Severokorejská loď Kang Nam. Nedatovaný snímek. | foto: Reuters

Americký torpédoborec sleduje loď KLDR kvůli prodeji zbraní Barmě

  • 67
Ze Severní Koreje vyplula podezřelá nákladní loď, kterou pozoruje americký torpédoborec. Spojené státy plavidlo podezírají z pašování zbraní. Loď Kang Nam zřejmě směřuje do Barmy, kterou Západ roky podezírá z ilegálního nákupu severokorejských zbraní. Je to první plavidlo KLDR, které Američané sledují v rámci nové rezoluce RB OSN.

Americký torpédoborec John McCain začal sledovat Kang Nam ve středu, kdy loď opustila přístav poblíž severokorejské metropole Pchjongjangu. Podle zpravodajského kanálu YTN směřuje loď do Barmy. Tu už Západ dlouho podezírá, že kupuje od Pchjongjangu zbraně a pomáhá severokorejským plavidlům pašujícím ilegální zboží.

Spojené státy mají podezření, že loď převáží rakety či alespoň jejich součástky, citovala YTN zdroj z americké zpravodajské služby. Televizní stanice Fox News s odvoláním na vysoce postaveného člena armády uvedla, že torpédoborec je zavěšený za lodí pro případ, kdy by dostal rozkaz "plavidlo prohledat".

Kang Nam je první severokorejská loď, která je monitorována v rámci nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN, kterou organizace vydala 12. června v reakci na druhý jaderný test Pchjongjangu. Rezoluce zakazuje Severní Koreji prodej zbraní, ať už jaderných či konvenčních, a povoluje členským zemím OSN prohledávat podezřelý severokorejský námořní, letecký i pozemní náklad.

Torpédoborec John McCain v roce 2006.

Torpédoborec John McCain v roce 2006.

Severní Korea už dříve pohrozila, že zastavení svých plavidel bude považovat za vyhlášení války a náležitě by zareagovala. "Je to test, jak daleko Spojené státy se svými spojenci po vydání nové rezoluce zajdou," uvedl dnes na svých webových stránkách deník The New York Times.

List se také zamýšlí nad účinností nové rezoluce, protože pokud posádka inspekci v mezinárodních vodách nedovolí, měly by loď KLDR nechat prohledat úřady přístavu, kde zakotví. Například Singapur, který je se svými přístavy regionálním uzlem k doplňování paliva, slíbil, že by Kang Nam prohledal. Podobná spolupráce se ale nedá očekávat od Barmy.

Spojené státy se snaží zabránit severokorejskému obchodu se zbraněmi už dlouho. Například v roce 2002 objevily společně se Španěly v plavidle KLDR části raket směřujících do Jemenu, neměly však pravomoc jakkoliv zasáhnout.

Nové rezoluce OSN vůči KLDR

Více o nových restrikcích, které uvalila Organizace spojených národů vůči komunistickému režimu KLDR

Podle agentury Reuters má KDLR pět podobných lodí, které používá pro obchod se zbraněmi. Samotná Kang Nam se už pod drobnohledem jednou ocitla, a to krátce po prvním severokorejském jaderném testu v roce 2006. V jejích útrobách ale nic nebylo.

Severní Korea vyvolává už několik měsíců napětí, které vyvrcholilo odpálením rakety dlouhého doletu a hlavně druhým jaderným testem. Následovalo vystřelení několika raket krátkého doletu. Pchjongjang poté také vypověděl dohodu o příměří se Soulem a neustále vyhrožuje. - přečtěte si Použijeme plutonium k vojenským účelům, pohrozila KLDR

Dnes KLDR kritizovala Spojené státy za to, že během nedávného americko-jihokorejského summitu znovu potvrdily odhodlání poskytnout Jižní Koreji jadernou ochranu. Podle Pchjongjangu to jasně nasvědčuje spiknutí zosnovanému USA s cílem rozpoutat jadernou válku

Někteří analytici míní, že komunistický vůdce Kim Čong-il, který zřejmě loni utrpěl mrtvici, se snaží upevnit moc před předáním prezidentství nejmladšímu synovi. - přečtěte si Kim Čong-il si asi vybral nástupce, úřady požádal o slib věrnosti synovi

Mapa - KLDR - Barma

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video