Americký deštník proti darebákům

  • 1
Američané hledají v Evropě místo pro svůj protiraketový deštník schopný likvidovat balistické střely. Základna může vyrůst i v České republice. "Systém ochrání před darebáckými zeměmi," říká v rozhovoru expert Petr Suchý z Mezinárodního politologického ústavu v Brně.

Proč mají Spojené státy zájem budovat raketový deštník nad Evropou?

"Zcela jistě bude prvotní snahou USA zkonstruovat protiraketový systém, který bude prioritně chránit území Spojených států před omezenými útoky balistických střel nesoucích zbraně hromadného ničení.

Teprve poté budou Američané ochotni diskutovat o tom, jestli deštník rozšíří i nad Evropu. V podobném duchu se diskutovalo už v osmdesátých letech. Umístění některých komponent systému na území evropských zemí má prostý důvod: umožní dříve detekovat, zaměřit a zničit odpálenou střelu. "

Evropa by tedy byla v roli jakéhosi štítu?

"Jsem skeptický v tom ohledu, že by Evropa najednou chtěla sdílet protiraketový systém spolu s USA, i když určitý zájem projevila Severoatlantická aliance jako celek. Všeobecně platí, že Evropa je vůči americkému systému protiraketové obrany velmi skeptická.

Mezi Evropou a USA existuje velmi mnoho rozdílů ve vnímání hrozeb a národní bezpečnosti. Evropské státy v současnosti necítí tak akutní potřebu se bránit a umět se bránit útokům. Řada zemí pak soudí, že takový deštník by mohl rozbít relativní stabilitu ve světě. Například Rusku by vytvoření systému vůbec nemuselo líbit a i přes nynější dobré vztahy by protiraketový systém mohl být jen další záminkou ke zbrojení."

Je vůbec plán "obranného deštníku" reálný? Vždyť náklady se pohybují v řádech miliard dolarů a teroristé dnes útočí způsobem, který se předpovídat nedá - kufříky ve vlacích, unesená letadla...

"Jsem v tomto ohledu optimista. Testy už schopnosti systému prověřily. Je nutné poznamenat, že má chránit proti potencionálním útokům balistickými střelami, které jsou schopny nést hlavice se zbraněmi hromadného ničení. V moderním světě proto patří mezi vůbec nejnebezpečnější a nejničivější. Zabránit takovému útoku, to bude primární úkol protiraketového systému."

Na obranu před kým tedy chtějí Spojené státy systém budovat?

"Jsou to především takzvané darebácké státy jako Írán či Severní Korea, kde existují tendence vyvinout jaderné střely schopné ohrozit území USA. Nebezpečím mohou být rovněž nespecifikované skupiny, kterým se podaří takovou zbraň koupit. Příklad Íránu však podle mne může znamenat nebezpečí i pro Evropu, která si však zatím takových hrozeb příliš nevšímá."

V souvislosti s umístěním přímo raketových základen nebo radarů na evropském území se hovoří hned o několika zemích - Polsku, Maďarsku i České republice. Jak se budou Spojené státy rozhodovat?

"Roli bude hrát určitě několik faktorů. Samozřejmě důležitým prvkem bude, jaká je ta či ona země spojenec. Nezanedbatelnou roli pak bude mít i postoj současných politických reprezentantů v dané zemi a ochota veřejnosti takový projekt ve své zemi akceptovat."

, natoaktual.cz,

Video