Pasové oddělení v Brně zavádí nový systém ke snímání otisků prstů - biometrické

Pasové oddělení v Brně zavádí nový systém ke snímání otisků prstů - biometrické údaje | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

USA budou skladovat osobní data o cestujících z Evropy nejméně 15 let

  • 49
Evropský parlament schválil novou dohodu o předávání osobních dat leteckých pasažérů úřadům v USA. Data lze uchovávat 15 let, pak se stanou anonymní. Tyto anonymní údaje pak americké úřady budou moci uchovávat libovolně dlouho. Washington chce údaje využívat v boji proti terorismu a mezinárodnímu zločinu.

Nová dohoda, kterou ve čtvrtek schválil Evropský parlament, nahradí starší prozatimní smlouvu, která už funguje od roku 2007, uvedla agentura Bloomberg.

Údaje jmenné evidence cestujících (PNR) shromažďují letečtí dopravci během procesu, kdy si cestující rezervuje letenky. Podle dohody má jít o 19 druhů dat, včetně jména a adresy cestujícího, informací o platbě nebo číslu sedadla. Podle amerických zákonů mají přepravci povinnost je předávat americkému ministerstvu vnitřní bezpečnosti.

Americké úřady budou moci podle nové smlouvy data uchovávat až pět let v aktivní databázi. Po prvním půl roce budou všechny údaje, které by mohly sloužit k určení totožnosti, skryty. Po pěti letech budou údaje přesunuty do nečinné databáze. Po dalších až deseti letech budou smazány údaje, které by mohly sloužit ke zjištění totožnosti cestujících.

Citlivé údaje o etnickém původu, náboženském vyznání nebo fyzickém a psychickém zdravotním stavu budou z databáze vymazány po 30 dnech. Letecké společnosti tyto informace zjišťují nejčastěji na základě výběru náboženského jídla podávaného na palubě letadla či žádosti o asistenci kvůli zdravotnímu stavu cestujícího.

Podle dosavadní dohody z roku 2007 mohly USA uchovávat takzvaná aktivní data sedm let a takzvaná "spící data" dalších osm let. Nově je to 15 let a anonymní údaje si pak Washington může nechat navždy.

Někteří europoslanci upozorňovali na délku doby, po kterou mají být data uchovávána. Ta se od roku 2004, kdy USA a EU podepsaly vůbec první dohodu o předávání PNR údajů, prodloužila z 11,5 roku na neurčito. Jiní poslanci EP ale uváděli, že dohoda, byť s nedostatky, je lepší než nic.

Databáze pomohla odhalit teroristy

Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová upozornila, že PNR údaje pomohly odhalit některé plány na útoky v newyorském metru nebo na náměstí Times Square v New Yorku.

Členské země EU novou dohodu podepsaly již loni v prosinci. Souhlas EP ale potřebovaly k tomu, aby mohly rozhodnout o jejím uzavření. K podpisu smlouvy se ministři vnitra a spravedlnosti členských států sejdou 26. dubna. Až tak učiní, dohoda bude platit sedm let. Vzdálenost mezi oběma kontinenty každý rok překoná asi 48 milionů cestujících.

PNR data od evropských přepravců požaduje také Kanada či Austrálie. Evropská komise chce podobné opatření zavést pro úřady zemí EU. Ty by tak
získaly přístup k údajům o leteckých cestujících mířících nebo odjíždějících z EU. Návrh předpisu v této věci EK schválila loni v únoru. Poslanecká sněmovna ČR směrnici EK kritizovala a vyzvala vládu, aby při jejím projednávání dbala na dodržování práva na ochranu osobních údajů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video