že trestní řízení nemůže běžet dál a nemůže se tudíž rozhodnout o trestu, ale že třeba platí rozsudek o náhradě škody," naznačuje Marvanová další cestu, po níž by se mohl soudce ubírat.

Poslední možností pak je, že se amnestie bude vztahovat pouze na některého z trojice mužů. Například na Ladislava Tůmu se totiž zároveň vztahuje i věková hranice 70 let.

Buď jak buď, peněz by se lidé, kteří uvěřili v levné bydlení na okraji Prahy, měli dočkat. "Vůči hlavnímu pachateli (Petru Smetkovi - pozn. red.) už došlo k pravomocnému rozhodnutí. Ten je tedy povinen nahradit škodu," dodala Marvanová.

Výsměch, úlitba kamarádům, ale i únava

I přesto se poškození k možnému očištění bývalých manažerů staví převážně negativně. "Jsem nas...ej, co vám budu říkat. Je to normální výsměch, nespravedlnost," řekl iDNES.cz jeden z poškozených, který si nepřál být jmenován.

On i další muž, jehož rodina poukázala společnosti H-System své úspory, se shoduje na tom, že amnestie byla ušita na míru lidem, kteří se pohybovali nebo pohybují v okolí prezidenta Klause. "Na výplatní pásce H-Systemu byli i politici, to se ví. Tak se to touto cestou zametlo pod koberec," říká tento muž. V to, že by dostal peníze zpátky, už stejně jako ostatní poškození nedoufá.

Jsou však i tací, u nichž amnestie nebudí vůbec žádné emoce. "Jaký na to můžu mít názor, když se to celé táhne patnáct let. Už mě to nebaví, jsem z toho jen unavená. Jestli ti tři byli potrestáni dostatečně, nevím, každopádně peníze zpátky nepřišly," vysvětlila žena, kterou Smetka a jeho pomocníci rovněž podvedli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue