Syrská armáda útočí na pozice takzvaného Islámského státu u města Rakká. (6. června 2016) | foto: AP

Američtí diplomaté kritizují Obamův postup v Sýrii. Chtějí úder proti Asadovi

  • 448
Desítky amerických diplomatů vyzvaly k cíleným úderům proti jednotkám syrského prezidenta Bašára Asada, kterého je podle nich nutné odstranit. Nejsou spokojeni se současnou strategií prezidenta Baracka Obamy, která se soustředí na údery proti islámským extremistům, Asad ale zůstává u moci, což podle nich protahuje konflikt.

Podle listu The Wall Street Journal podepsalo více než padesát představitelů americké diplomacie, mezi nimi i její špičky, interní dokument ministerstva zahraničí ostře kritizující současnou americkou politiku v Sýrii.

Text vyzývá k cílené vojenské akci proti Asadovi, který podle podepsaných činitelů profituje z nefunkčního příměří dojednaného USA a Ruskem a dobývá zpět některá území dříve ovládnutá povstalci.

Jeden z činitelů BBC potvrdil, že dokument byl sepsán, protože „status quo není udržitelný“. Kromě výzvy k vojenské akci proti Asadovi se diplomaté vyjádřili k situaci povstalců. Damašek podle nich není tlačen k vyjednávání s rebely.

„Stručně řečeno, ta skupina by ráda viděla vojenskou akci, která by dostala režim pod tlak,“ sdělil Reuters zdroj z ministerstva zahraničí. Ředitel CIA John Brennan ve čtvrtek v kongresu řekl, že Asad je v lepší pozici, než byl před rokem. Pomohly mu ruské nálety namířené proti povstalcům.

Interní dokumenty kritické k oficiální politice nejsou podle médií na americkém ministerstvu zahraničí nijak výjimečné, tak silnou podporu však získávají málokdy. „Tohle je ohromující počet,“ řekl agentuře Reuters bývalý velvyslanec USA v Sýrii Robert Ford, který v roce 2014 rezignoval kvůli nesouhlasu s politikou Washingtonu a nyní je nezávislým expertem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci řekl, že výzvy k vojenskému sesazení Asada „nepomohou v boji proti terorismu a povede to k chaosu v celé oblasti“.

Americký ministr zahraničí John Kerry k výzvě uvedl, že dopis považuje za „důležité prohlášení“ a že o něm bude jednat po svém návratu do Washingtonu. „Velmi ten proces respektuji, sejdu se s těmi lidmi, až se vrátím,“ řekl Kerry novinářům v Kodani.

Ministerstvo zahraničí již v minulosti navrhovalo ráznější přístup k řešení syrské krize než je ten Obamův soustředěný na letecké údery proti organizaci Islámský stát. Tehdejší ministryně Hillary Clintonová v roce 2012 navrhovala vyzbrojit a vycvičit rebely k boji proti Asadovi, což u šéfa Bílého domu neuspělo.

Válka v Sýrii

Washington stejně jako spojenci vidí jako nezbytnou podmínku pro mírovou budoucnost Sýrie Asadovo odstoupení, Moskva se však podobně kategoricky nevyjadřuje a stojí spíše na jeho straně proti rebelům.

Rusko útočí na rebely, tvrdí Američané

Ruské letouny zaútočily prý ve čtvrtek na pozice rebelů podporovaných USA, kteří bojují proti organizaci Islámský stát. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele, podle něhož bude Washington záležitost řešit s Moskvou.

Ruské letouny podle zmíněného představitele udeřily na povstaleké skupiny poblíž Tanfu na jihovýchodě země. Západ v minulosti opakovaně obviňoval Moskvu, že ve snaze podpořit režim prezidenta Bašára Asada útočí nejen na radikální islamisty, ale i na umírněné rebely.

„Poslední aktivity Ruska vzbuzují vážné obavy ohledně jeho záměrů,“ citovala agentura Reuters amerického činitele, podle něhož budou USA požadovat záruky, že se podobná věc již nestane.

Peskov k tomu řekl, že ruské letectvo v Sýrii stále operuje, ale těsná spolupráce opozice s radikální frontou An-Nusra boj proti teroristům komplikuje. Podle Kremlu je velmi těžké rozlišovat mezi členy obou těchto táborů.

Rusko několikrát žádalo o jasné pojmenování a rozlišení skupin bojujících v Sýrii. Příměří dojednané v únoru se nemělo vztahovat na radikály a boj proti nim měl pokračovat. Pod touto záminkou také pokračuje syrská armáda v útocích na pozice oponentů na severu země s tím, že útočí na teroristy. Západ ale Damašek obviňuje, že dohodu o příměří zneužil k dobytí území, jež předtím získali jeho oponenti, kteří nepatří k radikálům.

Od loňského září, kdy se Rusko do syrského konfliktu vložilo, se obě strany vzájemně kritizují a slova o vzájemném spojení sil nebyla naplněna.

6. listopadu 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue