Zábavní park Morganina říše divů je určen pro lidi s postižením i bez něj. ...

Zábavní park Morganina říše divů je určen pro lidi s postižením i bez něj. Voda je na některých atrakcích teplá, aby pomohla těm se svalovými problémy. | foto: Profimedia.cz

Muž postavil kvůli dceři s autismem zábavní park za stovky milionů korun

  • 58
Americkému podnikateli bylo líto, že si zdravé děti nehrají s jeho autistickou dcerou, proto pro handicapované postavil za 34 milionů dolarů, v přepočtu 748 milionů korun, unikátní zábavní park. Rozsáhlý areál v Texasu využívají společně s lidmi bez postižení.

Gordon Hartman si v roce 2007 na dovolené u bazénu všiml, že si děti nechtějí ve vodě hrát s jeho dvanáctiletou dceru Morgan. Podle něj nevěděly, jak reagovat na někoho s postižením - Morgan trpí formou autismu, který způsobuje, že má kognitivní chápání pětiletého dítěte.

Hartmana incident podle BBC zasáhl natolik, že si začal pohrávat s myšlenkou na vytvoření místa určeného pro lidi s postižením. „Morgan je úžasná mladá dáma. Když se s ní setkáte, vždy vám vykouzlí úsměv na tváři a nabídne objetí. Často jsme se ale ocitali v situaci, že ji na mnoho míst nemůžeme vzít,“ popsal.

04.srpna 2017 v 21:55, příspěvek archivován: 05.srpna 2017 v 16:36

A local Hero - we need a few Gordon Hartman's in the UK to ensure that Theme Parks are accessible to all people https://t.co/QKYWGDN1HI... https://t.co/g6rIAjr8RQ

Hartman a jeho žena Maggie požádali ostatní rodiče o radu, kam by mohli dceru vzít. Někam, kde by se cítila pohodlně nejen ona, ale také zdravé děti kolem ní. „Uvědomili jsme si, že takové místo, kde by byli začleněni všichni, neexistuje,“ říká Hartman. Rozhodl se tedy vybudovat takové místo sám.

Dva roky předtím prodal stavební firmu, aby mohl založit The Gordon Hartman Family Foundation, tedy neziskovou organizaci, která se snaží pomáhat lidem se zdravotním postižením. Posléze se pustil do vytvoření prvního „ultrapřístupného“ zábavního parku na světě.

„Chtěli jsme zábavní park, kde by všichni mohli dělat všechno. Kde by si mohly hrát nejen děti se speciálními potřebami, ale také ty bez nich,“ vysvětluje Hartman. Kvůli projektu sdružil dohromady lékaře, terapeuty, zdravotně postižené, ale také rodiče handicapovaných dětí, aby s nimi mohl konzultovat zařízení parku. Ten postupně vyrostl na pětadvaceti hektarech v texaském San Antoniu.

Kolotoč pro lidi na vozíčku

Hartman park nazvaný Morganina říše divů otevřel v roce 2010. Mezi atrakce patří například ruské kolo, dobrodružné hřiště, miniaturní vlak nebo kolotoč navržený speciálně pro lidi na invalidním vozíku.

Podle Hartmana se ale Morgan na kolotoč odvážila až po třech letech. „Když jsme otevřeli, byla příliš vyděšená, než aby se na atrakci vydala. Nechápala, proč se zvířata pohybují nahoru a dolů. Byl to pomalý proces, ale teď atrakce miluje. Překonat něco, čeho se bála, je pro ni obrovský pokrok,“ dodává otec.

Nyní je Morgan dvacet tři let a její stav se postupně zlepšil. „Více mluví a její fyzické postižení díky operacím téměř vymizelo. Jsme hrdí na to, jak daleko došla. Morgan ví, že je park pojmenován po ní, ale myslím si, že netuší, jak moc znamená pro lidi, kterým změnil život,“ říká Hartman.

Vstupné je zdarma, park prodělává

Park od otevření navštívil už přes milion návštěvníků z více než 67 zemí světa a všech padesáti států Ameriky. Lidé s handicapem neplatí vstupné, zdravotní postižení má i třetina zaměstnanců parku.

„Uvědomil jsem si, že Morgan je jedním z těch šťastnějších dětí, protože měla vždy věci, které potřebovala. Nechtěl jsem, aby se vstupné stalo bariérou pro ostatní děti se speciálními potřebami,“ vysvětluje Hartman.

Přes nadšený ohlas návštěvníků je ale park prodělečný. „Otevíráme každý rok s tím, že přijdeme o více než jeden milion dolarů (22 milionů korun). Zpátky se peníze snažíme získat pomocí dotací a finančních partnerů,“ říká Hartman.

Přesto svého rozhodnutí nikdy nelitoval. „Chodí za mnou plačící rodiče, jejichž děti si nikdy předtím nemohly takto hrát. Park pomáhá lidem, aby si uvědomili, že i když jsme v některých ohledech jiní, ve skutečnosti jsme všichni stejní,“ říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue