Americká média sledují napjatě průběh volebního sporu

Začátkem týdne zastihly viceprezidenta Ala Gorea hned dvě špatné zprávy. Nejvyšší soud USA anuloval rozhodnutí nejvyššího soudu státu Florida, který prodloužil lhůtu k přepočítávání tamních hlasovacích lístků do 26. listopadu. Bushův náskok se tak snížil z 930 na 537 hlasů. O pár hodin později rozhodl floridský soudce N. Sanders Sauls, že další Goreovy požadavky na revizi hlasovacích výsledků nemají racionální základ. Co se vlastně v Americe děje? Jaké bude pokračování volebního souboje prezidentských kandidátů Bushe a Gorea? Jak nakonec soudy rozhodnou? S tím si lámou hlavu přední americké deníky i právní experti.

Nejvyšší soud se v pondělí rozhodl nerozhodnout
Elektronický deník Slate uveřejňuje kvalifikované stanovisko své právní expertky Dahlie Lithwickové:  "Nejvyšší soud se v pondělí jednomyslně rozhodl Bushův podnět nerozhodnout.  Floridští soudci pravděpodobně ignorovali federální zákony, nicméně nejvyšší odvolací orgán USA jejich rozhodnutí nezvrátil."

Litwicková se domnívá, že Bushův tým nikdy plně nenastolil otázku konfliktu mezi federálními normami a rozhodnutím floridského nejvyššího soudu. "Proto musí [Nejvyšší soud USA] vyčkat až se floridští kolegové dopustí chyby, a pak je eventuálně pokárat".

Podle Roberta Sury, komentátora deníku Washington Post, washingtonští soudci neposkytli svým floridským kolegům žádnou osnovu bodů, k nímž by se měli v případů "Bush-Gore" vyjádřit.  Nicméně, jak soudí ústavní expert Kenneth Gross, adresovali jim varování: Nezacházejte příliš daleko, dejte příležitost k spolurozhodování floridským zákonodárcům.

Vyhrál Bush volby?
S touto otázkou souvisí druhá špatná zpráva pro Gorea, která ho zastihla v pondělí odpoledne. Týkala se rozhodnutí floridského obvodního soudce Saulse, který po rozhodnutí federálního Nejvyššího soudu odmítl veškeré Goreovy požadavky na kontrolu volebních výsledků. Mnozí američtí komentátoři se domnívají, že toto rozhodnutí by samo o sobě mohlo stvrdit Bushovo vítězství.  

Prakticky to znamená, že už jedině floridský nejvyšší soud, ke kterému se Gore odvolal, by mohl zvrátit Saulsovo rozhodnutí a nařídit dodatečné přepočítávání 14 tisíc sporných hlasů v silně demokratických okrscích jižní Floridy. Tento soud už jednou Goreovi vyhověl, když 22. listopadu prodloužil termín certifikace volebních výsledků. A právě toto rozhodnutí William Rehnquist a jeho kolegové z federálního nejvyššího soudu v pondělí anulovali.

Podle úterního prohlášení Goreova mluvčího Marka Fabianiho "je tamní nejvyšší soud naší poslední zastávkou na Floridě". 

Washington Post cituje floridského právníka Donalda Weidnera, specialistů na volební otázky, který dává Goreovu odvolání malou naději.  "Obávám že, se floridský nejvyšší soud se podívá na Saulsovo rozhodnutí a řekne si: Tento soudce vyslechl veškeré důkazy a rozhodl proti, proč bychom mu měli oponovat?"

Lze tedy s jistotou říct, že Bush bude budoucím prezidentem?  Zatím ještě ne, radí Slate i mnohá další média. Jeho naděje však po obou pondělních rozhodnutích vzrostly "na pravděpodobnost hraničící s jistotou," jak zdůrazňuje deník San Francisco Examiner.

Co bude následovat?
Goreovi advokáti se proti rozhodnutí soudce Saulse okamžitě odvolali - kam jinam než k floridskému nejvyššímu soudu. David Boies, šéf viceprezidentova právního ýmu, se nechal slyšet, že tento krok ještě může mnohé změnit. Jak prohlásil Al Gore nedělním rozhovoru pro CBS, "pokud bude 20. ledna 2001 Bush inaugurován, stane se i mým prezidentem".

Největším nepřítelem demokratického kandidáta je teď čas.  Všichni účastníci celkem čtyřiceti probíhajících právních sporů týkajících se povolební krize si musí být vědomi dvou termínů: federální zákon ukládá, aby do 12. prosince každý stát jmenoval členy sboru volitelů, kteří 18. prosince oficiálně zvolí prezidenta.  Pokud by nastaly další komplikace, měl by podle Ústavy USA rozhodnout Kongres.  Ten je však po listopadových volbách téměř vyrovnané rozpolcen mezi republikány a demokraty. Těžko lze tedy odhadnout, jak by hlasování dopadlo.

Gore neztrácí naději
Prezidentský kandidát demokratů Albert Gore prohlásil, že je optimistou, pokud jde o čtvrteční slyšení u floridského Nejvyššího soudu, který bude o osudu 14 000 sporných volebních lístků rozhodovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video