Americký sen je v troskách. Ilustrační snímek

Americký sen je v troskách. Ilustrační snímek | foto: David Neff, MAFRA

Americký sen se odstěhoval do Asie. Žít v USA už děti imigrantů neláká

  • 106
I děti imigrantů do USA si chtějí splnit americký sen. Nečiní tak ale ve Spojených státech jako rodiče. Raději se stěhují zpět do zemí svých předků. Amerika tak nezvykle zažívá odliv mladých mozků.

Příležitosti v zahraničí hledá například pětadvacetiletý Samir Kapadia. S rodiči se do USA přistěhoval jako dítě. Měl sice slibně se rozvíjející kariéru ve Washingtonu ve velké poradenské firmě. Přesto měl dojem, že jeho život je rutina. Kamarádi a příbuzní v Indii mu psali o tom, jak rozjíždějí své vlastní firmy, například obchodování na internetu či vlastní agenturu pro vztahy s veřejností.

"Byl jsem na Facebooku a na telefonu a poslouchal jsem je, jak začínají všechny ty firmy a dělají ty dynamické věci," uvedl Kapadia. "A začal jsem mít pocit, že moje práce od devíti do pěti není žádná výhra," dodal. Loni proto dal v práci výpověď a přestěhoval se do Bombaje. Jen do Indie podle neúplných údajů tamní vlády přitom loni z USA přijelo kolem 100 000 lidí.

Mladé mozky imigrantů budou v USA chybět

"Trhy se otevírají, lidé každý den přicházejí s novými myšlenkami. Lze tu tvarovat a vytvářet hodně příležitostí," říká Kapadia. Nyní pracuje ve výzkumné společnosti Gateway House, která se zaměřuje na zahraničněpolitická témata. Lidé tu podle něj fungují mnohem rychleji než ve Washingtonu.

The New York Times připomínají, že podnikaví Američané hledali příležitosti v zahraničí vždy. Nová vlna dětí imigrantů hledajících příležitosti jinde ale podle deníku podtrhuje rostoucí trend pohybu lidí po planetě.

Spojené státy, které dosud byly a stále jsou cílem talentovaných lidí z celého světa, tak poprvé zažívají odliv mozků. Mladí lidé nejčastěji míří do Indie a Číny, v menší míře pak i do Brazílie a Ruska. Často se tak děje k nelibosti jejich rodičů. Do zahraničí je ale žene situace na pracovním trhu ve Spojených státech i slibnější vyhlídky v zahraničí.

Odliv imigrantů bude šířit americké vědění

Někteří odborníci tvrdí, že jejich odliv nemusí být nutně špatná věc. Mladí podnikaví a vzdělaní lidé prý v zahraničí šíří americké vědění a dovednosti. Zároveň získávají zkušenosti, které pak budou moci využít po návratu do USA. Jiní odborníci ale varují, že vzhledem k celosvětové poptávce po nadaných lidech není vůbec jisté, zda se ti, kdo nyní Spojené státy opouštějí, budou vracet.

Americká vláda sice neshromažďuje data o pohybu dětí imigrantů, podle expertů na migraci jde ale o významný a sílící fenomén. Svůj podíl na něm má i aktivní snaha jiných států získat nadané lidi pomocí nabídek zaměstnání, ale i investičních, daňových a jiných pobídek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video