Americký bombardér B-52H Stratofortress přistává na ostravském letišti.

Americký bombardér B-52H Stratofortress přistává na ostravském letišti. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Americký bombardér B-52 se vrátil do Ostravy, přílet komplikovalo počasí

  • 83
Špatné počasí zkomplikovalo přistání amerického strategického bombardéru B-52H Stratofortress na ostravském letišti. Letoun bude jedním z hlavních lákadel víkendových Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil Armády České republiky.

"Loni jsem přiletěli jako návštěvníci, dnes jsme se vrátili jako rodina a přátelé," prohlásil bezprostředně po příletu Joseph Jones, zástupce velitele 307. bombardovacího křídla. "Bůh žehnej České republice, Bůh žehnej Ostravě," dodal.

Nad Ostravou se měl letoun objevit kolem desáté hodiny dopoledne. "Čas příletu se pochopitelně může změnit," avizoval Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které víkendovou akci na ostravském letišti pořádá.

Na ostravském letišti však panovalo špatné počasí. Posádka amerického letounu se proto rozhodla kroužit nad Českem a vyčkat na lepší přistávací podmínky. "Po dráze přistání je zataženo a mlha," hlásil posádce přímo z dráhy člen podpůrného předsunutého amerického týmu Casey Gough.

V té chvíli měl letoun zásobu paliva jen asi na tři hodiny letu. V případě, že by mu počasí nedovolilo přistát, odletěl by do Británie, kde by posádka musela přistát, doplnit palivo a vyčkat zřejmě do dalšího dne.

Americký bombardér B-52 přistává na ostravském letišti.
Americký bombardér B-52 přistává na ostravském letišti.
Přistání amerického bombardéru B-52 na ostravském letišti.

Krátce před polednem se nakonec mlha zvedla a stroj bez průletu na první pokus přistál na mošnovské dráze. Obří dvousettunový stroj o rozpětí 56 metrů se vrací po roce. Loni to bylo vůbec první přistání letounu tohoto typu na území Česka a v celé střední Evropě a jedna z mála prezentací strategického bombardéru v Evropě.

Dny NATO v Ostravě

Vstup na akci je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září. Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí.
více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Loňská účast bombardéru B-52 z americké základny Barksdale v Louisianě na show v Ostravě byla teprve třetí veřejnou prezentací tohoto stroje na území bývalé Varšavské smlouvy. Do té doby jej mohli spatřit pouze návštěvníci leteckých show v Moskvě a Berlíně.

"V bývalém východním bloku představuje účast B-52H stále velké lákadlo i výzvu pro organizátory. Zejména z důvodu striktních požadavků na délku vzletové a přistávací dráhy, její nosnost a také na rozměry pojížděcích drah je její účast možná pouze na několika akcích," konstatoval Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví + Kosmonautika.

Přípravy show jdou do finále

Přípravy na víkendové Dny NATO v Ostravě a Dny vzdušných sil AČR na mošnovském letišti vrcholí. Organizátoři letos slibují v patnáctihodinovém programu obou dní na 70 nejrůznějších ukázek, včetně řady letových vystoupení. Kromě amerického bombardéru budou mezi hlavní lákadla patřit letecké akrobatické skupiny Red Arrows, Turkish Stars a Baltic Bees.

Americký bombardér B-52 přistává na ostravském letišti.
Americký bombardér B-52 přistává na ostravském letišti.
Americký bombardér B-52 přistává na ostravském letišti.

Unikátní budou také dynamické ukázky na zemi, včetně vysvobození rukojmích z uneseného letounu či zadržení pašeráků. "To, co je možné vidět u nás v jeden čas na jednom místě, není v Česku ani jinde v sousedních zemích možné zhlédnout. Od jednotek městské policie, celníků, hasičů, Vězeňské služby přes policii, záchranáře až po letectvo," řekl Pavlačík.

Velitel vzdušných sil Jiří Verner uvedl, že přehlídky se letos zúčastní 16 států. Poprvé mezi nimi budou Švédsko, Norsko a Turecko. "Podařilo se například zabezpečit účast tří letadel systému včasné vzdušné výstrahy AWACS. Bude mezi nimi i letoun Saab 340 se zvláštní nástavbou, který se málokdy vidí na leteckých dnech," řekl Verner.

B-52H Stratofortress

První prototyp vzlétl v roce 1952. Původně byl určen k bombardování nepřítele z vysokých výšek. Stroj od firmy Boeing má délku přes 49 metrů a rozpětí více než 56 metrů. Unese až 31 tun různé munice. Vybaven je osmi motory Pratt & Whitney TF33-P-3/103 a létá vysokou podzvukovou rychlostí 0,86 mach. Do výzbroje patří mimo jiné i jaderné zbraně - v době studené války tyto stroje neustále držely jadernou pohotovost pro případ nutnosti okamžité jaderné odvety. Z celkových 744 vyrobených kusů zůstává ve službě v americkém letectvu ještě 90 těchto strojů. Letoun, který přiletí na letiště do Mošnova, slouží na základně Barksdale v Louisianě. Jde o jedinou rezervní jednotku, jež je letouny B-52 vyzbrojena. O vyřazení B-52 ze služby se zatím neuvažuje. Naopak americké vzdušné síly plánují provoz těchto letounů díky jejich spolehlivosti až do roku 2040 či 2045.

, natoaktual.cz

Video