Americká válečná loď USS Monterey. Ilustrační snímek. | foto: Americké ministerstvo obrany

Našli jsme u rebelů bojový plyn, tvrdí Asad. USA zvažují vojenský zásah

  • 300
Američané posilují své vojenské síly v blízkosti Sýrie. Pentagon vyslal do Středozemního moře čtvrtou válečnou loď a uvažuje o možnosti, že zasáhne do ničivé občanské války. Klíčové jednání bezpečnostních poradců sjednal prezident Barack Obama na tento víkend do Bílého domu. Rebelové i režim se navzájem viní z údajného středečního chemického útoku.

Američané uvažují o vstupu do války právě kvůli dalšímu nahlášenému útoku chemickými zbraněmi u Damašku, při němž údajně zemřelo až 1 700 lidí. Organizace Lékaři bez hranic v sobotu jako první nezávislý zdroj potvrdila 355 mrtvých.

Nervový plyn měly podle zpráv aktivistů z tohoto týdne použít vládní jednotky prezidenta Bašára Asada, syrská armáda se ovšem nařčení brání a v sobotu ohlásila, že u Damašku našla chemické látky skryté v tunelech povstalců.

Armáda naopak tvrdí, že v sobotu nalezla chemické látky v povstaleckých tunelech na předměstí Damašku. Opozice v reakci na to odmítla, že by jakkoli použila chemické zbraně.

"Armádní hrdinové vstupují do tunelů teroristů a viděli chemické látky," uvedla v sobotu syrská státní televize. Někteří vojáci, kteří se do zásahu na damašském předměstí Džúbar zapojili, prý ohlásili dýchací potíže.

Opoziční Syrská národní koalice však v prohlášení popřela použití chemických zbraní a označila tvrzení Asadova režimu za "zoufalý pokus odvést pozornost od jeho opakovaných a systematických zločinech proti syrským občanům".

Britská televize ITV v pátek jako první nezávislé médium odvysílala záběry z místa, kde mělo dojít k chemickému útoku, a ještě zvýšila tlak, který světová veřejnost a američtí spojenci vyvíjí na Baracka Obamu, aby v zdevastované Sýrii zasáhl.

Ministr obrany Chuck Hagel proto nařídil posílit jednotky ve Středozemním moři, aby mohla americká armáda rychle reagovat na prezidentovo případné rozhodnutí o akci. V blízkosti syrských břehů nyní operují čtyři válečné lodě, z nichž některé jsou vybaveny raketovými systémy.

Asad plyn použil, myslí si Američané

Obama svolal na tento víkend do Bílého domu schůzku bezpečnostních expertů, kteří budou poprvé od nahlášeného útoku chemickými zbraněmi řešit syrský konflikt. Podle zdrojů agentury Reuters však konečné rozhodnutí zatím ještě nepadne a Spojené státy budou dál vyčkávat.

Mezitím do Damašku přicestovala vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Angela Kaneová, která chce přinutit syrský režim, aby inspektorům světové organizace umožnil přístup do oblasti údajného chemického útoku.

To se jí patrně nepovede, nicméně tajné služby USA a amerických spojenců podle médií už dospěly k předběžnému závěru, že syrská armáda nervový plyn skutečně použila. Například Rusko však viní z válečného zločinu povstalce.

Právě rozdílné názory Ruska hrají důležitou roli v americkém rozhodování o intervenci. Každá ze světových velmocí totiž podporuje a vyzbrojuje jinou stranu konfliktu. Prezident Obama je proto zatím ve svých projevech k syrskému problému spíše opatrný.

Občanská válka v Sýrii vypukla v březnu 2011 a vyžádala si už životy odhadem více než 100 tisíců lidí. Před boji utekly ze země již dva miliony lidí, polovinu tvoří děti.

Konflikt komentují slavné osobnosti. Angelina Jolie má strach o dětské uprchlíky:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video