Ruský prezident Vladimir Putin během tiskové konference vysílané státní...

Ruský prezident Vladimir Putin během tiskové konference vysílané státní televizí v přímém přenosu (19. prosince 2013) | foto: AP

Rusko zastavilo stíhání aktivistů Greenpeace, vztahuje se na ně amnestie

  • 13
V rámci amnestie vyhlášené prezidentem Vladimirem Putinem zastavili Rusové trestní stíhání 29 ze 30 aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Jediný Ital Christian D'Alessandro si na rozhodnutí musí počkat do čtvrtka, ve středu nesehnali tlumočníka. Za mřížemi skončili v polovině září kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři.

"Každý účastník v doprovodu právníka přijde k vyšetřovateli, který mu toto rozhodnutí oznámí. Dnes to budou jeden až dva lidé, zítra nebo pozítří zbytek," uvedl v úterý právník hnutí Sučkov. Jako první si rozhodnutí o zastavení trestního stíhání vyslechl Anthony Perretta z Walesu, který se již začal připravovat na svůj odjezd ze země.

Rozhodnutí o amnestii pak ve středu obdrželi další aktivisté, mezi kterými byli například kapitán lodi Arctic Sunrise Američan Peter Willcox. "Na tento den jsme čekali od chvíle, kdy na naši loď před téměř třemi měsíci vtrhlo ozbrojené komando," uvedl Willcox v prohlášení, ze kterého citovala agentura AP. "Jsem velmi rád a ulevilo se mi, že byla obvinění stažena, nicméně neměli jsme být vůbec obviněni," dodal kapitán.

Protestní akce Greenpeace

Zprávu o zastavení stíhání dostal i Novozélanďan Jon Beauchamp, ukrajinský lodní kuchař Ruslan Jakušev, Turek Gizhem Akhan, Finka Sini Saarelová, Argentinka Camila Spezialeová, Polák Tomasz Dziemianczuk anebo Rus Dmitrij Litvinov.

Stíhaný tak zbyl jediný Ital Christian D'Alessandro si musí na rozhodnutí očkat do čtvrtka. Ve středu pro něj nesehnali tlumočníka. Vyšetřovací komise musí nyní ještě vydat rozhodnutí, kterým bude aktivistům navrácen veškerý zabavený majetek. V této souvislosti se jedná i o jejich loď Arctic Sunrise, která teď kotví pod přísným dohledem v přístavu Murmansk.

Ruské ozbrojené komando zadrželo třicetičlennou posádku lodi Arctic Sunrise organizace Greenpeace 19. září. Na palubě bylo 26 cizinců. Všichni aktivisté byli do konce listopadu ve vazbě, poté je pustil soud na svobodu, nesměli však opustit Rusko. Vyšetřovatelé je původně obvinili z "pirátství", než obvinění zmírnili na "výtržnictví" (více o případu se dočtete zde).

Ruský prezident minulý týden ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že akce Greenpeace mohla být provedena "na zakázku" s cílem zabránit Rusku ve využívání arktického šelfu. Naznačil tak, že by v pozadí mohla být některá z konkurenčních zemí, žádnou ale nejmenoval. Již tehdy ale dodal, že na aktivisty se nejspíš bude vztahovat amnestie, kterou o dva dny dříve schválila Státní duma, dolní komora parlamentu. Díky ní může vyjít z vězení až 20 tisíc lidí.

V rámci amnestie se již dostal na svobodu i kritik Kremlu a ruský oligarcha Michail Chodorkovskij. Někdejší nejbohatší Rus vyšel z vězení minulý týden v pátek po deseti letech strávených za mřížemi (více o jeho propuštění z vězení zde). O několik hodin později přiletěl do Berlína, kde se v sobotu setkal se synem Pavlem a rodiči (více zde).

V pondělí pak opustily věznice i dvě členky ruské punkové skupiny Pussy Riot. Nejdříve byla propuštěna v Nižním Novgorodu Marija Aljochinová, poté se v Krasnojarsku dostala na svobodu i Naděžda Tolokonnikovová. Obě si odpykávaly dvouletý trest za "punkovou modlitbu" proti prezidentu Vladimiru Putinovi, kterou uspořádaly loni v únoru v moskevském chrámu Krista Spasitele. Do vypršení trestu jim zbývalo čtvrt roku (více o amnestii pro členky Pussy Riot).

Září 2013. Rusové se v Arktidě střetli s Greenpeace:

18. září 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue