WikiLeaks. Ilustrační foto

WikiLeaks. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Američtí diplomaté dostali za úkol slídit v OSN a získat DNA Severokorejců

  • 18
Americké ministerstvo zahraničí spolu se CIA sestavilo podle depeší uniklých na WikiLeaks seznam informací, které měli američtí diplomaté získávat o pracovnících OSN. Američany zajímaly především důvěrné a osobní informace lidí.

Americké ministerstvo zahraničí podle serveru WikiLeaks vyzvalo pracovníky amerických zastupitelství, aby získávali čísla kreditních karet a mobilních telefonů, adresy elektronické pošty, osobní hesla a další důvěrná data pracovníků OSN.

Ministerstvo mělo zájem také o "biometrické informace" severokorejských diplomatů včetně otisků prstů a vzorků DNA. Seznam informací, které měli američtí diplomaté získávat, podle Guardianu schválila CIA. Pokyny k této činnosti vydávalo americké ministerstvo zahraničí.

Zástupkyně Washingtonu v OSN informace nepopřela

Stálá zástupkyně USA v OSN Susan Riceová, která v tomto měsíci předsedá Radě bezpečnosti, informace o špionážních aktivitách diplomatů výslovně nepopřela. Zdůraznila jen, že úkolem amerického diplomatického sboru není špionáž, ale prosazování amerických zájmů a spolupráce se spojenci.

ÚNIK DEPEŠÍ NA WIKILEAKS

"Naši diplomaté zde (v OSN) jsou právě tím, čím jsou - diplomaty," řekla ve čtvrtek Riceová novinářům. "Odvádějí dobrou práci, a je to práce diplomatů jako obhájců našich zájmů při řešení globálních problémů," řekla Riceová.

Podle agentury Reuters nejsou dokumenty WikiLeaks prvním náznakem, že USA a další státy se zabývají na půdě OSN špionáží. Diplomaté působící v OSN v soukromí připouštějí, že špionáž je běžným jevem nejen v newyorském sídle OSN, ale i v ostatních úřadovnách organizace ve světě.

Německý diplomat přišel kvůli Wikileaks o práci

Zveřejnění tajných amerických dokumentů na portálu WikiLeaks má první oběť Německu, když se kancelář německého šéfa diplomacie Guida Westerwelleho zbavila jednoho ze svých pracovníků.

Dvaačtyřicetiletý Helmut Metzner čelí obvinění, že loni americkým diplomatům předal informace o formování vlády kancléřky Angely Merkelové. Metznerovy výroky pak posloužily americkým diplomatům k zaslání neuctivých depeší do Washingtonu.

Poslanec německých vládních liberálů (FDP) Hans-Michael Goldmann naopak vyzval Spojené státy k odvolání jejich velvyslance v Berlíně Philipa Murphyho. Ten se v depeších nelichotivě vyjadřoval o německých politicích, omlouvat se za to ale odmítl.

Paranoidní a slabošský Karzáí

Uniklé depeše na WikiLeaks také odhalily, co si američtí diplomaté myslí o Afghánistánu. Velvyslanec Karl Eikenberry označil v depeších prezidenta Hamída Karzáího za paranoidního, slabošského a příliš sebevědomého. Zároveň ho obvinil, že nedokáže pochopit "ty nejzákladnější zásady budování státu".

"Jeho hluboce zakořeněná nejistota jako vůdce v kombinaci s nepravděpodobností, že by připustil chybu, brání našemu nejlepšímu úsilí najít v Karzáím zodpovědného partnera," napsal velvyslanec v depeši z července 2009. Zlomyslný Karzáí se podle něho považuje za národního hrdinu.

Státní korupci označují dokumenty za normu v Afghánistánu. V lednové depeši týkající se možného složení Karzáího kabinetu je ministr zemědělství zmiňován jako jediný, o němž se neobjevila podezření z úplatnosti. Poslední depeše obsahují i obvinění Karzáího nevlastního bratra Ahmada Valího, který je podezřelý z napojení na obchod s drogami v zemi.

ZVEŘEJNĚNÍ TAJNÝCH DEPEŠÍ

Server WikiLeaks začal v neděli zveřejňovat tajné depeše americké diplomacie. Zprávy, které si vyměňovaly v průběhu čtyřiceti let americké ambasády s ministerstvem zahraničí ve Washingtonu, vyvolaly zájem celého světa.

Prozradily například, jak američtí diplomaté říkali Angele Merkelové (teflonka), Vladimiru Putinovi (alfa-samec) či to, že chování Mahmúda Ahmadínežáda lze přirovnat k Adolfu Hitlerovi.

Z amerického velvyslanectví v Praze uniklo 1 271 hlášení, jsou označena jako "důvěrná".

WikiLeaks zatím zveřejnil jen jednu pražskou depeši - z loňského října. Týká se spolupráce mezi USA a ČR po zrušení plánů na výstavbu prvků protiraketového štítu v Česku a Polsku.

Celkem by se mělo objevit asi čtvrt milionu dokumentů (o zveřejnění depeší čtěte více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video