O úspěšné léčbě dvouleté holčičky informovala lékařka Deborah Persaudová. (3.

O úspěšné léčbě dvouleté holčičky informovala lékařka Deborah Persaudová. (3. března 2013) | foto: AP

Lékaři slaví úspěch v boji proti AIDS, vyléčili nakaženou holčičku

  • 11
Radikální zlom v léčbě dosud nevyléčitelného onemocnění HIV/AIDS by mohl přinést poslední úspěch amerických lékařů. Pomocí již existujících léků se jim podařilo vyléčit holčičku z Mississippi, která se s nemocí už narodila. Zákeřná nemoc by si tak do budoucna již nemusela vybírat nejmladší oběti.

O posledním úspěchu v léčbě doposud nevyléčitelného onemocnění HIV/AIDS informovala doktorka Deborah Persaudová. "Dokazuje to možnost léčit nákazu HIV u dětí," pronesla na tematické konferenci v Atlantě. Historicky se jedná o teprve druhý případ, kdy se podařilo vyléčit HIV pozitivního pacienta, píše britský list The Daily Telegraph.

3 milióny dětí trpí HIV/AIDS

Podle odhadu Organizace Spojených národů se celosvětově v roce 2011 nově nakazilo virem HIV/AIDS 330 tisíc dětí.

Celkově pak s touto nákazou na světě žije okolo tří milionů dětí. Většina z nich pochází ze zemí třetího světa a drahá antiretrovirová léčba je pro ně nedostupná.

Zdroj: The New York Times

Dvouletá holčička z Mississippi už rok nedostává žádné léky a její krevní testy ukazují, že se smrtící vir dále nereplikuje. Po 29 dnech od zahájení léčby výsledky testů vyvrátily přítomnost viru v těle dívky.

Vůbec prvním člověkem, kterého se podařilo zbavit nákazy HIV byl Timothy Ray Brown, přezdívaný Berlínský pacient, který se zároveň léčil z leukémie. Před pěti lety proto lékaři dosáhli jeho uzdravení naprosto odlišnou metodou. V jeho případě se jednalo o složitou proceduru, která zahrnovala zničení vlastního imunitního systému a následnou transplantaci kostní dřeně od dárce se vzácnou genetickou odchylkou.

Tato odchylka Berlínskému pacientovi poskytla odolnost vůči infekci HIV. Loni se však objevila zpráva, podle níž se v Brownových tkáních stopy smrtícího viru i přes nákladnou a složitou léčbu opět objevily.

Riziko u této dívky bylo vyšší než u ostatních dětí

U dvouleté holčičky se odborníci uchýlili k jinému typu léčby, kdy dívce nasadili medikamenty běžně používané u dětí nakažených HIV. Dítě se narodilo matce, jíž teprve těsně před porodem HIV diagnostikovali. Jelikož v těhotenství nebrala speciální léčbu určenou nakaženým matkám, lékaři automaticky předpokládali přenesení viru z matky na plod.

Léčba dětí nakažených HIV/AIDS

"V léčbě dětí nakažených HIV/AIDS jsou jistá specifika, ale z principu se léčí jako dospělí," řekl iDNES.cz lékař Ladislav Machala z AIDS centra pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce.

"Některé léky se dětem nedávají a mají také jiné imunologické hodnoty. U HIV pozitivních dětí hrozí rovněž jiné komplikace než u dospělých, ale v zásadě léčba probíhá stejně," dodává.

Možnosti antiretrovirové léčby se podle něj pomalu zlepšují. Do praxe se od 90. let dostávají učinnější a pro pacienty méně toxické léky.

Dívku proto po narození nechali převézt k léčbě do univerzitní nemocnice v Jacksonu, hlavním městě státu Mississippi, aby se tam léčila pod dohledem doktorky Hannah Gayové, dětské specialistky v oboru. Ta dívce předepsala kombinaci tří běžných antivirových přípravků už 30 hodin po narození, tedy ještě předtím, než lékaři mohli onemocnění potvrdit laboratorně. "Riziko infekce u tohoto dítěte bylo podstatně vyšší než u ostatních dětí," vysvětlila Gayová důvod nasazení trojité dávky léků.

Vědci se nyní domnívají, že takto včasná antiretrovirová léčba umožnila virus zničit dříve, než se stačil vytvořit formu buněk, která zůstává po dlouhou dobu v neaktivním stádiu a mimo dosah standardních medikamentů. Tento typ buněk se většinou při vysazení léků aktivuje, a proto je důvodem, proč nakažení HIV/AIDS potřebují celoživotní léčbu.

"Předpokládáme, že toto dítě má skvělé šance žít dlouhý a zdravý život. Věříme, že tento přístup by mohl vést ke stejnému výsledku i u dalších ohrožených dětí," uvedla Grayová pro britský list The Guardian. Zdali se ale jedná o ojedinělý případ, nebo je možné léčbu aplikovat i na ostatní děti, ukáže teprve další vědecké zkoumání.

Jackson, Mississippi, USA

Jackson, Mississippi, USA


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video