Amerika hltá Korán a učí se arabsky

  • 12
Robert Tiller má problém. Nemůže sehnat atlas, kde by byla mapa Afghánistánu a okolních zemí, o nichž denně slyší ve zprávách. "Chci se víc dozvědět o tom, co si o nás teroristé myslí, protože se mě to už nyní dotýká," říká účetní z Chino Hills u Pasadeny.

Stejně jako mnoho jiných Američanů se i tento muž po 11. září více zajímá o okolní svět. Touha dozvědět se více o islámském světě, Palestincích, historii Afghánistánu a fundamentalistickém hnutí Taliban roste po celých Spojených státech. Dříve uzavřená upervelmoc teď hromadně hltá Korán a učí se arabsky.

Před útokem na newyorské Světové obchodní středisko a Pentagon se stalo jen málokdy, aby se na prvních místech televizních zpráv a titulních stranách novin objevovaly tak dlouho zahranišní události.

"Nyní musejí místní zprávy, které se netýkají terorismu, bojovat o místo na první stránce," tvrdí Richard Tapscott z lokálního listu Des Moines Register. "Mix zpráv se obrátil vzhůru nohama," dodal.

Web Ústavu pro Blízký východ v obležení
Také dříve opomíjené webové stránky ztěží zvládají nápor surfařů. Například stránky Ústavu pro Blízký východ navštívilo po atentátech za jediný den na padesát tisíc lidí, místo obvyklých osmi tisícovek.

Ředitel ústavu Edward S. Walker tvrdí, že dychtivost lidí po zahraničí je úžasná. Nejvíce návštěvníků si podle něj rozklikne odkaz "Úvod do islámu".

Tohoto zájmu Američanů využívají i univerzity, které narychlo pořádají kurzy o terorismu, globalizaci a biologické válce.

Geoffrey Garrett z Kalifornské univerzity v Los Angeles, který v podobném semináři vyučuje, míní, že jeho země dosud měla k okolí nedůvěřivý a váhavý postoj. "Znalost o zbytku světa je ve Spojených státech pozoruhodně omezená, ale snad to tyto události změní," zdůraznil.

Knihkupectví: slovníky, Korán a knihy o terorismu
Z polic knihkupectví mizí arabské slovníky. Korán, svatá kniha muslimů je někde zcela vyprodán. Dobře na odbyt jdou i někdejší ležáky o Talibanu a palestinské otázce. I na internetovém knihkupectví Amazon.com se koncem září osm z deseti nejprodávanějších knih zabývalo terorismem.

PSYCHOLOGOVÉ: ZÁJEM JE PŘIROZENÝ 

Podle odborníků jde o přirozenou reakci. Američané se podle nich chtějí ozbrojit alespoň znalostmi o nepříteli, který na ně z jejich hlediska udeřil téměř z neznáma. Stejný zájem o cizinu propuká za krizí a tehdy, když je Amerika zaskočena. Poprvé se tak stalo v roce 1957, kdy vzlétl sovětský Sputnik. To rozpoutalo zájem o matematiku a technické vědy. Podobně v době vietnamské války vzrostl zájem o jihovýchodní Asii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video