Americký lékař Sam Axelrad a jeho dávný pacient Nguyen Quang Hung (30. června

Americký lékař Sam Axelrad a jeho dávný pacient Nguyen Quang Hung (30. června 2013) | foto: AP

Američan přijel do Vietnamu vrátit ruku, kterou si odvezl jako suvenýr

  • 26
Americký lékař Sam Axelrad se po téměř půl století vrátil do Vietnamu. Přivezl s sebou kosti z ruky, kterou amputoval těžce zraněnému severovietnamskému vojákovi v roce 1966 a vzal si ji jako suvenýr domů do Texasu. Nguyen Quang Hung byl ohromen tím, že někdo schovával jeho kosti tak dlouho.

"Moc rád jsem ho zase viděl a dostal zpátky kus svého těla, skoro po půl století," řekl třiasedmdesátiletý Hung, který se s Axelradem setkal v pondělí ve svém domě ve středním Vietnamu, napsala agentura AP.

"Jsem hrdý, že jsem prolil vlastní krev za sjednocení vlasti. A měl jsem velké štěstí oproti spoustě přátel, kteří padli anebo se pohřešují," uvedl bývalý voják.

Američtí vojáci ho zasáhli do ruky v říjnu 1966 asi 75 kilometrů od města An Khe, kde nyní žije. Po přestřelce se tři dny skrýval ve skladu rýže, než ho americký vrtulník přepravil do vojenské nemocnice.

"Když mě zajali Američané, byl jsem jako ryba na krájecím prkénku. Mohli mě zabít, nebo spasit," zavzpomínal.

Když se dostal k vojenskému lékaři, tehdy sedmadvacetiletému Axelradovi, mělo jeho pravé předloktí barvu lilku. Aby infekce pacienta nezabila, amputoval Axelrad ruku nad loktem. Poté se Hung osm měsíců zotavoval a dalších šest pomáhal americkým doktorům.  Po zbytek války nabízel ve městě zdravotní služby, pak pracoval pro místní vládu a na penzi odešel na své rýžoviště.

Neobvyklý suvenýr ležel roky v komoře

"Asi předpokládal, že ho zavřeme do nějakého tábora pro válečné zajatce. Určitě ho velmi překvapilo, že jsme se o něj postarali," míní Axelrad.

Amputovanou ruku dostal od kolegů, kteří kosti předloktí vyvařili a znovu složili, jako upomínku na dobře vykonaný zákrok.

Neobvyklý suvenýr ve vojenském tlumoku skončil na roky v komoře spolu s dalšími věcmi, které Axelrad nechtěl ani vidět, aby si nepřipomínal válečné zážitky.

Vytáhl je až v roce 2011 a loni v létě odletěl do Vietnamu, aby se pokusil vyhledat muže, kterému ruka patřila. Při prohlídce starého válečného bunkru se seznámil s vietnamským novinářem, který příběh sepsal.

Článek si pak přečetl Hungův švagr a ozval se autorovi článku, který zařídil i pondělní schůzku. Na ni doktor přicestoval se dvěma syny a dvěma vnoučaty.

"Nemohl jsem uvěřit, že americký doktor sebral mou zanícenou ruku, odstranil maso, vysušil, vzal si ji domů a schovával více než 40 let. Nemyslím, že je to suvenýr, který by chtěla mít většina lidí. Ale těšil jsem se, že ho zase uvidím a že dostanu své kosti zpět," řekl Hung, než hosty pohostil a popovídal si o uplynulých dobách. "Jsem moc rád, že si dokázal život zařídit," dodal Axelrad.

Vietnamská válka skončila v roce 1975. Padlo v ní okolo 58 tisíc Američanů a asi tři miliony Vietnamců. Expert na vietnamskou válku John Ernst připouští, že ví o několika amerických veteránech, kteří navštívili Vietnam, aby vrátili osobní věci bývalým nepřátelům. "Je to fascinující úkaz a vždy mě zajímají motivy takového gesta," poznamenal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video