Analytik amerického ministerstva obrany Clark Cooper. (16. srpna 2016) | foto: František Vlček, MAFRA

Doba se změnila. Můžu být republikán a gay, říká americký válečný veterán

  • 42
Otázka práv sexuálních menšin pronikla i do americké prezidentské kampaně. „Musíme připomínat ostatním republikánům, že být gay neznamená, že nemůžete být věřící nebo pracovat v národní obraně,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz analytik Clarke Cooper.

Sloužil jste v armádě, jste dlouholetý republikán a zároveň gay. Měl jste se svou orientací více problému v armádě, nebo v republikánské straně?
Politické přesvědčení a sexuální orientace se vzájemně nevylučují. Lidé mají více rozměrů. Jsem gay stejně jako praktikující křesťan. Moje víra mi nebrání být gay a to, že jsem gay, mi nebrání být konzervativní. Kvůli tomu, že jsem gay a byl jsem aktivní v LGBT komunitě, jsem zažil různé formy diskriminace: Jak můžeš být to, co jsi, a být zároveň konzervativec nebo být dokonce v armádě? Stále jsou lidé, kteří nepodporují, aby homosexuálové byli v armádě.

R. Clarke Cooper

Analytik amerického ministerstva obrany Clark Cooper. (16. srpna 2016)

Válečný veterán a současný analytik amerického ministerstva obrany. V minulosti sloužil na mnoha místech Afriky a Blízkého východu včetně bojové mise v Iráku v roce 2003. Jakožto člen Republikánské strany a gay se Cooper angažoval ve skupině „Log Cabin Republicans“, která ve straně prosazuje práva LGBT.

Poslední dobou se práva sexuálních menšin zmiňují i v politických kampaních ve Spojených státech. Jak se změnil přístup veřejnosti a politiků za poslední roky?
Status LGBT komunity se zvláště v posledních deseti letech výrazně zlepšil. A to z různých důvodů. Jedním je dostupnost informací. Média a sociální sítě poskytují odpovědi na běžné otázky jako - jaké to je být gay, lesba nebo jaké zákony je omezují.

Lokální vlády a parlamenty se mění stejně jako federální vláda. Stále čelíme výzvám, je to ale také otázka výměny generací. Starší lidé tomu často nerozumí nebo nemají informace, mladší lidé jsou mnohem více tolerantní. Pro změnu jsou důležité tři věci - informace, zapojení občanské společnosti a mladá generace. Dnes je změna v přístupu i v armádě, kde dřív něco takového bylo nemyslitelné. Mladí vojáci nemají problém sloužit v armádě ačkoliv se otevřeně hlásí k homosexualitě.

Jaký je současný postoj Republikánské strany, která byla dříve konzervativní k otázkám práv LGBT komunity?
Jsou členové Kongresu, kteří změnu podporují a ti, kteří ne. Tahle debata stále probíhá. Neexistuje jednotný postoj ohledně názoru na LGBT komunitu. Těším se na den, kdy skupina jako LCR (Log Cabin Republicans - organizace v republikánské straně, která hájí práva sexuálních menšin pozn. red.) bude mít méně politické práce a nebude muset tolik lobbovat za práva sexuálních menšin jako doposud. Nyní tomu ale tak není. Kromě jiného musíme stále připomínat ostatním republikánům, že být gay neznamená, že nemůžete být věřící nebo pracovat v armádě.

Americké volby

Šéf LCR řekl, že Trump je nejvíce „pro-gay kandidátem, jakého kdy strana měla“. Myslíte, že Donald Trump by mohl být výraznou změnou? Oba kandidáti, jak Hillary Clintonová tak Donald Trump řeší téma LGBT už během kampaně. V dřívějších volbách bylo toto téma jen marginální. To je velká změna.

Neznepokojuje republikánské voliče Trumpův kandidát na viceprezidenta Mike Pence, který nesouhlasí se službou homosexuálů v armádě ani s jejich sňatky (více zde)?
Senátor Pence je hodně konzervativní, ale není překvapením, že si Trump vybral právě jeho. Mezi nimi je sice velký názorový rozdíl, ale ty rozdíly kopírují to, jak názorově rozdílná je i samotná strana.

LCR nyní řeší, jestli Donalda Trumpa podpoří. Myslíte, že by taková podpora získala pro Trumpa hlasy sexuálních menšin, mezi kterými je úspěšnější Clintonová?
Oficiální podpora nakonec stejně není tím, co rozhoduje volby. V těchto volbách na ní záleží ještě méně než v minulosti. Během posledních měsíců se zvedla vlna populismu. Je mnoho voličů, kteří chtějí změnu, ale vlastně nevědí jakou. Podpora od organizací jako je naše nemá takový vliv, jaký měla na starší generace. Nevím proč, ale uvědomuji si to.

Kdybyste měl sám odhadnout výsledek, komu byste dával větší šanci vyhrát listopadové volby?
Stále je hodně brzo hádat a navíc, jak už jsem řekl, volby 2016 jsou hodně jiné než předchozí. Jak Hillary Clintonová tak Donald Trump mají nyní čas říct lidem, jakým přesně prezidentem budou. Oba už mluvili o ekonomice, národní bezpečnosti a dalším.

V primárkách měl každý z nich proti sobě soupeře, nyní jsou oficiálními kandidáty a musí se soustředit na představení své vize politiky voličům. Jak na tom jsou, budeme vědět po půlce října. Teď je srpen a čas do té doby se zdá jako věčnost.

Kdokoliv, kdo kdy dělal na kampani ví, že v půlce srpna se podívá na kalendář a do konce října vidí před sebou akorát měsíce bez spánku a nekonečnou práci. Z mého pohledu namá ani jeden z kandidátů nic jisté a nemůže být ohledně výsledku v klidu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video