Amerika se utká s radiací a morem

  • 32
Odpoledne vybuchne v centru Seattlu špinavá bomba. Experti naměří zvýšenou radiaci. V úterý začnou hlásit chicagské nemocnice desítky případů plicních onemocnění. Lékaři začnou mít podezření na mor. Tak bude vypadat začátek rozsáhlého cvičení, které prověří, jak je Amerika připravená na teroristy.

Ve tři hodiny místního času (21:00 SELČ) odpálí v Seattlu fiktivní skupina teroristů takzvanou špinavou bombu. Výbuch zraní stovku lidí, specialisté naměří zvýšenou radiaci. Vyzvou proto vládu, aby vyhlásila nejvyšší stupeň teroristické hrozby.

V tu dobu už se bude po Chicagu šířit morová nákaza. V úterý zaplní ordinace a nemocnice stovky lidí s příznaky podobnými chřipce. Přesný počet nemocných budou úřady tajit, aby zabránily panice.

Jakmile se nemoc dostane do Kanady, začnou boj s chorobou koordinovat epidemiologové z obou států.

Do největšího bezpečnostního cvičení v dějinách Spojených států se přímo zapojí na osm a půl tisíce lidí. Akce nazvaná Topoff 2 přijde na 16 milionů dolarů a potrvá do pátku. Ze Seattlu a Chicaga se přesune do kanadského Vancouveru.

Obyvatelé měst byli o cvičení předem důkladně informováni.

Stovky policistů, hasičů a záchranářů už byly poučeni o radiačním útoku. "Rád bych, aby každá nemocnice prošla podobným školením každý čtvrt rok," říká R. Gregory Evans, ředitel Centra pro studium bioterorismu na univerzitě v St. Louis.

Do cvičení se zapojí Bílý dům, federální úřady, nemocnice, Červený kříž a desítky dalších institucí a organizací. Předem je znám jen základní scénář akce, organizátoři ale chystají momenty překvapení.

"Během dlouhého cvičení vznikne stres. Lidé pochopí vážnost situace a to, co všechno taková pohroma přináší," vysvětluje lékař Howard Levitin, který se účastnil simulovaného útoku bojovým plynem během prvního cvičení tohoto druhu.

Topoff 1 proběhlo před třemi roky, poznamenaly ho ale organizační zmatky a váznoucí koordinace mezi federálními a místními úřady. Těm zpravidla nebylo příliš po chuti předvádět katastrofu, při níž zahynou stovky lidí.

Atmosféru ale zcela změnily teroristické útoky z 11. září 2001.

Spojeným státům podle odborníků podobné útoky skutečně hrozí. Špinavé bomby je podle nich poměrně snadné vyrobit. Náplň tvoří konveční výbušnina, například dynamit, a radioaktivní látka, kterou lze získat z nemocnic nebo vyhořelého paliva.

Více lidí by zřejmě zabil samotný výbuch, než radiace. "Chvilkové silné ozáření nemusí nutně vyvolat rakovinu," uvádí federální úřad pro prevenci a sledování chorob.

Většina radiace ulpí na oděvech nebo ji lze vydrhnout pod sprchou, uklidňují experti a ujišťují, že není důvod k panice. Podle OSN experimentoval se špinavými bombami od roku 1987 Irák. Později je ale zavrhl jako málo účinné.

Také s morem se lze vypořádat, je-li rozpoznán včas. V takovém případě zastaví nemoc sedmidenní antibiotická kúra, narozdíl třeba od antraxu, který se léčí dlouhé týdny.

Plicní mor je přesto na americkém seznamu nejnebezpečnějších biologických zbraní. Snadno se přenáší, může způsobit velké ztráty na životech a rozvrátit společnost.

Mor sice vyhubil třetinu Evropanů, trvalo to však stovky let. Lidé tehdy nevěděli, že nemoc přenášejí blechy.

Scénář branného cvičení počítá s co nejnižším počtem obětí. Teroristé by měli být do konce týdne zatčeni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video