Americká vejce nechce EU ani Česko

  • 13
Česká republika se ve středu připojila k zákazu Evropské unie dovážet z USA drůbeží maso a vejce. EU oznámila své rozhodnutí v úterý kvůli ptačí chřipce. Opatření, které má platit do 23. března, vyhlásil komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů David Byrne.

"Dosud se do ČR nemohlo z USA dovážet drůbeží maso, protože americká strana nebyla s to plnit naše dovozní podmínky," poznamenal mluvčí české Státní veterinární správy Josef Duden.

Dodal, že teď v souvislosti s výskytem ptačí chřipky v Texasu česká veterinární správa navíc výslovně zakazuje dovoz a tranzit všech ptáků (exotických, okrasných i volně žijících), domácí drůbeže (vodní i hrabavé), příslušníků řádu běžců a dovoz živočišných produktů, (vyjma tepelně opracovaných) pocházejících z nich.

"Dále se nepovoluje dovoz a tranzit násadových a konzumních vajec. Tento zákaz dovozu a tranzitu trvá do odvolání a týká se stejně jako stanoví opatření Evropské komise, celého území USA," sdělil iDNES Duben.

Ptačí chřipka se v USA vyskytla už před dvěma týdny. Komisař Byrne vysvětlil, že až dosud se mělo za to, že ji šíří virus typu H7, tedy značně odlišný od ničivé choroby, která řádila v Asii.

V pondělí večer však americké úřady zjistily výskyt vysoce nakažlivé podoby ptačí chřipky v Texasu. Tu vyvolal virus H5N2.

"Ačkoli tento virus zřejmě představuje menší nebezpečí pro veřejné zdraví než asijský virus H5N1, podnikám okamžité kroky a přerušuji dovoz živé drůbeže, drůbežího masa a vajíček z celých USA," řekl Byrne.

Rozhodnutí EK sice dosud není formálně závazné pro přistupující státy včetně České republiky, komisař nicméně očekával, že se tyto země rovněž připojí.

"Bezpečnostní opatření, které přijala Evropská komise představuje pro naše chovatele pozitivní rozhodnutí. Pro naše producenty drůbežího masa je to příznivé," reagoval český ministr zemědělství Jaroslav Palas.

EU dosud dováží z USA přibližně čtvrtinu celkového importu vajec a polovinu z importu kuřat.

Pokud jde o možnou reakci USA, český ministr nepředpokládá, že by americké úřady odpověděly recipročním zákazem, protože postup EU se jeví odůvodněný. "V Texasu se zjistil agresivní typ ptačí chřipky, a to byl důvod zákazu," poznamenal Palas.

Podle ujišťování amerických úřadů virus H5N2 není zvlášť nebezpečný lidem a není totožný s nebezpečným asijským virem H5N1, kterému již podlehlo nejméně 22 lidí.

DÁLE ČTĚTE:
Články o ptačí chřipce

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video