Americké lodě chrání váleční lachtani

  • 17
Také zvířata se chystají na válku - americkou flotilu v Bahrajnu chrání lachtani vycvičení k odražení případného útoku pod vodní hladinou. "Jsou trénováni, aby ve vodách poblíž přístavních mol, lodí a dalších objektů odhalovali osoby, které by mohly být hrozbou pro ozbrojené síly," shrnují jejich misi internetové stránky amerického námořnictva.

Pokud by se například pokusil někdo pod hladinou připlavat k lodi a připevnit na ni nálože, zvířata by ho odhalila. Nejprve by o jeho přítomnosti dala nějakým signálem vědět hlídkujícím vojákům, poté by se k němu vrátila a bleskurychle připevnila na jeho nohu speciální sponu či smyčku vedoucí k bóji. Pro zásahovou jednotku by poté mělo být snadné vetřelce z vod "vylovit".

Některé detaily armáda tají - například podobu a přesnou funkci smyčky, kterou by lachtan podezřelého potápěče "chytil", a také počet zvířat, která byla dosud do Zálivu vyslána.

Velitelé programu SWIDS (Systém detekce vetřelců v mělkých vodách) uvádějí, že nasazení lachtanů má velkou perspektivu. "Potenciál je obrovský," citoval americký tisk Toma LaPuzzau, mluvčího armádních expertů zabývajících se výcvikem mořských savců pro vojenské účely.

Jeho svěřenci jsou podle něj vycvičeni tak dobře, že odhalený útočník by neměl šanci. "Lachtan se objeví a zmizí během vteřiny. Neuvědomíte si, že se něco děje do chvíle, než budete mít smyčku na noze," prohlásil.

Okolí lodí a přístavů je monitorováno sonary, a je-li zaznamenán podezřelý objekt, vojáci se ho snaží zneškodnit například granáty. "Ale co když to je někdo od nás? Lachtan spustí poplach a zneškodní ho do chvíle, než lidé mohou zhodnotit, zda to je náš nerozumný člověk, či nepřítel s bombami," uvedl LaPuzza.

Americká armáda se velmi obává podobných útoků - její noční můrou zůstává úder na torpédoborec Cole, který se odehrál v Jemenu v říjnu 2000. Teroristé, patrně napojení na Al-Kajdu, se k lodi přiblížili v malém a nenápadném člunu - při výbuchu zahynulo sedmnáct námořníků a třicet devět bylo zraněno. Rozvědka údajně před časem zachytila signály, že útočníci by se mohli pokusit podobný útok zopakovat.

Americká armáda se zabývá výcvikem mořských savců po tři desetiletí - koncem osmdesátých let například hlídali delfíni vody kolem amerických lodí v bahrajnském přístavu.

Lachtani jsou podle armádních expertů na některé mise ještě lepší než delfíni, jsou schopni "plnit úkoly" za velmi nízké viditelnosti a opakovaně se mohou potápět až do hloubky dvou set metrů. V minulosti je cvičitelé učili vyhledávat pod hladinou miny, případně pomáhat vojákům při různých dalších operacích.

Podle amerického tisku jsou nyní ve výcviku dvě desítky lachtanů, kolik jich bude nasazeno v Zálivu, však není jasné. Ještě nikdy se podle amerického námořnictva armádní lachtani nedostali tak blízko potenciálního bojiště. "Pokud je tam dole někdo, kdo tam nemá co dělat, lachtani ho najdou," shrnul podle agentury AP jejich význam Josh Frey, armádní mluvčí. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video