Federální zákon nás nutí porušovat ústavu, tvrdí stát Massachusetts. Ilustrační foto.

Federální zákon nás nutí porušovat ústavu, tvrdí stát Massachusetts. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Americký stát zpochybnil definici manželství coby svazku muže a ženy

  • 36
Definovat manželství výhradně jako svazek mezi mužem a ženou je diskriminace, usoudil americký stát Massachusetts. A zažaloval federální zákon, který právě takovou definici zavedl. Vadí mu totiž, že sezdaní homosexuálové nemají stejná práva jako heterosexuálové. Massachusetts bylo prvním státem v USA, který svatby lidí stejného pohlaví legalizoval.

Žaloba, kterou stát Massachusetts podal k federálnímu soudu v Bostonu, se týká Zákona na obranu manželství (Defense of Marriage Act, zkráceně DOMA) z roku 1996.

Ten definuje manželství jako "zákonný svazek jednoho muže a jedné ženy coby manžela a manželky" a dává jednotlivým státům právo neuznat homosexuální manželství uzavřené jinde.

To se Massachusetts nelíbí. "Máme právo definovat a upravovat si manželství sami," řekla tamní státní zástupkyně Martha Coakleyová. Homosexuální manželé podle ní mají právo "na stejné zacházení podle stejných zákonů" jako ti heterosexuální.

O co konkrétně jde? Od května 2004, kdy v Massachusetts legalizovali svatby gayů a lesbiček (jako první v USA), uzavřelo manželství asi 16 tisíc homosexuálních párů.

A ty jsou podle Massachusetts diskriminovány, protože se jim nedostává stejných - federálně daných - sociálních výhod jako heterosexuálům: nemohou využít manželského daňového zvýhodnění, společného zdravotního pojištění, nemají ty samé zaměstnanecké výhody či důchodové benefity.

Vlastně porušujeme ústavu

Massachusetts tvrdí, že DOMA ho nutí chovat se jinak k homosexuálním manželským párům jinak než k heterosexuálním, a tím pádem porušovat ústavou zaručená občanská práva. Jako příklad prokuratura uvádí skutečnost, že zatímco manželka válečného veterána může být pohřbena na státním hřbitově pro veterány, homosexuální manžel nikoliv.

"Každý stát má právo určovat, koho nechá uzavřít manželství. A federální vláda tato státní rozhodnutí vždy respektuje - až na tento případ," řekla Arline Isaacsonová z politické organizace gayů a lesbiček z Massachusetts.

Tamní zastánci homosexuálních manželství doufají, že se k Massachusetts brzy přidají i další státy, které už tyto svazky legalizovaly.

Zákon na obranu manželství

Federální zákon definuje manželství výhradně jako svazek mezi jedním mužem a jednou ženou a říká, že žádný stát nemusí brát svazek uzavřený mezi lidmi stejného pohlaví v jiném státě jako manželství.

Zákon byl přijat v září 1996. Hlasovalo pro něj 342 členů Sněmovny reprezentantů (proti 67) a 85 senátorů (proti 14). Prezident Bill Clinton ho podepsal 21. září, čímž norma vstoupila v platnost.

V té době to vypadalo, že Havaj (a dost možná i další státy) brzy uzákoní manželství lidí stejného pohlaví. Odpůrci se tehdy báli, že ostatní státy budou muset takové svazky uznávat.

Kromě Massachusetts se mohou homosexuálové brát ještě v Connecticutu a Iowě. Příslušné zákony už prošly také ve Vermontu (začnou platit letos 1. září) a v New Hampshire (od 1. ledna 2010). Od letošního září by se mělo oddávat i v Maine, ale tamní aktivisté se snaží rozhodnutí zvrátit.

V Kalifornii se mohli homosexuálové brát od 16. června do 4. listopadu 2008 a svazky uzavřené v té době pořád platí. Některé další americké státy nepovolují přímo manželství, ale jiné formy svazku. V New Yorku a Washingtonu D.C. homosexuály neoddávají, ale manželství uzavřená jinde uznávají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video