Amerika spojuje antrax se zářijovými útoky

  • 62
Americká vláda pracuje s podezřením, že propuknutí nákazy sněti slezinné v zemi souvisí s teroristickými útoky z 11. září. "To je operační podezření Bílého domu už značnou dobu," podotkl mluvčí americké vlády Ari Fleischer. Dosud však nebylo zjištěno, zda za šířením antraxu stojí pouze malá skupina nebo je to součást většího organizovaného úsilí. Úřady také potvrdily, že příčinou dvou posledních úmrtí pošťáků ve Washingtonu byl skutečně antrax.

"Nyní víme, že v případě dvou úmrtí bylo potvrzeno vdechnutí antraxu," sdělil washingtonský starosta Anthony Williams. Jeden z nakažených poštovních úředníků zemřel v pondělí v nemocnici v Marylandu a druhý skonal v neděli na washingtonské klinice. Oba muži pracovali na poštovním úřadě v Brentwoodu, který zpracovává zásilky pro Washington včetně Kapitolu, kde sídlí vládní úřady.

Nákaza antraxem se prověřuje u dalších čtyřech lidí. S infekcí byli ve Washingtonu dosud hospitalizováni dva lidé, jejich zdravotní stav je údajně vážný.

ON-LINE ZPRÁVY
(23. října)

Rumsfeld: Ramadán bomby nezaství
(22. října)

USA zničily tábory teroristů
Americké tažení proti terorismu pokračuje. Británie oznámila, že letadla USA zničila devět výcvikových táborů teroristické ogranizace Al-Kajda. Poškodila i devět letišť a 24 vojenských objektů. "Věříme, že před zahájením vojenské operace bylo v činnosti devět táborů Al-Kajdy. Úspěšně jsme vyřadili z činnosti všech devět těchto táborů," řekl v Londýně ministr obrany Geoff Hoon.

Americké letectvo podle Hoona zasadilo těžké rány Talibanu také na frontových liniích. "Letecké síly Talibanu již prakticky neexistují," dodal.

Velvyslanec Talibanu v Islámábádu Abdas Salám Zaíf na tiskové konferenci uvedl, že hledaný radikál a vůdce organizace Al-Kajda Usáma bin Ládin je stále naživu.

Bombardéry shodily bombu u starobince
Zástupce amerického ministerstva obrany přiznal, že letadla USA mohla v pondělí omylem bombardovat afghánský starobinec poblíž Herátu. Mluvčí ministerstva obrany USA Victoria Clarkeová později přiznala, že americký bombardér shodil bombu do pole u starobince nešťastnou náhodou.

"Litujeme jakékoli ztráty na životech civilistů," zdůraznila. Zatím podle ní není jasné, zda někdo při explozi bomby zahynul.

Skončete s útoky, vyzývá Mušaraf
Američané neslyší na volání humanitárních organizací ani pákistánských představitelů a dál pokračují v náletech na Afghánistán. Letadla Spojených států v noci dvakrát bombardovala Kábul.

Talibanská protiletadlová obrana reagovala silnou palbou. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf se mezitím snaží přimět USA, aby co nejdříve ukončily útoky. "Je třeba doufat a požadovat, aby tato kampaň byla ukončena před ramadánem," řekl. Muslimský svátek přitom začíná již 17. listopadu.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld ale v pondělí nevyloučil, že bombardování bude pokračovat i během ramadánu. Podle vojenských analytiků Američané nechtějí přerušit útoky především kvůli blížící se zimě, která by mohla vážně zkomplikovat připravovanou pozemní operaci.

Podle Mušarafa by mělo další pokračování útoků negativní dopad na muslimský svět. "Bylo by dobré, kdyby vojenské cíle byly dosaženy v tomto časovém rozmezí, a operace tak mohly být  ukončeny," dodal pákistánský vůdce.

Taliban: Noční nálety zabily více než 40 lidí
Americká letadla pokračovala v noci a nad ránem také v intenzivních náletech na bojová postavení vojsk afghánského vládního hnutí Taliban na frontách, kde proti nim stojí síly opoziční Severní aliance. Opozice opět obnovila ofenzivu u Mazáre Šarífu na severu země.

Cílem amerických útoků se stal kromě Kábulu i Kandahár, přičemž Taliban obvinil USA, že zasáhly civilní cíle i v Herátu.

Noční nálety amerických letounů v Kábulu a Herátu si podle Talibanu vyžádaly 40 obětí. Agentura Afghan Islamic Press (AIP) zase hlásí, že americké bomby zasáhly několik kamionů s pohonnými hmotami, které směřovaly do Kandaháru, a zabily 5 lidí a 10 zranily.

Taliban navíc tvrdí, že Američané zasáhli mešitu v západoafghánském Herátu. O život tam podle vládního hnutí přišlo několik lidí a další byli zraněni.

Opozice chce obklíčit Kábul
Ranní americké útoky směřovaly na pozice talibanských sil při severním okraji hlavního města Kábulu. Vzdušné síly USA tak připravují půdu pro pozemní operaci opozičních jednotek.

Přípravu ofenzívy na metropoli potvrdil agentuře Reuters mluvčí opozičního Severního spojenectví. Jak ale zdůraznil, cílem operace nemá být obsazení metropole, nýbrž její obklíčení.

Opozice doufá, že se ještě předtím, než bude svržen nynější talibanský režim, podaří vypracovat jasnou politickou cestovní mapu" budoucnosti Afghánistánu.

O obsazení Kábulu se diskutuje
Americký ministr zahraničí Colin Powell již v nedělním rozhovoru pro CNN poznamenal, že Washington sice vítá odhodlání Severního spojenectví dostat v budoucnu Kábul pod kontrolu, dodal však, že jít teď na Kábul či ne, to je otázka, o níž se nyní stále diskutuje.

Mluvčí Severního spojenectví také zdůraznil, že vůdci opozice dospěli ke shodě, že hlavní město neobsadí. "Kábul nebude obsazen. To je jasné," řekl.

Přivítal rovněž nejčerstvější fázi amerických útoků proti silám Talibanu, přičemž na adresu obětí poznamenal, že jsou to lidé, kteří pomáhali síti Al-Kajda a Usámovi bin Ládinovi provádět teroristické útoky proti mezinárodnímu společenství. "Je nezbytné, aby tito lidé byli eliminováni," dodal představitel opozice.

Technik kontroluje raketu vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder před nedělním startem letounu F-14 Tomcat z paluby americké letedlové lodi Carl Vinson k bojové misi nad územím Afghánistánu (22. října 2001).

Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld na tiskové konferenci oznámil, že neručí za to, že vojenská operace v Afghánistánu skončí před začátkem muslimského svátku ramadánu 17. listopadu. (23. října 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video