Vše podstatné kolem Al-Kajdy je na internetu. Ilustrační foto.

Vše podstatné kolem Al-Kajdy je na internetu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Americká roztleskávačka odhaluje teroristy Al-Kajdy

  • 111
Stopování nebezpečných teroristů není jen záležitostí mužů s odznakem CIA. Shannen Rossmillerová, bývalá roztleskávačka z Montany, potvrzuje, že zpravodajské služby jsou často závislé na informacích ze soukromých zdrojů. Sama už odhalila několik teroristů.

Shannen Rossmillerová, sedmatřicetiletá matka tří dětí, se k práci samozvaného agenta dostala po útocích z 11. září 2001. S trochou píle a podomácku naučenou arabštinou začala sledovat teroristické internetové stránky a diskusní fóra.

"Nechtěla jsem, aby o tom věděla moje rodina. Říkali by, že jsem blázen, ale tohle bylo tak zajímavé," vzpomíná na pracovní začátky Rossmillerová, v civilu obecní zastupitelka.

Její snaha brzy začala nést plody. Podařilo se jí lokalizovat teroristické buňky v Pákistánu i Liverpoolu, její informace vedly k zadržení lidí přímo ve Spojených státech. Asi ve svém nejslavnějším případu zajistila doživotní trest pro vojáka Ryana Andersona, který se chystal prodat Al-Kajdě informace o slabinách tanku M1 Abrams.

FBI začala agentku na volné noze brát na vědomí a populární se stala i mezi republikány. "Nejsem republikán, to vám klidně řeknu. Ale ono vás za chvíli unaví dívat se na vládu, která vypadá jako tlupa chodících idiotů," citoval Rossmillerovou The Daily Telegraph.

Vše je on-line
Shannen Rossmillerová je jen příkladem rozsáhlejšího trendu. Totiž, že zásadní informace o teroristických akcích lze získat z otevřených zdrojů a že najít je spíš než CIA nebo NSA (Národní bezpečnostní agentura) umí soukromí analytici. Jejich hodnota pro vládu pak samozřejmě stoupá.

"Téměř vše podstatné kolem Al-Kajdy se děje on-line," řekl pro The New Yorker žurnalista a expert na terorismus Peter Bergen.

Potenciální teroristé mezi sebou diskutují v internetových fórech, sdělují si informace a používají emotikony. Od běžných uživatelů diskusních fór se liší jen tím, že čas od času některý z nich zveřejní poslední vůli a odejde spáchat sebevražedný atentát.

Někteří analytici tvrdí, že současná Al-Kajda má formu "odporu bez vůdce": nejedná se o hierarchickou organizaci s čelními vůdci, ale o síť samostatných skupin. Ty se inspirují návody z internetu, na kterém mohou kontaktovat své spolubojovníky i si stáhnout návod, jak sestrojit výbušninu.

Zprávy o tomto internetovém provozu mohou být pro vlády klíčové. Plány na bombový atentát v Madridu například visely na internetu už tři měsíce před útokem. Tehdy jim ovšem nikdo nevěnoval pozornost.

Internetové rešerše mohou pomoci i přímo v Iráku. "Vyhodí vás v Bagdádu, kde je milion různých skupin, o kterých jste nikdy neslyšeli, a ty se hlásí k útokům," líčí své původní zmatení redaktor The Times Robert Worth. S orientací mu pomáhali právě soukromí agenti organizace SITE, která se zabývá stopováním přívrženců globálního džihádu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video