Vyšetřovatelé u betonárky, kde si dívka vzala život kvůli šikaně (10. září...

Vyšetřovatelé u betonárky, kde si dívka vzala život kvůli šikaně (10. září 2013). | foto: AP

Dvanáctiletá americká školačka si vzala život, rok ji šikanovali na internetu

  • 95
Dvanáctiletá americká školačka spáchala sebevraždu poté, co ji několik měsíců soustavně na internetu šikanovaly její spolužačky. Rebecca Ann Sedwicková z Floridy skočila minulý týden z rampy v opuštěné betonárce nedaleko domu svých rodičů ve městě Lakeland.

Její smrt je další ze série sílícího fenoménu mladých lidí, kteří si berou vlastní život, protože se stali terčem krutých útoků na internetu.

Důkazy zůstaly přímo v její ložnici. Než odešla do školy, schovala Rebecca Ann Sedwicková učebnice pod hromadu oblečení a nechala doma mobilní telefon. To tahle dvanáctiletá dívka ještě nikdy neudělala. Rebečina matka Tricia Normanová uvedla, že neměla tušení, že její dceru opět šikanuje asi 15 středoškolaček. Tenhle problém se poprvé objevil o rok dříve a rodina ho řešila.

Uvnitř virtuálního světa ve svém telefonu změnila Rebecca své uživatelské jméno na aplikaci Kik Messenger na "Ta mrtvá holka" a poslala vzkaz na rozloučenou dvěma kamarádům. Pak vylezla na rampu v opuštěné betonárce nedaleko domova ve floridském městě Lakeland a skočila dolů.

Tímto činem se Rebecca stala jednou z nejmladších obětí čím dál delšího seznamu dětí a teenagerů, které dohnaly k sebevraždě - nebo k ní alespoň do značné míry přispěly - pomluvy, útoky a úsměšky on-line. Ty většinou proudí přes nové mobilní aplikace, které vedle textu umožňují sdílet i fotografie. Rebečina sebevražda vyvolává nové otázky o rozšíření a oblibě těchto aplikací a webových serverů mezi dětmi, a také ohledně schopnosti rodičů sledovat on-line vztahy svých potomků.

Spolužačky jí psaly, ať se zabije

Po dobu více než jednoho roku byla Rebecca, hezká a chytrá holka, kyberneticky šikanována spolkem středoškolaček, které ji vyzývaly, aby se zabila. Úřad šerifa okrsku Polk jejich úlohu v šikaně vyšetřuje a zvažuje, zda proti těm, kdo ji zasypávali lavinou nepřátelských vzkazů, podá žalobu. Florida letos přijala zákon, který usnadňuje vznést obvinění z těžkého zločinu v případech on-line šikany.

Krom smutku ze ztráty dcery nyní Tricia Normanová čelí i frustraci z otázek, zda a co mohla ještě udělat, aby dceru ochránila. Několik měsíců si na šikanu stěžovala u vedení školy, a když se nic nezměnilo, dceru přihlásila do jiné. Zrušila její facebookový účet a změnila jí číslo mobilního telefonu. V prosinci byla Rebecca tak na dně, že se začala sebepoškozovat, a proto ji matka nechala hospitalizovat a sehnala pro ni poradenství. A pokud mohla, sledovala, jaké stopy po sobě dcera nechává na internetových sítích.

Zdálo se, že to všechno zabralo. Rebecca vypadala v nové škole spokojená. Chystala se na konkurz do pěveckého sboru a chtěla si znovu navléknout kostým roztleskávačky. Ale aniž o tom věděla její matka, před časem se přihlásila k novým aplikacím - ask.fm a Kik a Voxer - a to nastartovalo novou vlnu šikany.

"Nikdy jsem o nich ani neslyšela. Prohlížela jsem jí telefon a nic jsem nepoznala," řekla dvaačtyřicetiletá Normanová, která pracuje na zákaznické lince. "Neměla jsem důvod myslet si, že se něco děje. Rebecca se smála a žertovala," citoval ji deník The New York Times.

Úřad šerifa uvedl, že Rebecca tyto aplikace používala k posílání a přijímání zpráv a fotografií. Normanové policisté ukázali zprávy a fotografie včetně jedné, na níž Rebecca drží v ruce žiletky a má na pažích a těle krvavé řezné rány. Zprávy, které se našly v jejím telefonu, byly plné nenávisti, potvrdila její matka. "Proč jsi pořád ještě naživu? Jsi hnusná." Na další ze zpráv, která zněla: "Nemohla bys umřít, prosím?" Rebecca odpověděla s náznakem vzdoru: "Ne, ale můžu žít." Šikana podle rodiny začala kvůli sporu o chlapce, se kterým se Rebecca nějakou dobu scházela, ale pak vztah ukončila.

Rodiče často nemají o šikaně dětí tušení

Podle odborníků se aplikace pro posílání zpráv a fotografií z mobilních telefonů objevují a šíří tak rychle, že je pro rodiče čím dál těžší udržet krok s digitálním životem svých potomků.

"Je to úplně nová kultura a je pravda, že coby dospělí o tom nevíme nic, protože se to mění s každým dalším dnem," řekla Denise Marzullová z organizace Duševní zdraví Ameriky v Jacksonville, která spolupracuje se školami v případech šikany. Rodiče se ještě nenaučili pořádně pochopit Facebook, Twitter nebo Instagram a jejich děti se už přesunuly na další hranici. "Teď se to děje na všech těch menších (aplikacích)," dodala Marzullová.

Ve Velké Británii byla řada sebevražd mladých lidí spojována s aplikací ask.fm a na internetu se objevily petice, aby se server začal stavět odpovědnějším způsobem vůči šikaně. Společnost letos konečně zareagovala tím, že na stránky umístila viditelné tlačítko pro nahlášení šikany a slíbila, že najme víc správců.

"Slyšíte o tom ze všech stran," přiznává Normanová o kybernetické šikaně. "Vůbec nikdy by mě ale nenapadlo, že by se to mohlo stát mně nebo mé dceři."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue