Americká nukleární ponorka USS Wyoming

Americká nukleární ponorka USS Wyoming | foto: US NAVY

Americké námořnictvo připravuje první ženy na službu v ponorkách

  • 35
Bude to jeden z milníků za 110 let historie válečných ponorek v americkém námořnictvu. Do dříve výhradně mužského světa podmořských plavidel poprvé vstoupí ženy. Velení oznámilo, že se na službu v atomových ponorkách intenzivně připravuje první dvacítka důstojnic.

První plavidla, na kterých budou ženy sloužit, budou čtyři atomové ponorky Wyoming, Georgia, Maine a Ohio. Na každou z nich nastoupí šest žen v důstojnické hodnosti, oznámil v oficiální zprávě Pentagon.

Nebude to však dříve než v prosinci 2011. Zhruba rok je totiž potřeba ke kompletnímu výcviku námořníků, kteří v ponorkách slouží. Ve výcvikovém programu je zatím podle ministerstva obrany zařazeno 24 žen. Jak uvedla mluvčí námořnictva Rebecca Rebarichová, všechny uchazečky právě nastoupily na americkou Námořní akademii a do důstojnické školy.

110 let historie amerických ponorek Za prvního konstruktéra moderních ponorek bývá označován John Phillip Holland. Americké námořnictvo začalo první ponorku za 150 tisíc dolarů, pojmenovanou po konstruktérovi jako USS Holland, používat od 11. dubna 1900. Britské královské námořnictvo je začalo používat o rok později. Dnes má americké námořnictvo ve službě 70 útočných a balistických ponorek. Všechny s nukleárním pohonem.

Ponorky Wyoming a Maine patří nukleárním plavidlům nesoucím balistické střely Trident. Další dvě ponorky - Georgia a Ohio jsou zase vyzbrojeny řízenými střelami Tomahawk. Každá z ponorek má přitom dvě kompletní posádky, které se ve službě střídají. Posádku tvoří 140 námořníků a 15 důstojníků.

Americký Kongres povolil ženám službu v ponorkách letos v dubnu na žádost ministra obrany Roberta Gatese. Ženy tvoří v americkém námořnictvu 15 procent zaměstnanců, nemohou ale zastávat všechny pozice. Kromě speciálních jednotek byla pro ně zapovězena právě i služba v podmořských plavidlech. Argumentem odpůrců bylo, že stísněné prostory a kajuty podmořských plavidel brání společné službě obou pohlaví.

Ministerstvo obrany ale pomalu změnilo názor. Nejprve od roku 1973 mohly ženy sloužit na nebojových lodích poté od roku 1993 i na těch bojových, včetně například letadlových lodí.

, natoaktual.cz

Video