Sídlo NSA ve Fort Meade v Marylandu. Datum pořízení snímku není přesně známé,...

Sídlo NSA ve Fort Meade v Marylandu. Datum pořízení snímku není přesně známé, ale odhadem může být několik desítek let starý. V okolí budovy je podle počítání z leteckých snímků zhruba 18 tisíc parkovacích míst. | foto: NSA

Washington špehuje miliony Američanů, ukázal tajný dokument

  • 60
Americká vláda se podle dokumentu, který zveřejnil deník Guardian, namočila do nepříjemného skandálu. Zdá se, že její bezpečnostní služba NSA tajně sbírala detaily o telefonních hovorech milionů lidí. A to bez rozdílu, zda se sledované osoby něčím provinily, nebo ne.

Prestižní britský deník Guardian ve čtvrtek zveřejnil tajný soudní příkaz, kterým Národní bezpečnostní agentura (NSA) získala povolení k přístupu k datům telekomunikační společnosti Verizon, jejíž služby využívá kolem 100 milionů klientů. Databáze zahrnovala vnitrostátní i zahraniční hovory.

NSA sice od Verizonu nezískala ani obsah hovorů, ani jména volajících. Denně však shromažďovala informace o kontaktech, místech, odkud oba účastníci hovoru telefonovali, délce jejich konverzace a celkovém času hovorů za poslední tři měsíce.

Patriot Act

Americké vlády hledají kompromis mezi zajišťením národní bezpečnosti a dodržením lidských už od roku 2001, kdy se Spojené státy staly terčem teroristických útoků.

USA od té doby opakovaně posilují pravomoci úřadů pro sledování obyvatel. Osobní svobody zásadně omezil především protiteroristický zákon známý jako Patriot Act, vydaný krátce po útocích.

Patriot Act poprvé v historii umožnil bezpečnostním službám odposlouchávat telefonické hovory řadových občanů či sledovat elektronickou poštu mezi lidmi v USA a v zahraničí, aniž k tomu dal svolení soud. Kongres platnost zákonu pravidelně prodlužuje.

Americké úřady podle agentury Reuters následně potvrdily, že záznamy sbírají, aby národ ochránily před teroristickými hrozbami. Verizon zprávu odmítl komentovat.

Zastánci občanských svobod tuto metodu označili za šokující. Nevládní středisko CCR pro ústavní práva v USA uvedlo, že se nejspíš jedná o nejrozsáhlejší příkaz ke sledování, jaký byl kdy vydán.

Podle Guardianu získaný materiál vůbec poprvé ukazuje, že Obamova administrativa ve velkém shromažďovala záznamy o hovorech milionů Američanů a nebrala ohled na to, jestli souvisely s národní bezpečností, nebo ne.

NSA a FBI velmi záleželo na tom, aby se o vydání povolení nikdo nedozvěděl, píše britský list. Podobný soudní příkaz je totiž velmi neobvyklý. Zpravidla jsou podobné požadavky zaměřeny na konkrétní jméno nebo číslo. Tentokrát mohla tajná služba plošně sledovat miliony zákazníků jedné z největších telekomunikačních společností v zemi.

Vláda teď proto musí čelit obvinění, že NSA překročila svůj mandát a špehovala vlastní občany. A to vše pouze měsíc poté, co se provalilo, že Bílý dům shromažďoval data z hovorů novinářů agentury AP, aby odhalil jejich zdroje.

Takové postupy jsou však od loňského roku, kdy se zpřísnily protiteroristické zákony, pravděpodobně zcela legální.

Prezident Barack Obama se přesto dostává do podobně nepopulární pozice jako jeho předchůdce George Bush mladší. Také jeho vládu v roce 2006 obvinili, že tajně získává data od telekomunikačních společností AT&T, Verizon a BellSouth, a tudíž neoprávněně narušuje soukromí amerických občanů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video