Trojice vězněných Američanů v Severení Koreji (zleva Mathew Miller, Jeffrey...

Trojice vězněných Američanů v Severení Koreji (zleva Mathew Miller, Jeffrey Fowle a Kenneth Bae) | foto: AP

Věznění Američané v Severní Koreji žádají o pomoc Washington

  • 13
Tři američtí vězni v Severní Koreji mluvili za přítomnosti severokorejského funkcionáře s médii. V oddělených rozhovorech žádali, aby Washington vyslal do země svého člověka, který by jim pomohl s propuštěním. Bílý dům uvedl, že osvobození amerických občanů je jeho prioritou.

Všechny rozhovory se uskutečnily v oddělených místnostech pod dohledem Severokorejců, nicméně otázky a odpovědi nebyly cenzurovány. Zatímco Matthew Miller a Jeffrey Fowle jsou zadrženi od letošního jara a čekají na soud, Kenneth Bae si v pracovním táboře odpykává patnáctiletý trest. 

„Jedinou nadějí, kterou mám, je, že přijede někdo z USA,“ řekl v rozhovoru šestačtyřicetiletý misionář Bae, který byl k nuceným pracem odsouzen za to, že chtěl údajně rozvrátit totalitní severokorejský stát (více zde).

Narozdíl od dalších dvou zadržených, s nimiž je údajně zacházeno dobře a mají povoleny vycházky, není prý jeho zdravotní stav dobrý a musel být hospitalizován. Muž, který šest dní v týdnu tráví dřinou v pracovním táboře, prý ztrácí na váze a má potíže se spánkem a těžkými bolestmi zad.

Na americké úřady se proto se žádostí o intervenci v jeho případu obrátila i Baeho rodina. Podle jeho sestry Terri Chungové se ze způsobu, kterým při interview odvysílaném CNN seděl, dá poznat, že trpí opravdu těžkými bolestmi a vážně na něj psychicky doléhá izolace.

USA varují své občany před cestami do Severní Koreji

Bílý dům na žádosti reagoval prohlášením, podle nějž úřad prezidenta Baracka Obamy o poskytnutých rozhovorech ví. „Zajistit propuštění amerických občanů je nejvyšší prioritou a tyto případy v Bílém domě podrobně sledujeme. Stále děláme, co je v našich silách, abychom zabezpečili jejich co nejrychlejší propuštění,“ uvedl Obamův mluvčí Patrick Ventrell.

Spojené státy před cestami do KLDR své občany varují. Washington neudržuje se Severní Koreou diplomatické styky. Konzulární agendu pro občany USA obstarává švédské velvyslanectví, s jehož zástupci Miller a Fowle prý nedávno jednali.

V rozhovorech řekli, že je soud čeká zřejmě v nejbližším měsíci. Podle AP se sedmapadesátiletý Fowle při interview místy usmíval, prohlásil však rovněž, že má strach a je zoufalý. Čtyřiadvacetiletý Miller prý byl bledý, vypadal velmi ustaraně a hovořil tiše.

Fowle se podle japonských médií provinil tím, že v jednom severokorejském nočním klubu nechal bibli. Propagace křesťanství je přitom v KLDR, která je ateistická a uctívá pouze své vůdce, zločin. Miller zase údajně po příletu do země roztrhal své turistické vízum a požádal o azyl. Sám to však v rozhovoru nepotvrdil.

Pchojngjang se již v minulosti dočkal návštěvy vysokého amerického představitele, který přijel žádat o propuštění amerických vězňů. Někdejší prezident Bill Clinton přiletěl v roce 2009, kdy úspěšně vyjednal propuštění dvou amerických novinářek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video