Nathaniel neboli Ivan Skorobogatov.

Nathaniel neboli Ivan Skorobogatov. | foto: Pound Pup Legacy

Americkému páru hrozí trest smrti za ubití adoptivního syna z Ruska

  • 25
Loni v srpnu přivezl americký pár do nemocnice adoptivního syna v bezvědomí. Prý spadl. Chlapec původem z Ruska nepřežil a pitva prokázala nejméně osmdesát dalších poranění. Rodičům hrozí trest smrti a Moskva se zlobí. Od rozpadu SSSR zemřelo v USA 17 osvojených dětí. Rusko proto pozastavilo mezinárodní adopce.

Když ho adoptivní rodiče přivezli do nemocnice v York County v Pensylvánii, tvrdili, že spadl ze schodů a uhodil se hlavou o sporák. Sedmiletý Nathaniel byl v bezvědomí.

Lékaři jeho drobné tělíčko připojili k přístrojům, ale brzy jim došlo, že boj o jeho život prohrávají. Po čtyřech dnech ho se souhlasem rodičů odpojili a následujícího dne chlapec zemřel. Podlehl těžkému poranění mozku.

To bylo loni koncem srpna. Nathaniel původně nebyl Nathaniel. Narodil se v roce 2002 jako Ivan Skorobogatov v Čeljabinské oblasti v Rusku. Na svět přišel s dvojčetem, holčičkou Dášenkou.

Oba skončili v sirotčinci, odkud si je v roce 2003 adoptovali Nanette a Michael Craverovi, americký středostavovský pár z Pensylvánie. To oni malého Nathaniela přivezli osudného 20. srpna do nemocnice a říkali, že se poranil sám.

Jenže lékař nařídil pitvu a ukázalo se, že Nathaniel má po těle ještě asi osmdesát různých poranění. Z toho nejméně dvacet na hlavě.

Chlapec měl sebedestruktivní sklony, tvrdili rodiče

Začalo vyšetřování. Nanette a Michael Craverovi, ona čtyřiapadesátiletá, on o devět let mladší, trvali na svém: Nathan se zranil sám. Prý měl sebedestruktivní sklony. Mrzačil se. Sbírání důkazů trvalo půl roku.

A pak, letos v únoru, si pro manžele přišla policie. To už byl z případu dávno skandál - v USA i v Rusku. Nevládní organizace i zákonodárci začali volat po vytvoření komise, jež by dohlížela na práva dětí. Jakéhosi institutu dětského ombudsmana.

Z Ruska se začalo ozývat: zastavme adopce do ciziny, vždyť kolikátý už je to případ? Kolik dětí už takhle skončilo? A statistiky odpověděly: od rozpadu SSSR v roce 1991 zemřelo v USA celkem sedmnáct ruských adoptovaných dětí. Každý rok si Američané přisvojí desítky tisíc ruských dětí.

Nanette a Michael Craverovi zatím pořád trvají na svém. Chlapečka jsme nezneužívali a netýrali, zraňoval se sám. Jenže - on byl také podvyživený.

Včera pak ruský deník Izvestija, který se kauze intenzivně věnuje, citoval státní zástupkyni z York County: u soudu bude prokuratura žádat pro oba manžele trest smrti. Mohli by se mu vyhnout, dodal deník, kdyby se přiznali.

Soudce kvůli tomu slyšení odročil na 14. června, aby měli Craverovi čas najít si obhájce schopného zastupovat je v procesu, v němž jim hrozí nejvyšší trest.

Na vině jsou nejspíš i úřady

Moskva mezitím pozastavila mezinárodní adopce, s Washingtonem jedná o mezivládní smlouvě, která by proces detailně právně ošetřila, a hrozí, že pokud budou Američané jakkoli otálet, vystaví Rusko adopcím úplnou "stopku".

A média se pídí po podrobnostech Nathanielova případu. Ruský list Pravda například upozornil na pochybení úřadů. Jak už to bývá a jak se většinou ukáže až po tragédii, zodpovědní sociální pracovníci v York County o rodině Craverových věděli.

Dva roky před Nathanielovou smrtí dokonce obě děti adoptivním rodičům na čas odebrali. Pak je ale vrátili a podle příbuzných a sousedů se dál o nic nestarali. Ani tehdy, když děti přestaly chodit do školy. A co je s Dášenkou? Podle policie je v bezpečí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video