Amerika už bude muset vyslat pěšáky

  • 29
Americká vláda se ocitá pod sílícím tlakem, aby urychleně zahájila rozsáhlou pozemní operaci v Afghánistánu. Doposud Pentagon předpokládal, že konflikt vyřeší vojáci afghánské opozice s pomocí minimálního počtu speciálních spojeneckých komand. Rostoucí počet západních a pákistánských vojenských činitelů a analytiků se obává, že kombinace leteckých úderů a chystané ofenzivy nepříliš početné a slabě vyzbrojené opoziční Severní aliance nebude ke splnění hlavních cílů války stačit.

Tím je svržení talibanského režimu a polapení bin Ládina a teroristů z organizace Al-Kajda. Proto sílí hlasy volající po významné pozemní operaci amerických a spojeneckých jednotek.

"Válku v Afghánistánu zřejmě nemůžeme vyhrát bez nasazení pozemních oddílů. Bombardování nestačilo k porážce Saddáma v roce 1991 a také Slobodana Miloševiče v roce 1999 přivedla k rozumu až vážná hrozba příchodu pozemních sil," napsal například komentátor William Kristol v listu The Washington Post.

Vtrhněte tam a obsaďte přinejmenším dvě afghánská města, Kábul a Kandahár, ještě před začátkem ramadánu, radil spojencům M. P. Bhandara, bývalý pákistánský zákonodárce.

Taliban přibírá další posily

"Neexistuje cesta, jak vyhrát i nálety. Ani v případě, bude-li na zemi operovat jen Severní aliance. Musí nastoupit američtí vojáci," řekl agentuře AP nejmenovaný západní vojenský činitel.

Pozorovatelé si jsou vědomi, že takové rozhodnutí by bylo politicky nesmírně obtížné. Znamenalo by značné riziko vtažení spojeneckých sil do vleklého konfliktu s nejistým koncem, neboť ještě nikdo, kdo přišel do Afghánistánu se zbraní v ruce, tam dobře nepochodil.

Naposledy odešla poražená a frustrovaná sovětská armáda, jež na afghánských bojištích zanechala 15 000 mrtvých. V členitém afghánském terénu by se do značné míry setřela i výhoda kvalitnější výzbroje spojenců.

Toto všechno Američané vědí a také se toho obávají. Nicméně na druhé straně se spojenecká mise v Afghánistánu dostává stále víc do slepé uličky. Zatímco Taliban se alespoň navenek jeví nadále pevný, kritika bombardování ve světě narůstá a spojence začíná tlačit čas.

Hlavní hrozbou je, že Taliban zůstane u moci během tuhé afghánské zimy, která větší pozemní operace prakticky znemožňuje a během níž zkonsoliduje své síly.
"To by se téměř rovnalo katastrofě," uvedl Kristol.

"Navodilo by to dojem americké slabosti, připravilo půdu pro nárůst nestability v Pákistánu a dalších zemích. A přispělo by to k silnějšímu rozšíření kultu Usámy bin Ládina a demoralizaci spojenců v islámském světě," napsal dále.

Řada indicií naznačuje, že spojenci rozsáhlejší pozemní invazi chystají. Třeba Londýn nedávno uvedl do pohotovosti několik tisíc příslušníků námořnictva s tím, že se budou podílet na pozemní válce v Afghánistánu. Experti odhadují, že nálety spojenců mohou trvat ještě několik měsíců a že bude nezbytné, aby je doprovodila pozemní intervence nejméně 20 tisíc spojeneckých vojáků. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video