George W. Bush na setkání s Asociací vojenských důstojníků

George W. Bush na setkání s Asociací vojenských důstojníků | foto: Reuters

Američtí republikáni mají nové zaklínadlo: fašismus

  • 427
Americký prezident George Bush zahájil kampaň pro listopadové parlamentní volby. Hlavním tématem je bezpečnost a boj s terorismem. Republikáni mají nové heslo: fašismus. Místo o válce proti teroru mluví Bush o "islámském fašismu" a bin Ládina přirovnává k Hitlerovi a Leninovi.

Bush ve své řeči před Americkým svazem vojenských důstojníků prohlásil, že cíle teroristů jsou současným ekvivalentem "zlých" záměrů V. I. Lenina a Adolfa Hitlera. Připomněl, že tehdy se svět ze spisů obou postav nepoučil a včas nezasáhl.

"Bin Ládin odkryl své záměry stejně jasně jako před ním Lenin a Hitler. Otázka zní: Budeme poslouchat?" burcoval Bush.

Srovnání radikalizovaného islámu s fašismem není náhodné a nepřichází poprvé. Už v souvislosti se zatčenými v Londýně mluvil Bush o "islámském fašismu".

Ostatní republikáni se k prezidentovi přidávají. Senátor Rick Santorum přirovnal válku proti "islámskému fašismu" k druhé světové válce a ministr obrany Donald Rumsfeld prohlásil, že kritici Bushovy administrativy usilují o politiku appeasmentu vůči novému typu fašismu.

Washington Post napsal, že označování radikálních muslimů za fašisty je výsledkem snahy Bílého domu jasněji identifikovat ideologii, která motivuje jinak různorodé nepřátelské skupiny.

"Klíčové je, že všechno to násilí a všechny hrozby jsou součástí jednoho ideologického boje, boje mezi silami svobody a umírněnosti a silami tyranie a extremismu," shrnula názor americké vlády mluvčí Bílého domu Dana Perino.

Je Amerika v bezpečí?
George W. Bush vedle nového slovníku přinesl i obhajobu současného stavu válečné a bezpečnostní politiky. "Amerika je bezpečnější, ale ještě nejsme úplně v bezpečí," prohlásil.

Představil také aktualizovaný plán boje proti terorismu. Ten obsahuje převážně výčet dosavadních úspěchů, ale současně varuje před hrozbou útoků.

Demokrati s Bushovou bezpečnější Amerikou nesouhlasí. "Fakta nelžou," prohlásil předseda demokratické části Senátu Harry M. Reid. "Za Bushovy vlády a tohoto republikánského Kongresu je Amerika méně bezpečná, čelí větším hrozbám a je nepřipravená na nebezpečný svět, ve kterém žijeme," kritizoval Bushe.

Chyby ve vládní politice našlo i Center for Strategic and International Studies (CSIS). Uznalo sice, že Bushova vláda zabránila dalším útokům na americké půdě a zrušila útočiště Al-Kajdy v Afghánistánu, ale také zmiňuje, že na bin Ládina byli agenti krátcí a stabilní prostředí není v Aghánistánu dodnes.

"Co chybí ve veřejné diskusi, to je nějaké vysvětlení fenoménu radikálního islámu," řekl Washington Post Daniel Benjamin z CSIS. "Proč je tolik lidí, kteří chtějí zabít Američany a lidi ze západu? Proč je to tak trvalý fenomén?"

Vzrušenější debaty mezi republikány a demokraty o tom, kdo lépe zajistí bezpečnost země, přicházejí proto, že zemi čekají další volby. V listopadu se kompletně převolí Sněmovna reprezentantů, obmění se i třetina Senátu a část guvernérů. Bush tak svými projevy de facto zahájil volební kampaň.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video