Americký bobr je pracovitější

Olomouc, New York - Jaký je rozdíl mezi americkým a českým bobrem? Jediný: ten americký je pracovitější. Alespoň to tvrdí ekolog Vlastimil Kostkan z Univerzity Palackého v Olomouci, který se posledního půl roku zabýval chováním bobrů na Newyorské státní univerzitě a také přímo v divočině. Stáž v USA mu umožnila Fulbrightova nadace.

"Je velmi těžké rozeznat bobra evropského a kanadského. Bobr je snad jediné zvíře, jehož v Evropě a v Americe žijící druh nelze od sebe poznat na první pohled. V tom je výjimečný. Například veverky se liší barvou nebo chováním. Bobři ne," říká ekolog.

Muž, který se chováním bobra zabývá už přes deset let, dospěl k tomu, že dva druhy bobrů je možné rozlišit pouze genetickou analýzou DNA srsti nebo tkání. Přesto říká: "Kanadští bobři jsou pracovitější. Možná je to jen prostředím, ale je evidentní, že za mořem si bobři na řekách staví delší a vyšší hráze. Prostě jsou pracovitější."

PROČ JSOU SYMPATIČTÍ?

"Protože jsou kulatí," říká ekolog Vlastimil Kostkan z Univerzity Palackého, který se bobry mnoho let zabývá. "Mláďata všech zvířat jsou oblíbená, protože jsou kulatá,  hračky pro děti se vyrábějí tak, aby měly zakulacený tvar. Lidé mají daleko radši pandu, vydru nebo medvěda než třeba některé z kopytníků. Bobr si zachovává oblou hlavu a oblé tělo i v dospělosti," vysvětluje Kostkan. Podle něj právě svým tvarem vyvolává bobr mateřské pudy a vypadá dobrosrdečně.
Psycholog Lubomír Smékal z Olomouce soudí, že bobři mohou být mezi lidmi oblíbení, protože působí inteligentně a jejich chování dává lidem smysl. "Ten může být částečně lidmi vykonstruovaný. Ale věci, které dávají smysl, jsou nám obecně bližší," uvedl psycholog.

Pro laika je stavba hráze stejně jako bobřího hradu jen ledabylou a neuspořádanou hromadou dřeva. Omyl. Je to výsledek té nejpečlivější práce. "Zkoušeli jsme jednou hrad rozebrat. Prostě to nejde. Větve jsou do sebe tak dokonale zaklíněné a ucpané blátem, že bychom na to potřebovali nářadí," popisuje Kostkan.

Hráz staví bobři proto, aby udrželi v jednom místě stálou hladinu vody a mohli si pod ní postavit doupě. Vchody i východy jsou vždy pod vodou, aby doupě bylo bezpečné a nedostaly se do něj šelmy. Hrad za hrází uvnitř jezírka je vlastně jakýmsi komínem, který přivádí do nory vzduch a je zároveň další ochranou.

Ekolog, pro kterého se bobr stal nejoblíbenějším zvířetem a kromě kravaty s bobrem se mu doma od přátel scházejí také plyšáci nebo trika s motivem hlodavce, si v USA také potvrdil i jiné teorie. Například to, že bobři obohacují přírodu a kdysi pomohli k osídlení Ameriky. Jak je to možné?

"Tím, že vykácí les a tvoří jezírka tam, kde by byl uzavřený les s malým potokem, vytváří vhodné prostředí i pro další živočišné a rostlinné druhy. Například pro obojživelníky, vodní plazy, ptáky, rostliny nebo motýly," vyjmenovává ekolog. "Američané tomu říkají bobří louka. První osadníci postupovali do vnitrozemí právě přes tyto louky, které jim rozšiřovaly možnost pastvy dobytka. Vlastně tak usnadňoval osídlení Ameriky," říká ekolog.

Bobr na břehu řeky

Bobr plavající v řece

Bobr na břehu

Bobr plavající v řece

Bobr plavající v řece

Bobr vylézá z řeky na břeh

Bobr hlídkuje na břehu řeky


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video