Vesmírné smetí trápí americké velitelství, které ovládá strategický arzenál

  • 20
Na oběžné dráze kolem Země není bezpečno, tvrdí velitelství STRATCOM zodpovědné za veškeré globální operace americké armády. Strategické velitelství trápí "vesmírné smetí", desetitisíce nejrůznějších zbytků a úlomků z nosných raket nebo starých satelitů.

Na strategické velitelství STRATCOM (zkratka Strategic Command) na základně Offutt v Nebrasce se sbíhají nitky ze všech vojenských zařízení amerického jaderného arzenálu a dalších zbraní hromadného ničení.

Komplex budov velitelství s rozsáhlým podzemním bunkrem řídí veškeré globální operace americké armády, je zodpovědné za výzvědnou a průzkumnou službu, protiraketovou obranu amerického území, strategické údery i vojenské operace ve vesmíru.

STRATCOM

Vstup na rozlehlou základnu Offutt v Nebrasce obehnanou vysokými ploty podléhá přísnému režimu. Komplex velitelství s rozsáhlým podzemním bunkrem řídí veškeré globální operace americké armády.
Bezprostředně po teroristických útocích na Washington a New York v září 2001 se údajně právě tady americký prezident George Bush radil o odvetných úderech. Základna je městem s veškerým zázemím, včetně kostelů, škol a nákupních center. Komplex strategického velitelství ale zůstává běžným smrtelníkům zapovězen. Součástí je letiště se speciálními průzkumnými a výzvědnými letouny. Velitelství řídí kromě strategických tankerů nebo družic taky veškeré ponorky s balistickými střelami a flotilu strategických bombardérů B-52, B-1 a B-2 schopných nést nukleární nálože. Reportáž ze základny čtěte zde

A právě nejbližší vesmír, tedy oběžná dráha kolem Země a hlavně její znečištění vesmírnými odpadky, teď zaměstnává vojenské velitelství více, než by se zdálo.

Zbytky nosných raket a nejrůznějších vesmírných zařízení totiž ohrožují aktivní satelity, včetně těch vojenských, které velitelství v Offuttu ovládá. Jde o desetitisíce identifikovatelných a sledovatelných objektů přibližně od velikosti lidské pěsti, které kolem země neřízeně krouží. Každá srážka s nimi může aktivní satelity poškodit i zničit.

Těsno na orbitě

Jen loni velitelství vydalo do celého světa na 10 tisíc varování o možné kolizi některého satelitu s vesmírným smetím a zajistilo nebo podpořilo celkem 75 úhybných manévrů, které bezprostřední srážce zabránily.

"Tato čísla porostou každým rokem," konstatoval velitel STRATCOMu Robert C. Kehler během slyšení před americkým senátním výboru pro obranu.

Velitelství kvůli "ohrožení" zřídilo před časem speciální sledovací registr a údaje o vesmírném smetí i jeho pohybu začalo prostřednictvím internetu sdílet s ostatními státy, nadnárodními organizacemi i soukromými společnostmi, kterým jde o "bezpečí" jejich vlastních vesmírných zařízení.

Data z oběžné dráhy nyní po přechodu z testovacího režimu podle Kehlera využívá na 90 zahraničních institucí a firem a 180 amerických subjektů.

Projekt sledující zbytky starých raket a úlomků i zhruba tisícovku aktivních satelitů se stal jedním z obecně nejpopulárnějších "veřejných služeb" amerického strategického velitelství, uvedla šéfka divize pro vesmír Lina Cashin.

K internetovému rozhraní www.space-track.org, kde jsou data k dispozici, je registrováno na 85 tisíc účtů ve 185 zemích světa. "Chceme se zbytkem světa sdílet informace, o kterých si myslíme, že jim mohou pomoci, a naopak z nás učiní více odpovědné," řekla Cashin.

Americká základna Offutt v Nebrasce.
Americká základna Offutt v Nebrasce.
Americká základna Offutt v Nebrasce.

Americká základna Offutt v Nebrasce

Žádné další odpadky

Registr slouží nejen těm, kteří satelity na oběžné dráze provozují nebo plánují jejich vypuštění, ale také pro přípravu vesmírných letů. Jakákoliv kolize by totiž mohla přinést další nárůst vesmírného smetí.

Experti už roky varují, že i přes zdání nekonečného prostoru ve vesmíru by se mohlo stát, že oběžná dráha kolem Země bude za pár desítek let zcela nepoužitelná.

Uhněte před tajnou troskou, volají z USA

Například jen po srážce komunikačního satelitu systému Iridium s ruskou vojenskou družící Kosmos v roce 2009 přibylo na oběžné dráze nejméně 2 200 sledovatelných trosek a úlomků.

Zvláště sledovaná je proto geostacionární dráha přímo nad rovníkem, která poskytuje nejlepší místa pro například komunikační satelity. Už nyní je na vesmírné poměry "přecpaná". "Místa jsou stále vzácnější, přitom stále dražší a žádanější," dodal generál David Thompson, náměstek ředitele pro globální operace.

, natoaktual.cz

Video