Český velvyslanec v Afghánistánu Petr Pelz

Český velvyslanec v Afghánistánu Petr Pelz | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Američtí vojenští psychologové prý slídili i v hlavě českého velvyslance

  • 18
Šéf vojsk v Afghánistánu David Petraeus nařídil vyšetřování americké jednotky pro psychologické operace. Její členové měli v Afghánistánu fintami zajistit, aby senátoři USA a další zahraniční představitelé včetně českého velvyslance v Kábulu byli svolnější k poskytování jednotek a peněz pro tažení v Afghánistánu.

Vyšetřování spustil článek v časopisu Rolling Stone, který na základě svědectví člena psychologické jednotky Michaela Holmese uvedl, že tým pod vedením tříhvězdičkového generála Williama Caldwella využíval svých psychologických fíglů proti celé řadě Američanů i spojenců.

Autor článku Michael Hastings - ano, ten samý Hastings, který svojí reportáží před několika měsíci odstřelil i bývalého šéfa spojeneckých jednotek v Afghánistánu Arthura McChrystala - v textu píše, že cílem psychologických hrátek měl být i český ambasador v Afghánistánu. Jeho jméno však neuvádí.

Českého velvyslance obvinění pobavilo

Současný český velvyslanec v Afghánistánu Petr Pelz však informace Rolling Stone pobaveně odmítá. "S panem generálporučíkem Caldwellem jsem se setkal dvakrát, vždy ve společnosti několika tuctů dalších velvyslanců a podobných osobností pomalu z celého světa," připustil Pelz pro ČTK.

Práce vojenské psychologické jednotky

Americké jednotky pro psychologické operace využívají propagandu i psychologické triky k tomu, aby ovlivnily pocity a jednání lidí. Podle armádních předpisů nicméně smí být tyto jednotky nasazeny výhradně proti "nepřátelským zahraničním skupinám".

Generál podle něj byl pohostinný a mluvil o běžných tématech. "To, že je třeba Afghánce naučit číst a psát, jakož jim i předat trénink v několika dalších specializacích, myslím, není šokující zjištění," poznamenal Pelz a odmítl, že by měl být obětí nějaké psychologické operace amerických jednotek.

Na dlouhém seznamu cílů však není český velvyslanec zdaleka sám. Jednotka, která má psychologickými triky a propagandou ovlivňovat pocity a jednání nepřítele, měla měnit i uvažování věhlasných amerických senátorů Johna McCaina a Joe Liebermana nebo šéfa amerického generálního štábu Mikea Mullena.

Psychologické pletichy měli speciálně vycvičení vojáci spřádat i na německého ministra vnitra nebo na analytiky vlivných amerických think tanků. Ale jak jednotka, která byla určená především k výcviku místní armády a policie, pracovala?

Caldwellovi muži dostávali podezřelé rozkazy

V Afghánistánu byli Caldwellovi muži nasazení od listopadu 2009. Po pár měsících však podle člena týmu Michaela Holmese začali dostávat podezřelé rozkazy. Svoji pozornost totiž obrátili k návštěvám politiků, kteří zavítali na americké velitelství v Afghánistánu.

Úkol zněl jasně. Armádní psychologové je měli obratně přimět k tomu, aby poskytli další zdroje pro afghánské tažení. "Jak donutit tyto hochy, aby nám dali více lidí? Co jim musím nasadit do hlavy?" ptal se generál Caldwell jednou v rozhovoru Holmese.

Holmes o operacích

"Když mě požádáte, abych své schopnosti použil proti našim senátorům nebo poslancům, je to za hranou," řek člen psychologického týmu.

Členové jednotky pak měli profily politiků, kteří přijížděli na návštěvu Afghánistánu, vyšperkovat nejen o záznamy z jejich hlasování o válečných výdajích, ale také o jejich záliby a údaje o tom, co naopak rádi nemají.

"Mojí prací v týmu je dostat se lidem do hlavy, nechat nepřítele, aby se choval tak, jak chceme," řekl Holmes. "Nesmím to dělat naším vlastním lidem. Když mě požádáte, abych své schopnosti použil proti našim senátorům nebo poslancům, je to za hranou," dodal.

Holmes časopisu řekl, že považoval rozkazy za nezákonné a spojil se kvůli tomu i s americkými vojenskými právníky. Armádu také obvinil z toho, že ho šikanuje.

Několik týdnů po stížnosti proti němu bylo zahájeno disciplinární řízení. Podle vyšetřovatelů Holmes v Afghánistánu často pil alkohol, bez povolení se pohyboval na základně v civilním oděvu a trávil příliš mnoho času na internetových sociálních sítích. Za provinění byl formálně pokárán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video