Helena Fibingerová s manželem Jaroslavem Šmídem

Helena Fibingerová s manželem Jaroslavem Šmídem | foto: David Neff, MAFRA

Amnestie očistí i řidiče, který cestou ze sklípku usmrtil otce tří dětí

  • 17
Jaroslav Šmíd dostal trest 3,5 roku vězení za to, že v opilosti srazil cyklistu mezi Strážnicí a Vnorovy. Amnestie prezidenta se na manžela bývalé koulařky Heleny Fibingerové vztahuje kvůli vysokému věku. Lidé v Uherském Ostrohu, kde Šmíd bydlí, to nechápou.

Šmíd se vracel opilý z vinného sklípku a na silnici srazil osvětleného cyklistu, otce tří dětí.  Když jej soud počátkem ledna 2011 poslal na 3,5 roku do vězení, naštvaně pro televizní kamery prohlásil, že do vězení nepůjde.

Zatím si ze zdravotních důvodů odseděl jen půl roku. A teď si může oddychnout, protože mu s největší pravděpodobností od zbytku trestu pomůže prezidentská amnestie. Případ, který vzbudil hodně emocí, tak patrně končí.

"Trest má do konce června 2013 přerušený a amnestie by se ho měla týkat. Už má na ni věk," potvrdila Lucie Kopečková, mluvčí okresního soudu v Hodoníně.

Je to výsměch spravedlnosti, říkají sousedé

V Uherském Ostrohu, kde Šmíd s manželkou bydlí, jsou z toho všichni hodně naštvaní. "Zpráva, že i pro něj platí amnestie, je naprostý výsměch soudům a spravedlnosti," řekla MF DNES jedna z místních seniorek.

Stejně jako ostatní lidé ve městě nechtěla uvést jméno, bála se případné reakce Šmída a jeho manželky, kteří jsou významnými podnikateli.

"Nejhorší je, že právě takoví jako on z toho vyváznou vždycky," ulevil si mladší muž, který v ulicích Ostrohu opravoval auto.

Se Šmídem se MF DNES nepodařilo spojit.

Místní obyvatelé mu mají za zlé i to, že se za nehodu poškozené rodině nikdy ani neomluvil. Tento fakt mu přitížil také u soudu. Soudkyně Milena Drobečková to označila za nepochopitelné. "Za celou dobu neprojevil nad smrtí otce tří dětí nejmenší lítost," uvedla při rozsudku Drobečková.

Nadýchal 1,42 promile

Tragická nehoda se stala v úterý 24. listopadu 2009, kdy Šmíd odešel z vinného sklípku a opilý sedl za volant. Na cestě mezi Strážnicí a Vnorovy na Hodonínsku srazil osvětleného cyklistu, který jel ve stejném směru.

Otec tří dětí mnohačetným zraněním podlehl. Šmídovi naměřili v krvi 1,42 promile alkoholu a dostal 3,5 roku za mřížemi.

Devětasedmdesátiletý bývalý atletický trenér má cukrovku a vysoký krevní tlak. Právě kvůli cukrovce se dostal po pěti měsících z ruzyňského vězení. A právě kvůli cukrovce prý řídil opilý.

Nejprve na místě nehody tvrdil, že nepil. Pak ale uvedl, že těsně před jízdou vypil přes litr červeného vína z demižonu, který měl ve voze. Jako cukrovkář prý chtěl zabránit hrozícímu hypoglykemickému šoku (více čtěte zde).

Kdo však rozhodne o tom, že se na něj amnestie vztahuje, není jasné. Může to být soud Prahy 6, pod který spadá ruzyňské vězení, nebo soud v Hodoníně, pod který spadá Šmídovo bydliště. "Musíme počkat na stanovisko krajského soudu," uvedla mluvčí hodonínského soudu Kopečková.

Janečka má štěstí, jeho syn ne

Lidé v kraji už řeší, komu amnestie pomůže, a komu naopak ne. Smůlu má například syn exnáměstka primátorky Zlína. Martin Janečka mladší má jít do vězení na dva roky za divokou jízdu v opilosti, agresivitu a zranění dvou policistů (více o případu čtěte zde). Proti rozsudku se ale odvolal a k projednání u krajského soudu se případ zatím nedostal.

Naopak jeho otec se možná spolu se svým švagrem Daliborem Kučerou a firemním právníkem Radkem Dvořákem vězení díky amnestii vyhnou (více čtěte zde). Pykat měli za podplácení.


Video