Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010)

Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Americký Senát jedná proti Obamovi. START do konce roku neschválí

  • 15
Horní komora Spojených států amerických nestihne ještě letos schválit novou smlouvu o jaderném odzbrojení START mezi USA a Ruskem, jak si přál americký prezident Barack Obama. V úterý to prohlásil jeden z klíčových senátorů John Kyl.

Přání prezidenta Obamy, aby americký Senát ještě letos schválil novou smlouvu START, zůstane nesplněno.

"Když se mne šéf demokratické většiny v Senátu zeptal, jestli si myslím, že dohodu bude posuzovat tato schůze, odpověděl jsem mu, že si to s ohledem na další úkoly Kongresu a složité a nevyřešené problémy se STARTem a modernizací (našeho jaderného arzenálu) nemyslím," uvedl v úterý Kyl a dodal, že s představiteli administrativy hodlá jednat o hlasování v příštím roce.

Americká média jeho vyjádření považují za těžký úder Obamovi. Prezident ještě o víkendu hýřil optimismem, že se dohodu podaří ratifikovat ještě letos. Zřejmě poslední šanci přesvědčit republikány o podpoře dohody do konce tohoto roku bude mít šéf Bílého domu na čtvrteční schůzce s čelnými představiteli demokratů i republikánů z obou komor Kongresu.

Republikánům se nový START nelíbí

Smlouva o jaderném odzbrojení START, kterou Barack Obama podepsal na jaře v Praze s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, představuje výrazný úspěch ve snaze o nový začátek vztahů s Moskvou.

Část republikánů se k ní ale staví od počátku odměřeně. Dohoda jim přijde nevýhodná pro Spojené státy. Oslabí prý příliš jejich obranyschopnost. Její ratifikaci proto podmiňují zárukami, že vláda zmodernizuje současný jaderný arzenál.

V Rusku se o výsledcích hlasování ruského parlamentu nepochybuje, ale Moskva s ratifikací vyčkává. Smlouvu počátkem července doporučily k ratifikaci dva výbory Státní dumy, ale s dalšími kroky se čeká právě na vývoj v americkém Senátu.

"NEW START"

Obě země se zavázaly omezit do sedmi let počet strategických hlavic na 1 550 na každé straně. Neměly by také mít více než 700 rozmístěných nosičů atomových zbraní. Pražská smlouva nahrazuje dohodu START z roku 1991, jejíž platnost skončila loni v prosinci.

Analytici dokument, nazývaný v angličtině "New START", vnímají jako signál "politiky nového začátku" v rusko-amerických vztazích. Podle expertů ale nové limity v praxi nepřinesou dramatické změny v ruském ani americkém arzenálu.

Aby smlouva začala platit, musí ji ještě ratifikovat ruská Státní duma a americký Senát.

Zdroj: ČTK

K jejímu schválení je tam potřeba alespoň 67 hlasů. Demokraté jich nyní mají 59. Od Nového roku, kdy Kongres poprvé po volbách zasedne v novém složení, jich budou mít se dvěma nezávislými senátory 53. Kongres nyní jedná naposledy ve starém složení.

Spojené státy hodlají v příštích deseti letech na modernizaci jaderných zbraní poskytnout 80 miliard dolarů. Kyl ale podle deníku The New York Times požaduje vyšší částku a záruku, že peníze budou opravdu k dispozici.

Obamova administrativa v uplynulých dnech přislíbila další čtyři miliardy, Kyla ale podle všeho nepřesvědčila.

Nová smlouva START snižuje během příštích sedmi let stav strategických útočných zbraní zhruba o třetinu, z nynějších 2200 hlavic na 1550 na každé straně. Rozšiřuje také možnosti ověřování stavu jaderných arzenálů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video