Momentka ze setkání Teda Cruze s voliči v Kansasu odráží, jaké pro texaského...

Momentka ze setkání Teda Cruze s voliči v Kansasu odráží, jaké pro texaského senátora bylo další kolo setkání s voliči. Ve dvou státech jasně zvítězil, ve dvou byl těsně druhý. | foto: Reuters

Cruzova stíhací jízda: ovládl Kansas i Maine a přibrzdil Trumpův rozlet

  • 94
Pro texaského senátora Teda Cruze bylo sobotní kolo amerických prezidentských primárek obzvlášť úspěšné. Jasně zvítězil ve dvou státech, ve dvou byl těsně druhý - a vůbec poprvé během primárek stáhl náskok Donalda Trumpa. U demokratů naopak náskok nepatrně navýšila Hillary Clintonová.

Představte si to zhruba tak, že KDU-ČSL vyhraje volby v Praze. Jistě, každé přirovnání je více či méně nepřesné, ale úspěch hluboce věřícího texaského senátora Teda Cruze v Maine, atlantické výspě USA, která co do zbožnosti končí na chvostech srovnávacích tabulek amerických států, byl nečekaný.

Nebylo by samozřejmě těžké najít argumenty, proč to přirovnání nesedí, ale zajímavá je i jiná perspektiva: ve státech „Nové Anglie“ dosud vítězil výhradně Trump, který měl i podporu guvernéra Maine Paula LePage. Cruz vůbec poprvé uspěl - a to velmi výrazně - mimo Středozápad či Jih a ukázal, že umí oslovit voliče tam, kde mnozí viděli jeho šance skepticky. To se počítá.

A vůbec poprvé v letošních primárkách, respektive od prvního střetu v Iowě, volební večer přinesl snížení, nikoliv navýšení náskoku favorita primárek Donalda Trumpa. Kromě jasného vítězství v Maine totiž Cruz - to nebylo velké překvapení - s jistotou uspěl v Kansasu. A navíc jen těsně s Trumpem prohrál v Louisianě a Kentucky.

Dodejme, že Cruzovi přišla vhod forma voleb - Maine i Kansas pořádaly uzavřená volební shromáždění, tedy přístupná jen registrovaným republikánům, s možností vzájemně se přesvědčovat přímo ve volební místnosti. V tom je silnější než Trump.

„Veřejnost se sjednocuje, libertariáni se sjednocují, muži a ženy mající v úctě ústavu přicházejí a sjednocují se v rámci této kampaně,“ řekl v sobotu texaský senátor Cruz. A v plamenné rétorice se vymezil proti „vytí z Washingtonu, zděšeného tím, co dělá lid“.

Zvrat u republikánů? Nikoliv

Sobotní noc nezvrátila průběh primárek, Donald Trump zůstává favoritem. Otevírá se ale šance na scénář, v němž do volebního konventu v červenci nezíská potřebných 1 237 delegátů, které by mu zaručily stranickou nominaci do prezidentských voleb. Delegáti jsou totiž při hlasování vázaní výsledkem primárek jen v prvním kole volby na konventu. V zastavení Trumpa touto cestou doufají nejen jeho soupeři, ale také vedení republikánů - jeví se to pravděpodobněji než to, že by někdo jiný než Trump získal onu většinu delegátů.

Zasaďme nicméně sobotní výsledek do kontextu: nebyla to noc, kdy by se - na rozdíl od nedávného superúterý - o něčem výrazném rozhodovalo. Zatímco během vrcholu první části primárek se hrálo o 595 delegátů (podrobnou zprávu najdete zde), nyní jich bylo ve hře 155. Cruz získal 69 a Trump 53 delegátů, Marco Rubio pak 18 a John Kasich 10 (další se ještě dopočítávají).

Podle průběžného propočtu The New York Times celkově Trump vede s 382 delegáty (k nominaci je třeba 1 237), Cruz má 300, Rubio 125 a Kasich 35.

Poraženým sobotní noci je republikánský establishment. Nečekalo se sice, že by uspěl guvernér Ohia John Kasich, ale výsledek Marca Rubia, muže s největší podporou vlivných straníků, je zkrátka slabý.

„Myslím, že by měl odstoupit. Chci si to s Tedem rozdat jeden na jednoho,“ nechal se slyšet Trump. Přání se mu ale asi nevyplní, floridský senátor chce zvítězit 15. března ve svém domovském státě. Na Floridě půjde o 99 hlasů přidělených výhradně vítězi voleb, stejně jako v ten samý den v Ohiu (kde je favoritem tamější guvernér John Kasich) a Missouri.

Demokraté v sobotu volili ve třech státech. Bernie Sanders zvítězil v Kansasu a Nebrasce, Louisianu ovládla Hillary Clintonová, která si ze sobotního večera odnesla v celkovém součtu získaných delegátů malé navýšení náskoku. A to díky větší váze lidnaté Louisiany oproti „Sandersovým“ státům.

Tento výsledek byl v zásadě očekávaný a rámcově odpovídá i teoretickému modelu rozložení sil v jednotlivých amerických státech dle jejich demografie. Snad jen vítězství Sanderse v Kansasu a Clintonové v Louisianě byla o něco výraznější, než by odpovídalo modelu, ale jejich efekt se částečně vyrušil.

Sanders se odmítá vzdát, i když na delegáty nyní prohrává s Clintonovou poměrem 479 : 1 121 (jsou započítáni i superdelegáti, kteří na konventu nebudou vázáni výsledkem primárek a kteří se drtivě přiklánějí ke Clintonové). „Jsme na koni, máme cestu k nominaci, naše kampaň právě začíná,“ vyhlásil ale sebevědomě Sanders.

V neděli demokraté volí v Maine a republikáni na Portoriku. V úterý se klání obou stran přesune do důležitého Michiganu a Mississippi, u republikánů se navíc bude volit v Idahu a na Havaji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video