Podle zprávy tajná spolupráce s lékaři a sestrami  začala v amerických vězeních v Afghánistánu, kubánské základně Guantánamo a na dalších tajných základnách CIA po útocích z 11. září 2001. (Ilustrační foto)

Podle zprávy tajná spolupráce s lékaři a sestrami začala v amerických vězeních v Afghánistánu, kubánské základně Guantánamo a na dalších tajných základnách CIA po útocích z 11. září 2001. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

Američtí lékaři čelí obvinění, že se v armádě podílí na mučení vězňů

  • 4
Lékaři a sestry pracující pro americkou armádu se podílí na mučení podezřelých z terorismu. Uvádí to nová zpráva nezávislých vojenských odborníků, právníků a expertů na zdravotnictví a etiku. Ústřední zpravodajská služba i Pentagon závěry zprávy odmítají.

Studie podle serveru BBC uvádí, že se zdravotníci podílí na plánování i vlastním "mučení a krutostech, nelidském a ponižujícím zacházení" se zadrženými.

Experti z nezávislé organizace Institute of Medicine na studii pracovali dva roky. Podle zprávy, která vznikla za pomoci nadace založené finančníkem Georgem Sorosem, začala spolupráce lékařů na mučení v amerických vězeních v Afghánistánu, na Guantánamu a na dalších tajných základnách CIA po útocích z 11. září 2001.

Spoluautor zprávy Leonard Rubenstein řekl BBC, že zpráva odhaluje "dopad, které mělo mučení a týrání vězňů na Gauntánamu a jinde na lékařskou komunitu." "Zjistili jsme, že ministerstvo obrany a CIA změnily základní etické standardy, čímž umožnily účast zdravotnického profesionálu na zneužívání zadržovaných. A tento stav stále trvá," dodal.

"CIA žádné vězně nezadržuje"

Lékaři se například údajně museli podílet na waterboardingu. Tato praktika, při které má oběť pocit, že se topí, je nyní již zakázaná. Armáda ale například stále po doktorech vyžaduje, aby vězně, kteří se rozhodli držet hladovkou, krmili sondou.

Při výsleších také zdravotníci zjišťují slabá místa zadržených, která pak vyšetřovatelé mohou zneužít. Zpráva proto vyzývá americký Senát, aby činnost lékařů v tajných věznicích vyšetřil.

Mluvčí CIA Dean Boyd tvrdí, že zpráva obsahuje vážné nepřesnosti a CIA žádné vězně nezadržuje. Mluvčí Pentagonu Todd Breasseale zdůraznil, že nikdo z kritiků neměl přístup k vězňům, jejich lékařské dokumentaci nebo výslechům na Guantánamu.

Dodal, že lékaři a sestry pracují jako "dokonalí profesionálové" a vězňům se dostává "dokonce lepší zdravotní péče, než jakou kdy v životě měli".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video