Studenti Univerzity Karlovy a FAMU se mohou zapojit do amerického program CIEE, který zprostředkovává americkým studentům studium v České republice. (Ilustrační snímek)

Studenti Univerzity Karlovy a FAMU se mohou zapojit do amerického program CIEE, který zprostředkovává americkým studentům studium v České republice. (Ilustrační snímek)

Zlepšete si angličtinu, staňte se spolubydlícím amerických studentů

  • 2
Za lepší angličtinou nemusíte odjet na měsíce do zahraničí nebo investovat desetitisíce do kurzů. Pro studenty Karlovy univerzity a FAMU existuje ještě jedna možnost, která může zároveň přinést i značnou úsporu za bydlení a praktický trénink mezikulturních dovedností.

Americký program CIEE (Council on International Educational Exchange), který spolupracuje s Karlovou univerzitou a FAMU, zprostředkovává americkým studentům studium a pobyt v České republice. Několika programy jim umožňuje mimo jiné navázat kontakty s českými studenty, a tím zjednodušit jejich orientaci v českém školním i mimoškolním prostředí.

Jednou z možností, která se studentům díky tomuto programu otevírá, je spolubydlení s mladými Američany, kteří si pro studium vybrali Prahu. Student UK nebo FAMU, který projeví zájem o zapojení do programu, však musí počítat s určitými povinnostmi, funguje v podstatě jako průvodce, pomáhá cizinci s praktickými záležitostmi a seznamuje ho s českou kulturou ze studentského pohledu.

Jak se zapojit do programu CIEE

  • Sdílení bytu (Flat buddy): Spolubydlení několika amerických studentů a jednoho českého studenta, který má ubytování zdarma. Funguje jako průvodce, pomáhá cizincům seznámit se s místní kulturou.
  • Spolubydlení na kolejích: Český student má zajištěné bydlení zdarma na kolejích a má na starosti několik amerických studentů.
  • Spolupráce bez společného bydlení: Český student pomáhá například s organizací společných akcí, je k dispozici individuálně

Jako kompenzaci mají čeští studenti, takzvaní Flat buddies, ubytování zdarma. Ve společném bytě žijí tři zahraniční studenti, o které se stará jeden student místní.

Druhou možností je podobné spolubydlení na koleji. Tento program také zajišťuje českým studentům možnost bydlet na kolejích zdarma.

Nemusíte spolu bydlet, stačí se zapojit

Pokud si někdo netroufá přímo na společné bydlení s cizincem a přesto by rád navázal kontakt s novými lidmi a zlepšil si svou komunikaci v angličtině, může se stát členem týmu takzvaných Czech buddies.

Ti mají možnost zapojit se do společenských akcí, jako jsou například výlety, přednášky nebo party, které CIEE pořádá. Všichni vybraní zájemci projdou krátkým školením s koordinátory programu.

Mezinárodní spolupráce pochopitelně nesvědčí jen českým studentům. "Díky programům CIEE u nás američtí studenti nežijí pouze pospolu jako v nějaké bublině, ale plnohodnotně se začleňují do českého prostředí," říká ředitelka CIEE Jana Čemusová a vysvětluje, jak se člověk může stát kamarádem (neboli buddy) amerických studentů: "Zájemci musí předložit životopis a poté absolvovat pohovor. Vybíráme z uchazečů, kteří splňují jistá kritéria, mezi která patří i určitá jazyková úroveň. Dále by měli být nejenom časově flexibilní, měli by to být schopní a ochotní průvodci českým prostředím a kulturou."

Být buddy můžete v letním semestru, zimní už je obsazený

Každý rok přijede prostřednictvím programu CIEE do Prahy kolem stovky studentů z různých amerických univerzit. "Přijíždí k nám studenti s velmi dobrým studijním prospěchem. Od každého z nich máme řadu informací, podle kterých se snažíme ubytovat americké a české studenty se společnými zájmy," tvrdí Jana Čemusová. Pro zimní semestr už jsou pozice Flat buddies obsazené. "Budeme však opět vybírat na následující semestr, tedy od jara roku 2013."

Pokud o některém z programů uvažujete, můžete kontaktovat CIEE (vtobiasova@ciee.org) a získat podrobnější informace o programech, kterých se můžete prostřednictvím CIEE aktivně účastnit. Další informace najdete na stránkách www.ciee.or/studycenter/prague (Možnosti spolupráce).

Zde se také dozvíte o další možnosti spolupráce v rámci Bridging Perspectives Program, který nabízí studentům Karlovy univerzity bezplatně studovat společně se studenty CIEE předměty s odborným zaměřením v angličtině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video