Burnhamovi a členové Abú Sajáfa

Burnhamovi a členové Abú Sajáfa - Členové povstalecké gerilové skupiny Abú Sajáfa střeží na snímku z března 2002 Martina a Graciu Burnhamovi v horské vesnici na jihofilipínském ostrově Basilan. Burnham byl zabit v přestřelce, jeho žena byla zraněna. | foto: Reuters

Americký rukojmí zemřel při osvobozování

  • 5
Americký misionář Martin Burnham, kterého zhruba rok zadržovali muslimští rebelové na Filipínách, byl zabit. Spolu s ním zahynula i filipínská zdravotní sestra. Burnhamova manželka Gracia vyvázla z přestřelky mezi filipínskými vojáky a muslimskou gerilou se zraněnou nohou. Po únoscích ze Skupiny Abu Sajáfa pátralo 5000 vojáků, kterým pomáhali američtí instruktoři. Rebelové chtějí vymanit muslimský jih z nadvlády katolického severu.

Přestřelka se strhla v půl třetí odpoledne místního času (8:30 SELČ). "Martin Burnham je mrtvý," řekl nejmenovaný úředník agentuře Reuters.

Není zatím jasné, kdo přesně rukojmí zastřelil. Při přestřelce bylo zabito pět rebelů ze Skupiny Abu Sajáfa a několik vojáků utrpělo zranění.

Poraněná misionářka je v péči amerických vojenských lékařů. Zdravotní sestra podlehla střelným zraněním krátce po vysvobození. 

Američtí vojáci do osvobozování rukojmích přímo nezasáhli. Filipínští vojáci měli zařízení pro noční vidění a pušky vybavené tlumiči. Podařilo se jim únosce lokalizovat, ale ti se dali včas na útěk. Déšť je ale přinutil zpomalit a proto je vojáci dostihli.

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová prohlásila, že extremistům neprojde smrt rukojmích a že filipínská armáda bude pokračovat v útocích proti nim do jejich úplného zničení.  

Maželský pár byl v zajetí od loňského 27. května. Burnhamovi žili na Filipínách 15 let a jeli do jednoho turistického letoviska oslavit 18. výročí svatby. Islamisté je unesli spolu s dalšími 18 lidmi, včetně dalšího Američana Guillerma Sobera, kterému později usekli hlavu. Ostatní rukojmí byli Filipínci.

USA vypsaly odměnu za vůdce rebelů
Spojené státy koncem května vypsaly odměnu za vůdce filipínských muslimských rebelů. Až pět milionů dolarů nabízejí za předáky Skupiny Abu Sajáfa. Podle velvyslance USA na Filipínách Francise Ricciardoneho je odměna vypsána na kteréhokoli z pěti předáků skupiny, která na jihu země usiluje o vytvoření islámského státu.

"Soudíme, že prostí občané Filipín by mohli mít informace, které by mohly dostat teroristy ze Skupiny Abu Sajáfa před soud," uvedl Ricciardone.

Velvyslanec vyzval, aby ti, kdo jsou ochotni poskytnout informace, zatelefonovali na americkou ambasádu či na bezplatnou linku v USA. O výšce odměny za zprávu, která by vedla k dopadení bossů muslimských extremistů, rozhodnou americké úřady.

Mezi vůdci, za jejichž zadržení by Spojené státy poskytly odměnu, je také Abu Sabaya obviňovaný, že loni v květnu zorganizoval útok, při němž rebelové unesli Martina a Gracii Burnhamovi, Guillerma Sobera a 17 Filipínců. 

Na vůdce Skupiny Abu Sajáfa již před rokem vypsala odměnu 100 tisíc dolarů i filipínská vláda.

Skupina Abu Sajáfa, která je podezřelá z napojení na teroristickou síť Al-Kajda Usámy bin Ládina, je známa únosy turistů i Filipínců. Zajaté vojáky rebelové popravují stětím.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video