Sociální pracovník Alfred Sirleaf komentuje současnou situaci v Libérii na...

Sociální pracovník Alfred Sirleaf komentuje současnou situaci v Libérii na tabuli v Monrovii. Ebola podle něj porazila vládu 1:0, protože se politikům nepodařilo zabránit zavlečení nákazy do města. | foto: AP

V Libérii se nakazil ebolou další Američan, nemocní se léčí i v Německu

  • 10
Americký kameraman Ashoka Mukpo, který pracoval v Libérii pro televizi NBC, se nakazil ebolou. Na svém webu to v pátek oznámila samotná televize. Nakažený muž poletí do Spojených států, kde jej čeká léčba. Už druhý pacient s ebolou mezitím dorazil do Německa.

NBC najala třiatřicetiletého Američana v úterý, do té doby v Africe pracoval tři roky na volné noze. Posílil čtyřčlenný štáb, který z liberijské Monrovie referuje o epidemii smrtící choroby. Ve středu se u však nového kameramana projevily první symptomy nemoci, únava a bolest. O den později proto zamířil k Lékařům bez hranic. Výsledky testů potvrdily, že má ebolu.

Epidemie eboly

„Dobrá zpráva zní, že se na nemoc u našeho kolegy přišlo velice brzy,“ citovala stanice doktorku Nancy Snydermanovou, která v NBC vede redakci zpráv o zdravotnictví a natáčela přímo v Monrovii.

Optimistický je i jeho otec Mitchell Levy. „Můj syn se v posledních letech výrazně angažoval v oblasti lidských práv na západě Afriky. Když propukla epidemie, cítil povinnost vrátit se do Libérie a osvětlit veřejnosti, jak se s nákazou bojuje v sociální i politické rovině,“ vysvětlil, proč se Mukpo, který se rovněž živí jako spisovatel, rozhodl do epidemií zmítané Afriky jet.

Snydermanová ujistila, že se ona i další členové televizního štábu cítí dobře a nevykazují žádné příznaky onemocnění. Přesto ovšem všichni zamíří soukromým letadlem do Spojených států, kde je čekají tři týdny v karanténě.

Pacienti s ebolou se léčí i v Hamburku a ve Frankfurtu

Kameraman Mukpo je už pátým Američanem, který se v západní Africe ebolou nakazil a úřady jej nechaly do USA převézt. Největší obavy vyvolal tento týden případ Thomase Duncana, který po nákaze ebolou přiletěl do USA běžnou linkou přes Brusel a před hospitalizací byl ve své vlasti v kontaktu s osmi desítkami lidí. Někteří z nich jsou teď v izolaci, podle úřadů však rozšíření epidemie na území Spojených států nehrozí (více se dočtete zde).

Ve Frankfurtu nad Mohanem přistál v pátek ráno letecký speciál, který do Německa převezl pacienta s ebolou. Podle magazínu Stern jej speciální sanitka za doprovodu policie a hasičů převezla na zvláštní oddělení frankfurtské univerzitní nemocnice. Převoz ugandského lékaře ze Sierry Leone doprovázela přísná bezpečnostní opatření.

Pacient není prvním nakaženým, jenž se léčí v Německu. Na konci srpna přijala univerzitní nemocnice v Hamburku senegalského experta Světové zdravotnické organizace, který se nakazil v Sieře Leone.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video