Bývalý americký voják Eric Harroun na záběru z videa adresovaného syrskému

Bývalý americký voják Eric Harroun na záběru z videa adresovaného syrskému prezidentu Bašáru Asadovi. | foto: YouTube

Dříve sloužil v armádě USA, po úrazu hlavy se přidal k syrským rebelům

  • 38
Osud může člověka zavést na místa, o kterých by se mu v minulosti ani nezdálo. O tom by mohl vyprávět mohl třicetiletý Američan Eric Harroun. Ten nejprve sloužil v armádě USA, po úrazu hlavy konvertoval k islámu a následně v Sýrii bojoval na straně povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Harroun své zapálení pro boj se syrským vladařem dává najevo i v krátkém videu, které umístil na internet. "Tvoje dny jsou sečteny, shoříš v plamenech. Měl bys skončit a odejít, dokud můžeš," hrozí Asadovi Harroun, který video umístil na svůj profil na Facebooku. Tam je také ke zhlédnutí několik fotografií Američana, jak v bojových postojích pózuje se samopaly a raketomety, píše server telegraph.co.uk.

Asad mobilizuje

Syrský režim podle posledních zpráv začal povolávat do zbraně stovky záložníků a branců. Rozšířily se také zvěsti, že mezi příslušníky různých rodinných klanů v Asadově rodišti v provincii Latákíja vypukly ozbrojené střety. Podle opozice při nich zemřelo 30 lidí včetně prezidentova bratrance Hilála Asada.

V úterý v Damašku při raketovém útoku zahynul člen delegace Evropské unie. Ahmad Šihádí podle Bruselu zahynul při poskytování humanitární pomoci lidem na jihozápadním předměstí Darája, kde žil. EU stáhla svůj mezinárodní personál z kanceláře v Damašku v prosinci, místní personál v zemi zůstal.

zdroj: ČTK

Harroun už prý dokonce zastřelil několik vojáků z řad syrské armády. Neuvěřitelnému příběhu však dodává reálný nádech pohled Harrounova otce Darryla. Ten tvrdí, že jeho syn může trpět psychickou poruchou. "V minulosti trpěl depresemi, po té nehodě se to pak všechno prohloubilo," vysvětluje Harrounův otec. Právě automobilová nehoda, při níž Harroun utrpěl úraz hlavy, stála za jeho propuštěním z armády.

Propuštěný voják se po návratu do civilního života setkal s dvojicí Iráčanů žijících ve Spojených státech, kteří ho přivedli k islámu. Do Sýrie se Harroun dostal po účasti na protestech v Egyptě z roku 2011. V Sýrii nejprve bojoval bok po boku s tamními povstalci, ti ho však později začali považovat za špióna ze Západu. V současnosti by se měl americký bojovník pohybovat kdesi na území Turecka.

Děti v Sýrii trpí, používají je i jako lidské štíty

Už jsou to téměř dva roky, co v Sýrii vypukly nepokoje proti Asadovi, které postupně přerostly v krvavou občanskou válku. Během konfliktu, v němž nemá ani jedna strana jasně navrch, zahynulo 70 tisíc lidí, další milion Syřanů ve strachu opustil zemi.

Organizace Save the Children upozorňuje, že vládní vojáci i povstalci stále častěji rekrutují děti. Údajně je využívají jako nosiče, strážce, informátory, bojovníky a v některých případech i jako lidské štíty (více čtěte zde).

Organizace uvádí, že pomoc v zemi v současné době potřebuje kolem dvou milionů dětí. Mnoho z nich ztratilo kvůli bojům alespoň jednoho ze členů rodiny a jsou nuceni žít v otřesných hygienických podmínkách. Velkým problémem je také absence vzdělávacího systému. Přes dva tisíce škol totiž bylo během bojů zničeno, nebo jsou využívány jako dočasné domovy pro Syřany, kteří ztratili střechu nad hlavou.

"Syrské děti jsou zapomenutými oběťmi tohoto konfliktu - čelí smrti, traumatům a utrpení a chybí jim základní humanitární pomoc," uvádí zpráva Save the Children a žádá o mezinárodní pomoc. Zároveň však upozorňuje, že jediným způsobem, jak zastavit jejich utrpení, je ukončit válku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video